Czy polska moda jest trendy?

Zapytaliśmy rodzime firmy z branży mody, w jakim stopniu przygotowując kolekcje kierują się trendami i skąd czerpią wiedzę na ich temat, a także, jak ważne są nowe tendencje dla klientek. Poprosiliśmy o wypowiedź Marię Sobiech z Cateriny, Wojciecha  Chochołowicza z Gino Rossi, Magdalenę Stefańską z LPP, Katarzynę Zawadzką z Hexeline, Agatę Zwolińską z Ochnika, Radosława Wiśniewskiego z Redanu, Monikę Klejewską z Yes i Ewę Kuźmicką-Grzegoczyk z Solara.

Caterina Maria SobiechMaria Sobiech, współwłaścicielka firmy Caterina

Kolekcję dzielimy na kilka części: prace nad pierwszą rozpoczynamy 4-5 miesięcy przed wprowadzeniem do sprzedaży, nad pozostałą częścią pracujemy systematycznie. Pracujemy w systemie pronto moda – ostatnie modele są opracowywane nawet na 2-3 tygodnie przed wysyłką do salonów. Taki model pracy polega na tym, że czekamy do ostatniej chwili, aby umieścić w kolekcji najnowsze propozycje ze światowych wybiegów. Naszymi partnerami są włoskie fabryki, które produkują tkaniny dla wysokich marek. Od nich czerpiemy wiedzę na temat ostatnich nowinek ale też o przyszłych trendach.

Jesteśmy firmą, która proponuje kolekcje o zabarwieniu klasycznym na bazie obowiązujących trendów. W ramach kolekcji znajdziemy modele mocno osadzone w trendach oraz te, które są jedynie naznaczone modą z danego sezonu – poprzez kolor lub rodzaje wykończenia.

Jak każda marka z wysokiej półki opieramy sprzedaż na stałych klientkach. Są to kobiety, które oczekują od nas nie tylko wysokiej jakości ale przychodzą do naszych salonów w poszukiwaniu określonej stylistyki. My, z kolei, staramy się dostarczać im to, czego poszukują. To żadne odkrycie – na tym polega sprawne zarządzanie nowoczesną marką odzieżową w każdym sektorze.

Trendy są dla nas bardzo ważne ale nie podążamy za nimi ślepo. Staramy się implementować do naszych kolekcji tylko te, które naszym zdaniem, spodobają się klientkom. Zawsze zadajemy sobie podstawowe pytania: czy nasza klientka to włoży ? na jaką okazję? oraz najważniejsze: czy będzie się w tym dobrze czuła?

Korzystamy ze specjalistycznych źródeł pozyskiwania informacji o trendach, których obecnie jest wiele. Należą do ich agencje badania trendów, trendbooki, włoscy partnerzy no i oczywiście strony internetowe poświęcone modzie. Dziś trudno wyobrazić sobie profesjonalną markę, która z tych źródeł nie korzysta. Choć moim zdaniem, najważniejsze źródło to internet i … ulica. Bez wiedzy o tym czego oczekują klientki nie ma dzisiejszej mody. Skończyły się czasy odgórnego narzucania kobietom co mają na siebie włożyć. Moda się zdemokratyzowała i od tego procesu nie ma już odwrotu.

Generalnie nasze klientki oczekują klasyki, choć nie mogą to być rozwiązania nudne i powtarzające się. W związku z tym musimy nieustannie poszukiwać i zaskakiwać kobiety, które odwiedzają nasze salony. Staramy się o nowe rozwiązania zarówno pod względem formy jak i sposobu łączenia kolorów, no i oczywiście ciągle poszukujemy nowych tkanin. Nasze produkty muszą być dobre jakościowo, funkcjonalne ale przede wszystkim nasze klientki muszą w nich ładnie wyglądać i dobrze się czuć. Trendy w tym pomagają, gdyż jeśli coś jest trendy to jest jednocześnie nowoczesne. Trendy powstają po to by rozbudzać w klientach pożądanie. My korzystamy z nich aby dać klientkom to czego od nas oczekują: nowych i estetycznych rozwiązań oraz poczucia , że są nowoczesne. Nieustająco balansujemy pomiędzy klasyką i modą. Bywa, że za dużo mody spotyka się z brakiem zrozumienia. Czasami klientki nas zaskakują i sięgają po bardzo nowoczesne propozycje.

