Rewolucja przemysłowa 4.0

U sąsiadów zza Odry trwa tekstylna hossa: niemiecki przemysł maszyn dla przemysłu tekstylno-odzieżowego oraz sektor tekstyliów technicznych prześcigają się w wynikach. Pozytywne rokowania na światowym – nie tylko niemieckim – rynku i szampańskie nastroje wyraźnie dały się odczuć podczas targów Texprocess i Techtextil we Frankfurcie.

Producenci maszyn dla przemysłu tekstylnego, odzieżowego i skórzanego mają wszelkie powody do radości: zwłaszcza dla Niemców rok 2014 był olbrzymim sukcesem. Obroty sektora technologii włókienniczych i skórzanych wzrosły za Odrą o prawie 20 proc. w porównaniu z rokiem 2013. W pierwszych dziesięciu miesiącach 2014 do firm tej branży wpłynęło o 16 proc. więcej zleceń niż w porównywalnym okresie roku poprzedniego. Ale także rok 2013 był już bardzo pozytywny: eksport w niemieckiej branży maszyn dla przemysłu tekstylnego wzrósł w tym okresie do 888 milionów euro czyli o prawie 6 proc. w stosunku do roku 2012. W samym sektorze maszyn do szycia eksport podniósł się o 15 proc. (z 406 na 466 miliony euro). Według aktualnego raportu Commerzbanku międzynarodowe obroty w zakresie tekstyliów technicznych i włóknin mają do roku 2018 wzrosnąć aż o jedną czwartą: z aktualnie 160 do 200 miliardów dolarów.

Apetyt na sukces

– Te wybitnie pozytywne wyniki w tak turbulentnych czasach, jak nasze, potwierdzają światowe znaczenie niemieckiej branży maszyn dla przemysłu tekstylnego, odzieżowego i skórzanego – podsumował Edgar Straub, prezes Stowarzyszenia Niemieckich Producentów Maszyn i Urządzeń (VDMA) na konferencji prasowej podczas styczniowych targów Texprocess we Frankfurcie. A ponieważ apetyt rośnie w miarę jedzenia, rosną także nadzieje i oczekiwania na rok bieżący. Na ostatniej, majowej edycji targów Texprocess i Techtextil, które zakończyły się 7 maja, bijąc wszelkie rekordy popularności, ważnym tematem były technologie informatyczne i ich znaczenie dla sektora odzieżowego. Trendy takie jak przemysł 4.0, wirtualizacja produktów w technologii 3D czy technika RFID pojawiają się już na każdym etapie łańcucha produkcji i wciąż przybierają na znaczeniu, głównie dzięki elastyczności i szybkości zmian zachodzących w tej branży.

Przemysł 4.0: rewolucja produkcyjna

Branża tekstylna, odzieżowa i skórzana muszą dziś stawić czoło nowym wyzwaniom, czemu są w stanie podołać tylko przy udziale nowoczesnych technologii i zintegrowanych rozwiązań. I tak coraz ważniejszą rolę w nowoczesnym przemyśle odgrywa cyfrowe sprzężenie i automatyzacja poszczególnych etapów produkcji. Celem – częściowo dobrowolnie obranym, a po części narzuconym przez agresywną konkurencję z Azji – jest przyspieszenie tempa wytwarzania i obróbki tkanin oraz redukcja kosztów produkcji i dystrybucji: czyli właśnie przemysł 4.0, łączący dizajn, produkcję i logistykę. Na najlepszej drodze do takiejż produkcyjnej rewolucji jest firma Strima, jeden z 25 polskich wystawców obecnych na majowej edycji Techtextil i Texprocess.

Na stoisku przedsiębiorstwa w hali 5.0 zaprezentowano profesjonalny pokaz fabryki szycia na żywo czyli kompletną linię produkcyjną odzieży. Na oczach wystawców i zwiedzających powstały trzy, specjalnie na tę okazję zaprojektowane, modele konfekcji damskiej. Targowa prezentacja Strimy, stawiająca na kompleksowy proces produkcji – od oprogramowania CAD poprzez precyzyjne cięcie za pomocą automatycznego cuttera, a także szycie i prasowanie, aż po kontrolę jakości i pakowanie – została przygotowana dla potrzeb nowoczesnej europejskiej szwalni.

Strima Sewing Factory Live skupia się na rozwiązaniach gwarantujących ekonomiczne wykorzystanie drogiego w Europie czasu pracy, bez niepotrzebnych i bardzo kosztownych urządzeń. – Rynek w Europie Zachodniej powoli się zmienia: Anglia na przykład powraca do regionalnej produkcji odzieży – wyjaśnił Paweł Broński, dyrektor generalny firmy Strima. – Również w Augsburgu istnieją projekty, takie jak Manomama, stawiające na lokalną produkcję i sprzedaż. To tylko kilka przykładów, które dowodzą, że regionalna produkcja zyskuje na znaczeniu. Europa ma jeszcze duży potencjał: powstaje tu wiele nowych firm, których właściciele potrzebują informacji i technologicznych wzorców. To szansa dla nas – podsumowuje Broński.

Swój projekt Strima zrealizowała z firmą Audaces – producentem oprogramowania CAD i ploterów, przedsiębiorstwem Oshima – producentem klejarek, lagowarek i automatycznych cutterów oraz Zoje – producentem maszyn szwalniczych.

