MODA MĘSKA: modne smaczki

fot. Pitti Uomo

„Wrodzone” odróżnianie butonierki od brustaszy, kreatywne dobieranie poszetki do pozostałych elementów ubrania, fantazja w noszeniu muszki, kapelusza lub szelek – to domeny wszystkich eleganckich panów, bez względu na wiek, wykonywany zawód czy narodowość.

Do modowego świata mężczyzn co chwila wkraczają nowi adepci. Często potrzebują oni praktycznych porad dotyczących wyboru garnituru, koszuli, krawata lub muszki, poszetki, nakrycia głowy, rękawiczek czy fasonu obuwia. Dlatego dobrze jest znać zasady, które rządzą męską garderobą. Są uniwersalne – dość sztywne, jednak dające pewną swobodę w uzewnętrznianiu indywidualnego stylu i charakteru konkretnej osoby. Pozwalają zachować zdrowy rozsądek podczas doboru stroju do okazji, ułatwiają poruszanie się wśród zawrotnej ilości towarów dostępnych w naszych sklepach przeznaczonych dla mężczyzn.

W brustaszy i w butonierce

Częstym błędem jest mylenie butonierki z brustaszą. Jednak wystarczy zapamiętać krótkie, logiczne wyjaśnienie różnicy między nimi i problem znika raz na zawsze. Butonierka to przecięta, ewentualnie zamarkowana, dziurka w klapie marynarki lub żakietu. Stanowi pamiątkę po dawnych czasach, kiedy tę część garderoby zapinano pod samą szyję. Stosunkowo od niedawna mężczyźni zaczęli nosić rozpięte marynarki i opuszczać klapy. W konsekwencji przestano przyszywać górne guziki, a do pozostałej dziurki zaczęto wpinać kwiaty lub miniatury odznaczeń, orderów itp.

Natomiast brustasza to płytka, niewielka kieszonka ulokowana z lewej strony marynarki. To do niej wkłada się poszetkę – ozdobną chusteczkę, zgodnie z tradycją wykonaną z jedwabiu i ręcznie obszytą. Poszetka powinna być wkomponowana w strój, ale trzeba pamiętać, żeby nie była identyczna jak krawat. Często to właśnie odpowiednio dobrana chusteczka umieszczona w brustaszy informuje nas o tym, czy mamy do czynienia z mężczyzną naprawdę eleganckim, świadomie i swobodnie kreującym swój indywidualny modowy styl.

Poszetki mogą być zarówno gładkie, jak i wzorzyste. Do jednolitych krawatów zazwyczaj dobiera się te dekoracyjne. Mogą one nawiązywać do motywów np. na koszulach, jednak wzory powinny być w innych skalach. Najbardziej uniwersalna to po prostu biała, jedwabna niewielka chusteczka (proszę nie mylić z chusteczką do nosa, od której przede wszystkim różni się rozmiarem, sposobem wykończenia i oczywiście przeznaczeniem).

Latem wielu mężczyzn wkłada do brustaszy poszetki lniane lub bawełniane. Sporadycznie widuje się również wykonane z wełny, ewentualnie kaszmiru. W awangardowych stylizacjach pojawiają się też oryginalne z cieniutkiej skóry. Oczywiście ważny jest sposób składania poszetek. Można wkładać je do kieszonki rogami do góry lub do środka albo równolegle do krawędzi brustaszy. Trzeba pamiętać, aby nie wysuwać jej zanadto ani nie chować prawie całkowicie. Ważna jest wielkość poszetki i materiał, z którego jest wykonana, ponieważ to decyduje o tym, czy wypycha płytką kieszeń, czy też wsuwa się i znika w niej.

W krawacie i w kapeluszu

Teoretycznie każdy mężczyzna, który nosi krawat, powinien umieć go dobrać i zawiązać. W praktyce wielu panów ma z tym duży problem. Samych sposobów wiązania jest ok. stu. Najczęściej stosowany jest jeden z dwóch węzłów symetrycznych: windsor lub półwindsor. Niektórzy, bardziej świadomi mężczyźni noszą węzeł asymetryczny four-in-hand („na cztery”), który jest smukły, dodaje stylizacji energii i żywotności. Wyższy poziom wtajemniczenia w męską modę zdradza łezka – wgłębienie pod węzłem, dzięki któremu każdy krawat wygląda lepiej. Bez względu na wybór węzła i uformowanie łezki, każdy pan powinien uważać, aby nie luzować krawata i nie odpinać guzika pod nim. W przeciwnym razie… lepiej w ogóle krawata nie zakładać.

