Powstaje platforma do zarządzania odpadami włókienniczymi

źródło:https://www.interreg-central.eu/Content.Node/3.html

PIOT Związek Pracodawców Przemysłu Odzieżowego i Tekstylnego od czerwca 2017 roku realizuje projekt ENTeR. Koncentruje się on na redukcji odpadów, aby zapobiec wyczerpaniu nieodnawialnych zasobów w przemyśle tekstylnym. Program zwiększy zdolność innowacyjną firm tekstylnych w Europie Środkowej, poprawi trwałe powiązania między przemysłowymi obszarami włókienniczymi oraz przyczyni się do bliższej współpracy w zakresie gospodarowania odpadami i koncepcji circular economy.  

Partnerzy projektu zlokalizowani są w pięciu krajach Europy Środkowej, w których znacząco reprezentowany jest sektor przemysłu włókienniczego. Projekt ma na celu przyspieszenie współpracy między zaangażowanymi regionami włókienniczymi, promowanie wspólnej oferty innowacyjnych usług przez główne lokalne centra badawcze i stowarzyszenia biznesowe (Virtual Center).

W projekcie przewidziano udział podmiotów publicznych zainteresowanych współpracą przy opracowaniu strategicznego planu działań (Action Plan) bazującego na zasadach circular economy. Projekt dotyczy zarządzania i optymalizacji odpadów, biorąc pod uwagę tzw. life cycle design (lub eco-design). Celem jest wykazanie korzyści z modelu operacyjnego współpracy wśród badaczy i partnerów biznesowych, opartego na narzędziu internetowym (online platform) i dzieleniu się  umiejętnościami dotyczącymi waste eco-design i efektywnego wykorzystywania zasobów.

„Aktualnie koncentrujemy się na katalogowaniu przedsiębiorstw włókienniczych w podziale na szczegółowe kategorie odpadów poprodukcyjnych oraz ich klasyfikację. Jest to niezbędne do stworzenia profesjonalnej platformy M3P, która służyła będzie przedsiębiorcom do optymalizacji zarządzania odpadami. Na obecnym etapie realizacji projektu pracujemy również nad metodologią weryfikacji użyteczności platformy M3P bezpośrednio przez przedsiębiorców zainteresowanych wykorzystaniem przygotowywanego narzędzia. Trwają prace nad modyfikacją narzędzi platformy dla zwiększenia jej użyteczności.  Zapraszamy do współpracy wszystkie przedsiębiorstwa zainteresowane korzystaniem z nowoczesnego narzędzia, jakim będzie platforma, zarówno na etapie tworzenia, jak i po jej uruchomieniu. Zaproponujemy Państwu  opracowywany obecnie  model współpracy w ramach platformy dający możliwość  nawiązania szerokich, ogólnoeuropejskich kontaktów pomiędzy partnerami w branży tekstylnej” – zwracają się do branży przedstawiciele PIOT.

Zaangażowane regiony i instytucje:
1.    Lombardia, Włochy
CENTROCOT – Centro Tessile Cotoniero e Abbigliamento SPA – Lead Partner
UVIVA – Unione degli Industriali della Provincia di Varese

2.    Nyugat-Dunántúl, Közép-Magyarország, Węgry
PBN – Pannon Gazdasági Hálózat Egyesület,
INNOVATEXT – Textilipari Műszaki Fejlesztő és Vizsgáló Intézet Zrt.

3.    Chemnitz, Niemcy
STFI – Sächsisches Textilforschungsinstitut e.V.,
S!T – SACHSEN!TEXTIL e. V.

4.    Severovýchod, Czechy
INOTEX spol. s r.o,
ČTPT – Česká Technologická Platforma pro Textil

5.    Łódzkie,  Łódź, Polska
IW – Instytut Włókiennictwa,
PIOT –  Związek Pracodawców Przemysłu Odzieżowego i Tekstylnego

WIĘCEJ INFORMACJI:
https://www.interreg-central.eu/Content.Node/3.html
http://iw.lodz.pl/
http://textiles.pl/

Data publikacji: 26.07.2019
Przeczytaj również

Aktualności:
60 proc. Polaków kupuje online częściej niż w poprzednich latach [raport]

Od wielu lat zakupy online cieszą się niesłabnącą popularnością. Mniejszy wysiłek, wygoda, elastyczność i brak konieczności wychodzenia… więcej »

Aktualności:
Ruszyła rejestracja na Cross-Border E-commerce! Dowiedz się, jak zwiększyć e-sprzedaż za granicą!

Można już rejestrować się na konferencję Cross-Border E-commerce, która odbędzie się 16 maja 2024 r. w Warszawie. To wydarzenie dla… więcej »

Aktualności:
LPP wyjaśnia proces wyjścia z rynku rosyjskiego i dementuje informacje Hindenburg Research

Spółka wyjaśnia, iż wbrew informacjom zawartym w materiale Hindenburg Research, od maja 2022 roku nie prowadzi na terenie Rosji działalności… więcej »