MODA MĘSKA: Trendy jesień–zima 2018/19

Issey Miyake Paris Fashion Week Men Fall Winter 2018-19 Paris January 2018

Trendy na przyszły jesienno-zimowy sezon wyrażają tęsknotę za powrotem ku tradycji, naturze i rzemiosłu. Zabierają nas w podróż w czasie do minionych epok, hołdują starym rękodzielniczym technikom i inspirują do szukania więzi z przyrodą.

PORTAL: WROTA CZASU

Bohater tego trendu to ponadczasowy romantyk, mocno związany z przyszłością. Inspirowany zderzeniem kultur Portal jest metaforyczną podróżą przez style różnych epok. Poczynając od szkockiej wsi, przez poetycką epokę elżbietańską, po chaotyczny współczesny londyński East End, wykorzystuje wszystkie najlepsze elementy przeszłości. Wracając do początków Wielkiej Brytanii, wyraża uznanie dla dawnych marek, znanych producentów tkanin i krawców. Rozluźnia formalny styl. Miesza przeszłość z teraźniejszością. Spacerujemy po starych katedrach i pałacach, jednocześnie podziwiając współczesne instalacje artystyczne. Ubiór staje się codzienną kreacją, z mnóstwem tweedowych warstw, dekonstrukcją i heraldycznymi aplikacjami. Te śmiałe kombinacje pokazują, że możemy mieszać epoki i style. Ręcznie wykonane detale i powierzchnie z efektem zużycia podkreślają znaczenie tradycyjnych materiałów i technik w dzisiejszej erze skoncentrowanej wokół technologii.

Materiały: tweed bouclé, mięsisty sztruks, pledowe flanele, wypalany aksamit, twill z farbowanej przędzy, wełna, melanżowe wzory.
Detale: staromodne loga, plisa z falbaną + lamówki, personalizowane metki, podszewki z odzdobnymi detalami, dodatki i aplikacje z heraldycznymi motywami, paski ze sprzączką, koszule zszyte z kawałków.

 Pal_Zileri-F_W_18_19_251201883130 Dolce_Gabbana-F_W_18_19_25120188462 Fendi-F_W_18_19_251201883837  trendy-mody-Daks

Pal Zileri, Dolce&Gabbana, Fendi, Daks

AETHER: ENERGIA NATURY

Czyste powietrze i przyroda nigdy nie były tak ważne jak teraz. W świecie zaawansowanej technologii, która ma pogłębiać nasze doświadczenie, naturalne elementy: ziemia, powietrze, woda i ogień są nadmiernie tłumione, podczas gdy ludzie pragną dotknąć potęgi matki natury. Według starożytnych filozofów greckich, eter jest substancją wypełniającą wyższe partie uniwersum, najczystszą formą powietrza i nieskończoną energią oraz przestrzenią łączącą wszystkie rzeczy. Podobną rolę pełni ten trend, stanowiąc pomost między doskonałymi organicznymi formami oraz osiągnięciami technologii i nauki. Jego bohater jest ekoturystą eksplorującym cały glob od świętej góry Fudżi, po ogniste gejzery Islandii, a nawet badającym nieistniejące światy przez rzeczywistość wirtualną. Jest szamanem i naukowcem, który zawzięcie eksperymentuje z siłami twórczymi. Uwielbia tradycyjne ubrania outdoorowe, ale chce połączyć je ze światem przyszłości przez wprowadzenie do nich inteligentniejszych powierzchni. Chce być blisko natury, nie rezygnując jednak z innowacji i zmian. Przykładem takiego podejścia jest współpraca Junya Watanabe ze znanymi outdoorowymi markami, m.in. The North Face, Barbour i Carhartt. Japoński projektant, tworząc dla tych brandów, postanowił zwrócić się ku autentycznym, tradycyjnym technikom produkcji.

Materiały: polar z recyklingu, metaliczna siateczka, techniczna flanela, wełna casentino, funkcjonalne materiały ochronne, inteligentne wypełnienia, wodoodporne dzianiny.
Detale: sznurowane zewnętrzne warstwy, techniczne kieszenie, taśmy przypominające kinezjologiczne plastry, panele z logo, fragmenty z recyklingu, miły w dotyku kołnierz we wzory, naszywki.

trendy-mody-Junya_Watanabe-F_W_18_19_251201893213  trendy-mody- Ermenegildo_Zegna trendy-mody-Christopher_Raeburn-fashionbusiness trendy-mody-fashionbusiness-Louis_Vuitton
Junya Watanabe, Ermenegildo Zegna, Christopher Raeburn, Louis Vuitton