Warto rozważyć używanie w stylizacjach muszki, która coraz częściej pojawia się w codziennej modzie męskiej. Ten dodatek zawsze budzi emocje i bywa doceniany także w stylu casualowym, a nie tylko oficjalnym. Świadczy o swobodzie, nonszalancji i pewności siebie mężczyzny. Najczęściej muszki są wykonywane z jedwabiu, chociaż zdarzają się też z mikrofibry i poliestru. Są fabrycznie wiązane lub przeznaczone do samodzielnego formowania. Umieszczone na tasiemkach z napą, haftką lub guziczkiem, czasem z regulowanym obwodem. Nie trzeba wiązać ich za każdym razem. Na popularności zyskują muszki jednolite lub z wyrazistym splotem tkaniny, jak również z nadrukowanymi wzorami.

Na pokazach mody święcą triumfy kapelusze – projektanci proponują często panamy, fedory i trilby. Mężczyzna w kapeluszu prezentuje się jako bardziej przebojowy i szarmancki – na pewno ma dobry gust. Niekwestionowanym liderem wśród kapeluszowych fasonów jest fedora. Wyróżnia się dużym filcowym rondem i wklęsłą fałdą wzdłuż główki. Jest wykończona wstążką ze spłaszczoną kokardką. Popularnością cieszy się panama, pochodząca z Ekwadoru. Oryginalnie kapelusz jest wyplatany z liści łyczkowca palmiastego. Ten model produkuje się najczęściej na świecie. Do fedory podobny jest kapelusz borsalino – spopularyzowany przez noszącego go Jeana Paula Belmondo. Ten fason ma rondo z tyłu trochę inaczej wyprofilowane niż fedora. Dobierając nakrycie głowy do nieformalnego, casualowego stroju, warto też zwrócić uwagę na trilby. To model z cienką wstążeczką i małą, płaską kokardką. Jest wykonany z filcowanej króliczej sierści, wełny lub tweedu. Wyróżnia się miękką konstrukcją. Na lato można „uzbroić się” w kanotiera – lekki, niewielki, słomkowy kapelusz z płaską główką i niedużym rondem, dekorowany jedwabną, czarną (sporadycznie białą) wstążką. Na specjalne okazje, jako uzupełnienie wyszukanych kreacji, polecane są homburgi, cylindry i meloniki – najbardziej eleganckie i ponadczasowe fasony kapeluszy.

Oczywiście elegancki mężczyzna poświęca uwagę nie tylko doborowi krawata, poszetki i kapelusza. Pod lupę musi wziąć jeszcze m.in. zegarek, szelki lub pasek, biżuterię, teczkę, aktówkę itp. Wszystkie te i inne elementy kreacji wpływają na wizerunek każdego pana.

Agnieszka Błachowska

Data publikacji: 12.07.2017
Przeczytaj również

Moda:
Artykuł promocyjny: Srebrna biżuteria na prezent
- dlaczego to znakomity pomysł

Biżuteria ze srebra to znakomity pomysł na prezent, czego dowodem jest to, że od wieków jest jedną z tych, po które najchętniej sięgają… więcej »

Konkursy:
Pokaz Dyplomowy SAPU: “Freak Show” Julii Korzeniowskiej zdobyło tytuł Kolekcji Roku 2024!

Na wybiegu w Centrum Konferencyjnym Open Source zobaczyliśmy 49 kolekcji dyplomowych absolwentów Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru oraz… więcej »

Moda:
Columbia Sportswear przedstawia KONOS™ - nową serię obuwia do szybkich wędrówek

W tegorocznej kolekcji wiosna-lato Columbia przedstawia KONOS™ - nową serię obuwia do szybkich wędrówek, wyposażoną w technologię… więcej »