SONY DSCWojciech Chochołowicz, kierownik marketingu Gino Rossi

Kolekcja obuwia Gino Rossi na fazie projektowania jest tworzona już z rocznym wyprzedzeniem. Jest ona zawsze wypadkową aktualnych trendów opracowanych przez biuro projektantów, danych sprzedażowych z poprzedniego analogicznego sezonu i profilu klienta, który robi u nas zakupy. Gino Rossi zgodnie ze swoją filozofią stawia na ponadczasowe modele słynące z perfekcyjnego wzornictwa i nieszablonowej stylistyki, nawiązując do najnowszych trendów i pokazując w jaki sposób łączyć klasyczną elegancję z kreatywnym spojrzeniem na modę. Nasze kolekcje to wykonane z naturalnych skór gustowne buty idealne na oficjalne okazje oraz modele na co dzień o charakterze sportowym i w stylu casual.

Rezygnujemy z chwilowych trendów dostępnych powszechnie we wszystkich sieciówkach. Jednak najnowsze tendencje możemy zobaczyć w naszych modelach wizerunkowych i must have. Przemycamy je często chociażby przez formę kopyta, zdobienia, kształt obcasów czy wykorzystane skóry. Wiedzę na ich temat czerpiemy z obserwacji ulicy, mediów, pokazów mody, targów. Analizujemy je i przenosimy na naszą kolekcję, aby trafić w gust każdego klienta.
Hexeline_ZawadzkaKatarzyna Zawadzka, brand manager Hexeline

Kolekcje przygotowujemy zawsze z rocznym wyprzedzeniem, to znaczy, że jak w salonach sprzedajemy kolekcję wiosenno- letnią, to w naszych pracowniach trwają prace nad kolekcją wiosenno-letnią na kolejny rok. I analogicznie przekłada się to na kolekcję zimową.

Z doświadczenia wiemy, że tak zwane “hot trendy” sprzedają się jedynie w 20%- dotyczy to zarówno kroju, długości, struktury tkaniny czy koloru. Nasz odbiorca z rezerwą podchodzi do nowości- musi upłynąć trochę czasu zanim oswoi się z nową długością np. spódnic, przekona się do nowego trendu i zakupu, dlatego w pierwszej kolejności wybiera fasony które są sprawdzone, w których dobrze się czuje, a dopiero potem decyduje się na większą ekstrawagancję.

Będąc w branży i prowadząc firmę odzieżową od ponad 30 lat, wiedzę o najnowszych tendencjach nabywa się w sposób naturalny. Oczywiście obecność na różnego rodzaju targach odzieżowych, tkaninowych czy lifestylowych ma duże przełożenie na powstające kolekcje, niemniej jednak to głównie klient wyznacza nam kierunek działania.

Znaczna większość naszych klientek preferuje klasykę. I słusznie. Może to tendencyjne stwierdzenie, ale prawdziwe: klasyka nigdy z mody nie wychodzi – to ponadczasowy trend sprawdzający się w każdych okolicznościach. Tutaj nie można popełnić błędu. Pozostałe trendy dzisiaj są, jutro już nikt o nich nie pamięta.

LPP_Magdalena Stefańska-LotkowskaMagdalena Stefańska-Lotkowska, PR manager LPP

Nasze regularne kolekcje powstają z reguły z minimum półrocznym wyprzedzeniem i stanowią podstawę większości kolekcji. Istnieją jednak dodatkowe możliwości szybkiej produkcji tzw. „must haves”, tj. najbardziej modowych rzeczy, o których nie wspominano we wcześniejszych prognozach. Jeśli chodzi o produkcję „must haves”, czas jej realizacji wynosi około półtora miesiąca. Dokładnie tyle samo czasu dana kolekcja jest dostępna w salonach.

Bez wątpienia przyzwyczajenia grupy odbiorców naszych kolekcji są dla nas kluczową kwestią i pewnym wyznacznikiem. W obrębie marki Reserved posiadamy trzy linie modowe. Są to: Modern Line, Street Line oraz Young Fashion Line. Każda z nich dedykowana jest określonej grupie docelowej, a co za tym idzie jest wyznacznikiem kierunku, w którym powinna zmierzać powstająca kolekcja, aby zyskała aprobatę grupy naszych odbiorców.

