Coraz mniej bawełny w dżinsie

fot: bsdfm / Foter / CC BY-SA

Wartość światowego eksportu dżinsu o niższej zawartości bawełny potroiła się w ciągu ostatnich pięciu lat. W najbliższych latach denim z dużym dodatkiem włókien syntetycznych będzie nadal na fali wznoszącej, o ile nie zdrożeje ropa naftowa.

Od 2009 do 2014 roku aż trzykrotnie wzrosła wartość światowego eksportu dżinsowych tkanin o zawartości bawełny poniżej 85%, wynika z raportu firmy informacji biznesowej Textiles Intelligence, który pojawił się w najnowszym numerze Global Apparel Markets. W rezultacie eksport denimu z dużą domieszką syntetyków osiągnął rekordowy poziom 1,7 mld USD. W tym samym czasie eksport dżinsowych tkanin o zawartości bawełny 85% lub więcej spadł w ciągu pięciu lat do 2,9 mld USD.

Widoczne zmiany w produkcji denimowych tkanin o zawartości bawełny mniejszej niż 85% były odpowiedzią na wzrost cen surowej bawełny w roku 2010 i na początku 2011 roku. Aby zredukować koszty, producenci ograniczali zawartość tego surowca w swoich wyrobach.

W rezultacie światowy eksport  tkanin dżinsowych o zawartości bawełny 85% lub więcej spadł z 83,9% do 62,7% w latach 2009 i 2014, podczas gdy udział eksportu tkanin denimowych o zawartości bawełny mniejszej niż 85% zwiększył się z 16,1% do 37,3%.

W Chinach – największym na świecie eksporterze dżinsu z 36% udziałem w światowym eksporcie – zmiana w kierunku tkanin z zawartością bawełny mniejszej niż 85% była znacznie wyraźniejsza niż na całym świecie. Denim o zawartości bawełny 85% lub więcej stanowił tylko 35,2% chińskiego eksportu w 2014 r., co oznacza spadek z 72,1% w roku 2009. Z drugiej strony udział materiałów o zawartości bawełny mniejszej niż 85% wzrósł z 27,9% do 64,8%. Odzwierciedla to fakt, że krajowe ceny surowej bawełny w Chinach w roku 2013 i na początku 2014 były wyższe niż ceny światowe.

W drugiej połowie 2014 roku, nastąpił jednak spadek krajowej ceny bawełny w Chinach w wyniku zmian w polityce chińskiego rządu. Ponadto, rząd chiński ogłosił w czerwcu 2015, że zamierza rozpocząć wyprzedaż dużej części swoich zapasów i spodziewa się dalszej redukcji cen krajowych. W rezultacie chiński – a nim  i światowy – eksport tkanin dżinsowych o zawartości bawełny 85% lub więcej może odbić nieco w najbliższych latach, jeżeli cena surowej bawełny pozostanie na niskim poziomie.

Jednak nie tylko ceny bawełny poszły w dół. Znacznie spadła również średnia cena ropy naftowej, co powinno pomóc producentom włókien syntetycznych utrzymać niskie ceny, a tym samym zachować konkurencyjność. Jeżeli ceny czarnego złota i włókien sztucznych pozostaną na niskim poziomie, obrót tkaninami dżinsowymi o zawartości bawełny mniejszej niż 85% nadal będzie pozostawał na fali wznoszącej.

Data publikacji: 29.07.2015
Przeczytaj również

Rynek:
LPP z rekordowym zyskiem w 2023 r. Jak spółka go wypracowała i co planuje w tym roku

Zdywersyfikowany model biznesowy łączący segment value-for-money w małych miejscowościach z tradycyjnym handlem w galeriach dużych miast i… więcej »

Aktualności:
LPP wyjaśnia proces wyjścia z rynku rosyjskiego i dementuje informacje Hindenburg Research

Spółka wyjaśnia, iż wbrew informacjom zawartym w materiale Hindenburg Research, od maja 2022 roku nie prowadzi na terenie Rosji działalności… więcej »

Rynek:
Spółka Greenpoint przejęła markę Top Secret wraz z jej sklepami stacjonarnymi oraz e-commerce

W dniu 30.12.2023 spółka Greenpoint podpisała z Redan S.A. warunkową umowę zakupu sieci sklepów stacjonarnych, a także e-commerce marki Top… więcej »