SOHEI ORDER: JAPOŃSCY MNISI

Pośród nas żyją mnisi-wojownicy, mężczyźni, którzy są ciągle w ruchu, pełni spokojnej, cichej energii. Łączą w sobie mnicha z samurajem. To superbohaterowie, którzy żyją według własnych zasad dążąc do oświecenia. Poruszając się między świętymi miejscami a mieniącymi się neonami alejami odnajdują doskonałość w perfekcyjnym dizajnie: sposobie układania się tkaniny, nieoczekiwanych kreatywnych rozwiązaniach, ciekawych fakturach i przede wszystkim w złożonej prostocie. Ich styl może wydawać się przypadkowy, ale w rzeczywistości jest bardzo przemyślany. To bowiem geniusze mody, którzy potrafią się nią bawić. Trend ten pokazuje, że męska moda może wznieść się na nowy, wyższy, bardziej wyrafinowany poziom, dzięki połączeniu elegancji z wpływami sportowymi.
Inspiracją dla tego trendu byli Sohei – buddyjscy mnisi,  którzy żyli w Japonii od X do XVII wieku i często dostarczali władcom wsparcia militarnego.

Materiały: nylon pikowany w bąble, elastyczna skóra, twill o naturalnym kolorze, zakłócenia w procesie tkania, elastyczne tkaniny na garnitury zszywane z różnych kawałków, flokowana flanela, ciężki dżersej.
Detale: praktyczne kimona, ukośne kieszenie, skórzane warkocze, hafty przypominające ślady opon, modyfikowalne mankiety, skręcany pasek, naszywki w stylu wojowników.

trendy-mody-fashionbusiness-Balmain trendy-mody-fashionbusiness-Giorgio_Armani  trendy-mody-męskiej-Louis_Vuitton-F_W_18_19  trendy-mody-męskiej-Yohji_Yamamoto-F_W_18_19

Balmain, Giorgio Armani, Louis Vuitton, Yohji Yamamoto

ASSEMBLAGE: RZEMIEŚLNICZY MISZ-MASZ

Bohater tego trendu charakteryzuje się stylem śmiałym, ale nieprowokacyjnym. Ten kreatywny buntownik należy do ruchu makerów (wywodzącego się z subkultury DIY – „zrób to sam”) i ma otwarte, niefrasobliwe podejście do własnego sposobu ubierania się. Szuka inspiracji wśród zapomnianych tradycji swego plemienia, przez co jego garderoba staje się rodzajem opowieści. Wykorzystuje takie techniki, jak patchwork, robótki ręczne czy pikowania, stawiając na pierwszym palnie zawsze komfort i ładny wygląd. Wprawdzie nic w jego rzemieślniczym streetwearze specjalnie do siebie nie pasuje, ale jest to zamierzony efekt, w którym możemy odnaleźć delikatny podtest grunge’owy. W przeciwieństwie do grunge’owców bohater Assemblage zawsze skoncentrowany jest jednak na jasnej stronie życia, nawet jeżeli jego kultura jest zagrożona. Ciężkie czasy motywują go, by przekornie wykrzesać z siebie jeszcze więcej kreatywności, radości i optymizmu. Kluczowe jest tu stosowanie materiałów z recyklingu.
Dobrą ilustracją tego trendu są prace Bena Venoma, będące połączeniem sztuki rzemieślniczej z nowoczesnymi grafikami. Venom czerpie motywy ze starych tatuaży, symboli okultystycznych czy grafik gangów motocyklowych. Używa materiałów z recyklingu i starych babcinych technik.

Materiały: szydełkowe dzianiny, cętkowana tkanina oksford, włochate wełny, wybarwiony dżersej, resztki z recyklingu, zsuplone tweedy, dzianiny w warkoczowe wzory.
Detale: radosne aplikacje z motywami kwitnących kwiatów, szydełkowe kieszenie, haftowane na kanwie łatki, ekscentryczne hafty, dzianinowe rękawy, frędzle z włóczki, miły w dotyku kołnierz.

trendy-w-modzie-Acne-F_W_18_19 tendencje-mody-fashionbusiness-Dirk_Bikkembergs  trendy-mody-fashionbusiness-Dolce_Gabbana tendencje-mody-fashionbusiness.pl-Sacai-F_W_18_19
Acne, Dirk Bikkembergs, Dolce&Gabbana,Sacai

Opracowanie: Ewa Fijałkowska
Źródło: Fashion Snoops

Fashion_Snoops_logo

Data publikacji: 28.06.2018
Przeczytaj również

Moda:
Speed hiking - włącz wyższy bieg z Columbia Sportswear

Speed hiking to aktywność szczególnie cenna w dobie nieustannego braku czasu, kiedy to weekendowy wyjazd w góry staje się wyprawą na wagę… więcej »

Marketing:
Kappahl w kampanii „Denim Fit For You” przybliża proces produkcji dżinsów

Kappahl skupia się na przedstawieniu transparentności procesu produkcji dżinsów, dając klientom możliwość śledzenia pochodzenia i etapów… więcej »

Moda:
Artykuł promocyjny: Srebrna biżuteria na prezent
- dlaczego to znakomity pomysł

Biżuteria ze srebra to znakomity pomysł na prezent, czego dowodem jest to, że od wieków jest jedną z tych, po które najchętniej sięgają… więcej »