Jednym z podstawowych źródeł wiedzy naszych projektantów o najnowszych trendach są profesjonalne serwisy dedykowane modzie, prognozujące trendy mody, takie jak: wgsn.com czy stylesight.com. Znaleźć można na nich podsumowania i zestawienia obowiązujących trendów dotyczących np. dominujących, kolorów, fasonów, a także nowości i obowiązujące tendencje na rynku mody. Niezwykle ważne są dla nas trendbooki Peclers Paris, prognozujące trendy ze znacznym wyprzedzeniem. Inspirację czerpiemy także z codziennej analizy rynku i potrzeb klientów. Na bieżąco monitorujemy panujące nastroje społeczne, które dostarczają nam informacji, w którym kierunku powinniśmy zmierzać, projektując najnowsze kolekcje.

Duży wpływ na nasze projekty mają wyjazdy zagraniczne na pokazy mody w największych stolicach modowych, czy na słynne paryskie targi tekstylne – Premiere Vision lub targi Pitti Uomo we Florencji, będące wyznacznikiem trendów w modzie męskiej. Warto jednak mieć na względzie to, że w branży odzieżowej wiele uzależnione jest od pogody. To bardzo istotny czynnik, który ma kolosalne znaczenie w procesie tworzenia i zamawiania kolekcji.

Zdecydowanie większość ubrań, które odpowiadają najnowszym modowym trendom cieszy się dużym powodzeniem wśród klientów. Nie brakuje też zainteresowania ponadczasową klasyką, która zawsze znajdzie swoich wiernych odbiorców. Niemniej jednak to projekty wychodzące poza ponadczasową klasykę cieszą się uznaniem, szczególnie w liniach damskich, gdzie nowości jest znacznie więcej.

 

Agata_Zwolińska_OchnikAgata Zwolińska, główny projektant marki Ochnik

Kolekcje przygotowujemy z rocznym wyprzedzeniem. Przystępując do tworzenia projektu kolekcji, zawsze najpierw staramy się ustalić główne wątki mody, które będą dominowały w przyszłym sezonie. Potem, w miarę nabierania przez kolekcję coraz bardziej wyraźnych kształtów, zawężamy „obszar wpływów” mody i koncentrujemy się na dwóch-trzech detalach, które sprawdzą się w odzieży skórzanej – nie wszystkie modne nowości dają się bowiem zgrabnie odtworzyć w tak specyficznym surowcu, jakim jest skóra.

Korzystamy z inspiracji zawartych na rozmaitych stronach internetowych poświęconych modzie. Dużo podróżujemy i mamy oczy otwarte na nowości. Odwiedzamy targi mody w Mediolanie i Paryżu. W związku z tym, że zawsze pracujemy z rocznym wyprzedzeniem, ogromną rolę odgrywa tu nasza intuicja, tzw. wyczucie, zdolność przewidywania.

Zauważyliśmy, że polska klientka jest bardziej otwarta na modę w sezonie wiosenno-letnim. Interesują ją wtedy kolory i odważniejsze formy. Zimą stawia na praktykę i wygodę – a to, jak wiadomo, rzadko idzie w parze z modą. Nasze klientki oczekują nowinek, pytają o najnowsze trendy, ale ostatecznie często wybierają „rozsądną” klasykę. Jeśliby odwoływać się do liczb, to należałoby przyznać, że większość pań z dużą rezerwą podchodzi do kupowania tego, co aktualnie jest w modzie. W przypadku panów tendencja ta jest jeszcze bardziej nasilona. Jeśli chodzi o wybory naszych klientów, to z pewnością duże znaczenie ma fakt, że kurtka skórzana nie należy do produktów jednosezonowych, które w nowym roku wyrzuca się do kosza i kupuje nowe. Dlatego odrobina rozsądku zawsze jest wskazana – a my, projektanci Ochnika, mamy to na uwadze.

YES_monika klejewskaMonika Klejewska, menedżer ds. marketingu YES

Staramy się, aby w ofercie YES znajdowały się zarówno kolekcje ponadczasowe i klasyczne, a także takie, które wpisują się w światowe trendy. Zależy nam bowiem, aby nasz klient miał zawsze szeroki wachlarz wyboru biżuterii.

Standardowo prace nad kolekcjami rozpoczynamy na około rok przed premierą. Wcześniej bowiem musimy przejść i zweryfikować wiele czynników takich jak: prototypowanie, testowanie, czy wziąć pod uwagę ewentualne przeszkody techniczne. To wszystko rzutuje na ostateczną decyzję przy ustalaniu oficjalnej daty premiery tych najważniejszych kolekcji. W przypadku tzw. „tradycyjnych” kolekcji również opieramy się na dogłębnych researchach, które muszą przede wszystkim wpisywać się w idee YES – delikatność, naturalność i kobiecość.

