Być jak Dior czy Versace – szkoły mody

Jak stać się kreatorem mody? Trampoliną do sukcesu, sławy i pieniędzy mogą być profesjonalne studia, które pomogą w rozwinięciu talentu.

Kandydaci na Yves Saint Laurenta znajdą bez trudu odpowiadającą ich zamierzeniom szkołę projektowania mody w takich miastach, jak Warszawa (m.in. Międzynarodowa Szkoła Kostiumologii i Projektowania Ubioru, Viamoda Industrial), Kraków (np. Szkoła Artystycznego Projektowania Ubioru), Łódź (choćby Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego lub Wydział Tkaniny i Ubioru i Zespół Szkół Przemysłu Mody) czy Poznań (np. Fashion School – Szkoła Projektowania i Stylizacji Mody), ale i również w mniejszych miejscowościach, np. w Sosnowcu (Zespół Szkół Projektowania i Stylizacji Ubioru).

Znajomość tajników kroju i szycia to oczywiście podstawa dla przyszłych kreatorów mody, ale tylko wówczas, gdy wsparta jest talentem, wrażliwością artystyczną i estetyczną, wyobraźnią oraz wyczuciem koloru, faktury i światła, które mogą sprawić, że zaprojektowany strój zyska walory funkcjonalne i komercyjne. – Aby się przebić na runku mody, potrzebna jest przede wszystkim chęć do ciężkiej pracy, zaangażowanie i poświęcenie się całym sercem temu, co się robi – stwierdza Kamila Solon z krakowskiej Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru. – Przyda się również wytrwałość, upór, pokora i dystans – nie można się zniechęcać porażkami, należy patrzeć w przyszłość i wyznaczać kolejne cele.

Elżbieta Szczęsny

Elżbieta Szczęsny

Kryteria przyjęć i program zajęć

W szkołach mody z reguły istnieją przynajmniej dwa kierunki – projektowanie ubioru i kostiumologia. Choć w każdej ze szkół podział tematyczny może być różny, obowiązujące przedmioty obejmują wiedzę ogólnoplastyczną i specjalistyczną. Jak to wygląda w praktyce, opowiada Kamila Solon z krakowskiej SAPU: – W naszej szkole przeważająca większość to zajęcia praktyczno-warsztatowe połączone z konsultacjami z wykładowcami. Zajęcia kierunkowe to projektowanie ubioru prowadzone przez czterech projektantów mody, konstrukcja, technologia odzieży, projektowanie biżuterii, nakryć głowy i akcesoriów, obuwia, rysunek żurnalowy, fotografia mody, projektowanie tkaniny i materiałoznawstwo, stylizacja, tendencje w modzie. Studenci SAPU uczestniczą również w zajęciach ogólnoplastycznych, takich jak rysunek, malarstwo i kompozycja. Wykłady prowadzone są z zakresu historii sztuki, historii mody oraz marketingu w modzie. W pracowni komputerowej słuchacze zapoznają się z programami graficznymi CorelDraw, Adobe Photoshop oraz ze specjalistycznym programem do konstrukcji odzieży InvenTex, które są niezbędne w nowoczesnym projektowaniu mody. W ubiegłym roku powstała Szkoła Konstrukcji i Modelowania Odzieży, która cieszy się wielkim powodzeniem, głównie ze względu na brak na rynku pracy specjalistów konstruktorów, co daje duże szanse na zatrudnienie w zawodzie. Studenci po ukończeniu nauki w SAPU otrzymują dyplom projektanta mody – dodaje Kamila Solon.

Który kierunek studiów w szkołach mody jest bardziej popularny i dający zarazem większe szanse na zatrudnienie? – W Międzynarodowej Szkole Kostiumologii i Projektowania Ubioru zdecydowanie więcej kandydatów składa dokumenty na kierunek projektowania ubioru – mówi Joanna Krośnicka, kierownik szkoły. – Oba kierunki szkolą w zawodach artystycznych, zdobycie pracy zależy przede wszystkim od uzdolnień i kreatywności. Poszukiwani są zarówno projektanci, jak i konstiumografowie.

Szymon Słaboński

Szymon Słaboński

Pomoc w starcie

Rozpoczęcie kariery w tym atrakcyjnym fachu wymaga nie tylko poświadczonej dyplomem wiedzy, ale i umiejętności zaprezentowania się na rynku mody. Czy uczelnie pomagają w tym kluczowym momencie swoim absolwentom? – Nasi uczniowie projektanci otrzymują liczne propozycje współpracy zarówno od uznanych już projektantów, jak i firm odzieżowych – mówi Joanna Krośnicka kierownik warszawskiej uczelni MSKPU. – Kostiumografowie odbywają staże w teatrach (np. w Teatrze Narodowym – Operze Narodowej) oraz na planach filmowych.