Tekstylna inteligencja i ekologiczne maniery

Obok całościowych rozwiązań produkcji i dystrybucji tkanin i odzieży to głównie same produkty, czyli wysoko wyspecjalizowane tekstylia techniczne, grają pierwsze skrzypce na parkiecie giełd Techtextil i Texprocess. Nowoczesne tkaniny potrafią dziś wszak znacznie więcej niż tylko ogrzewać skórę, zapewniać jej oddychanie czy odpierać wilgoć. Na topie są aktualnie tekstylia multifunkcyjne oraz ekologiczne. Szwajcarska firma Schoeller, zainspirowana wodoodpornymi właściwościami kaczego pierza, zaprezentowała na swoim stoisku w hali 6.1 tkaninę Ecorepel. Produkt ten wykorzystuje wzorowaną na naturze – w dzisiejszych czasach już nie tak dramatycznie innowacyjną jak kiedyś – technologię odpierania wilgoci, połączoną – i to jest właśnie novum – z właściwościami jednoznacznie ekologicznymi. Ecorepel jest biodegradowalny i wolny od powszechnie stosowanych perfluorowęglowodorów (PFC), typowych dla odpornych na wodę ubrań typu goretex. Zastosowana przez firmę Schoeller technologia wykorzystuje parafiny, które na wodę i mokry brud działają odpychająco: zamiast wsiąkać w głąb krople wody spływają z powierzchni jak po przysłowiowej kaczce. – W wypadku ptaków tajemnica tkwi w wydzielinie gruczołu kuprowego oraz w mikrostrukturze piór – podaje firma Schoeller, cytując ornitologa z Uniwersytetu w Heidelbergu. Ecorepel ma jednak jeszcze inne, ważne w branży tekstylnej właściwości: punktuje między innymi odpornością na tarcie i spieranie. Znane firmy sportowe, jak chociażby Bench czy Peak Performance, wykorzystują tkaninę Ecorepel do produkcji swojej odzieży. Według niedawno opublikowanej analizy na temat ekorozwoju, przeprowadzonej przez agencję Biesalski & Company, udział ekologicznych produktów we wszystkich badanych sektorach wyniósł w 2014 roku 4,5 proc. W branży tekstylnej sięgnął on 3,3 proc. i konsekwentnie rośnie.

Hybrydy mody i techniki

Panoramę najbardziej zdumiewających wynalazków technicznych i kreatywnych zapożyczeń z natury zaprezentowano na Innovative Apparel Show, łączącym nowinki z 16. edycji Techtextil i z 3. wydania Texprocess. Na wybiegu zainteresowani goście zobaczyli 40 innowacyjnych tkanin, rewolucyjnych zarówno pod względem wyglądu i właściwości, jak i procesu ich wytwarzania oraz obróbki. W rolach głównych obsadzono smart texiles: inteligentne materiały ze zintegrowanymi we włókna diodami LED, tkaniny reflektujące światło, „zielony” poliester czy tekstylia zgrzewane za pomocą ultradźwięków.

Wśród najbardziej rewolucyjnych przedsiębiorstw znalazła się firma Sosa Fresh, laureat nagrody New technology i producent nowatorskiej maszyny tkackiej, opartej na technologii drukowania przestrzennego. 3D Weaver to rodzaj wysoce zaawansowanego krosna, które jest w stanie utkać rozmaite przestrzenne struktury z naturalnych włókien, takich jak papier, bawełna i wełna. Te struktury, zanurzone w silikonie, zyskują dodatkowo na sprężystości i trwałości. Projektant Oluwaseyi Sosanya zaprezentował buty z podeszwami utkanymi za pomocą urządzenia 3D Weaver, ale z czasem ta technologia mogłaby zostać użyta w medycynie do tworzenia implantów czy w przemyśle kosmicznym lub motoryzacyjnym.

W kategorii New concept wyróżnienie otrzymała firma Switch Embassy za swój inteligentny materiał ze zintegrowanymi we włókna diodami LED. Nadruk lub tekst, który wyświetli się na tkaninie, jest programowany dzięki aplikacji komputerowej. W ten sposób klient, kupując zaledwie jedną koszulkę lub torebkę, ma praktycznie nieograniczone możliwości kreowania wyglądu takiego produktu, wpisując żądany tekst czy rysunek do aplikacji. Oprócz przemysłu tekstylnego technologia ta znajdzie zastosowanie na bilboardach czy ekranach ściennych.

Firma Empa wróciła z targów z nagrodą w kategorii New product za tkaninę ze zintegrowanymi elektrodami, która z pewnością ułatwi życie pacjentom poddawanym długoterminowemu monitorowaniu EKG.

Kinga Rybińska

Data publikacji: 24.06.2015
Przeczytaj również

Targi:
Techtextil i Texprocess 2024:
Wgląd w przyszłość przemysłu odzieżowo-tekstylnego

23 - 26 kwietnia we Frankfurcie odbędą się targi Techtextil i Texprocess. To świetna okazja, aby zobaczyć, w jakim kierunku zmierza produkcja… więcej »

Technologia:
Jak będzie wyglądała przyszłość przemysłu mody?

O produkcji na żądanie oraz o trendach na rynku odzieżowym rozmawia z nami Łukasz Werski, Sales Manager Poland, Kornit Digital… więcej »

Technologia:
Co łączy biustonosze Corin ze światem nauki, medycyny i robotyki?

Rozwój eksportowej i krajowej sprzedaży firmy Corin w dużej mierze wynika z prac jej działu B+R. Dział badawczo-rozwojowy… więcej »