Zainteresowanie udanym startem swoich absolwentów potwierdza również Kamila Solon z krakowskiej SAPU: – Szkoła w aktywny sposób pomaga słuchaczom i absolwentom w starcie zawodowym. Absolwenci SAPU prezentowali swoje kolekcje na Targach Prêt-à-Porter w Paryżu oraz na targach w Berlinie, Lipsku, Frankfurcie i Brnie. Liczne kolekcje zostały zakwalifikowane do udziału w pokazach mody w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii, Austrii, na Łotwie, Ukrainie, w Rosji i na Białorusi. W międzynarodowych konkursach w Berlinie, Rydze, Londynie, Lipsku, Brnie absolwenci SAPU co roku zdobywają liczne nagrody i wyróżnienia.

Zaplecze mody

Projektant i kostiumograf to nie jedyne zawody związane z modą, których można się wyuczyć na polskich uczelniach. W Wyższej Szkole Turystyki i Języków Obcych można zdobyć wiedzę, która umożliwi karierę w szeroko pojętej branży modowej. – Mamy dwa typy programów studiów – pierwszy to licencjackie studia Socjologia Rynku Mody z możliwością kontynuacji na studiach magisterskich, a drugi to Podyplomowe Studia Moda & Biznes, które realizujemy wspólnie z paryską Szkołą Dizajnu i Zarządzaniem Mody Mod’Art International – opowiada Monika Moroz, pełnomocnik kanclerza WSTiJO. – Studia licencjackie trwają 3 lata. Studenci zapoznają się w ich trakcie z podstawami socjologii i socjologii mody tak, aby mogli zrozumieć, jakie ogólne prawa kierują rozwojem współczesnej mody i stylu życia, oraz otrzymują duży pakiet przedmiotów prowadzonych przez specjalistów pracujących na co dzień w branży mody, są to menedżerowie, dyrektorzy kreatywni marek, specjaliści od zarządzania i marketingu w modzie.

Studenci poznają też branżę modową od podszewki. – Przede wszystkim nasi studenci mają zajęcia z praktykami – stwierdza Monika Moroz. – W ciągu ostatnich kilku miesięcy studenci mieli okazję pracować przy organizacji pokazu mody Mariusza Przybylskiego, uczestniczą też w takich wydarzeniach, jak Warsaw Fashion Weekend, Fashion Philosophy w Łodzi, zdobywając szlify w organizacji pokazów i promocji kreatorów. Pracodawcy interesują się naszymi absolwentami i studentami. Praca czeka na kierowników produkcji, menedżerów znających świetnie języki obce, zwłaszcza angielski. Duża część rodzimych firm (np. grupa LPP) produkuje w Chinach, potrzebują więc ludzi do nadzoru na każdym etapie tworzenia produktu, logistyków, marketingowców. To jest już efekt globalizacji. Dlatego nasze studia starają się zaspokoić to zapotrzebowanie. Nasze Biuro Karier otrzymuje cyklicznie propozycje pracy dla studentów, i to z tak dużych i znanych grup jak Inditex (właściciel m.in. Zara, Massimo Dutti, Bershka) czy LPP, i to nie na stanowiskach sprzedawców, a specjalistów ds. marketingu, zasobów ludzkich, kierowników sklepów czy visual marchandiserów. A to znaczy, że po ukończonych studiach mogą naprawdę wejść na rynek pracy, robić to, co kochają i mogą zdobywać doświadczenie u najlepszych – dodaje Monika Moroz.

Danuta Włodarczyk

Na zdjęciach: pokaz dyplomowy absolwentów SAPU. Kolekcje Pauliny Mirochy, Elżbiety Szczęsny i Szymona Słabońskiego.

Data publikacji: 13.09.2014
Przeczytaj również

Handel:
Jak polskie marki modowe mogą zaistnieć na rynku skandynawskim

Kraje nordyckie to łakomy kąsek dla firm z branży fashion. Jaka jest ich specyfika oraz jak je zdobyć opowiada Jakub Grzywacz, Head of Sales z… więcej »

Aktualności:
Zbliża się 13. Fashion Business Congress: E-commerce w modzie. Sprawdź, jak zdobyć bilet

Już 16 września przedstawiciele e-sklepów odzieżowych, obuwniczych, galanteryjnych, bieliźnianych i jubilerskich spotkają się na 13. edycji… więcej »

Handel:
Fulfillment ma wiele twarzy: Klucz do sukcesu w branży fashion

W branży fashion, gdzie trendy zmieniają się w błyskawicznym tempie, a oczekiwania klientów rosną z dnia na dzień, efektywny fulfillment… więcej »