Korzystamy między innymi z trendbooka przygotowanego przez niezależne centrum badawcze, które śledzi socjologiczno-kulturalne zjawiska w sztuce, architekturze i modzie. Te zjawiska z kolei przekładają się na język biżuterii, zegarków i sektora dóbr luksusowych. Przede wszystkim jednak podróżujemy po świecie odwiedzając targi o tematyce jubilerskiej oraz związane z szeroko pojętym designem. Takie wydarzenia przepełnione są inspiracjami. Ostatnio odwiedziliśmy targi designu w Mediolanie, gdzie co roku jesteśmy zaskakiwani nowatorskimi, innowacyjnymi koncepcjami. Nasi projektanci prowadzą też intensywny research w sieci. Śledzą blogi i czerpią inspirację z różnego rodzaju portali.

W większości nasi klienci odwiedzają nasze salony poszukując tradycyjnej biżuterii, najczęściej z diamentami. Jednak mimo to biżuteria bazująca na najnowszych trendach przeważnie okazuje się być hitem sprzedażowym. Jest duże grono osób poszukujących tylko tego rodzaju produktów. Obecnie bardzo popularna jest biżuteria łącząca w sobie tradycyjne wzornictwo z trendem personalizacji. Należą do niej głównie bransoletki, których personalizacja nadaje im sentymentalną wartość, a możliwość uzupełnienia ich wyjątkowym grawerem utrwala najważniejsze chwile z życia.

SONY DSCRadosław Wiśniewski, prezes zarządu Redan SA

 Poszczególne kolekcje zaczynamy opracowywać z rocznym wyprzedzeniem. Oznacza to, że w chwili obecnej pracujemy nad kolekcją jezień-zima 2015. Wymagają tego od nas przede wszystkim cykle produkcyjne związane z uszyciem kolekcji, którą zamawiamy u poszczególnych dostawców. Coraz większa część kolekcji powstaje jednak w trybie „must have” i jest szyta w Polsce, środkowej Europie i Turcji z minimalnym wyprzedzeniem czasowym w relacji do daty rozpoczęcia jej sprzedaży. Rosnące wymagania klientów i konkurencyjność rynku wymagają od nas ciągłego podążania za coraz szybciej zmieniającymi się trendami. W strukturach spółki działa specjalistyczna komórka, która współpracując z naszymi zespołami projektantów w sposób ciągły pracuje nad dopasowaniem światowych trendów do potrzeb naszych klientów. Kolekcje marek Top Secret, Troll i Drywash zawsze są związane z najnowszymi trendami w modzie. Opracowując kolekcję na nowy sezon opieramy się o profesjonalne trendbooki, wizyty na światowych targach określających kierunki nadchodzących sezonów i specjalistyczne portale trendowe. Oczywiście nieustannie analizujemy również statystyczne preferencje zakupowe odwiedzających nasze sklepy klientów. Nasi projektanci konsekwentnie pracują nad starannym połączeniem nowości z klasyką, tak, aby jak najprecyzyjniej trafić w potrzeby osób robiących zakupy w sieci Top Secret.

 Solar_ Ewa_KuzmickaEwa Kuźmicka-Grzegorczyk, dyrektor d/s produkcji kolekcji Solar

Prace nad przygotowaniem nowej kolekcji rozpoczynamy z rocznym wyprzedzeniem. Bardzo trudne jest precyzyjne określenie wpływu trendów na kolekcję. Zasadniczo zespół projektowy przygotowuje kolekcję w oparciu o nowe tendencje, zarówno w linii biurowej jak i pozostałych: wizytowej, dziennej, weekendowej.

Mamy olbrzymi szacunek do naszej stałej klientki, ale równocześnie pragniemy zdobywać nowych odbiorców naszych kolekcji. Dlatego też, proponujemy zestawienia – zarówno modelowe jak i kolorystyczne, zainspirowane najnowszymi tendencjami. Dużą rolę odgrywa również analiza rynku i wyników sprzedaży poszczególnych modeli. To w znacznym stopniu ma wpływ na wygląd kolekcji.

Jeśli chodzi o źródła wiedzy o najnowszych tendencjach, staramy się wykorzystywać wszystkie dostępne możliwości: poczynając od targów odzieżowych, poprzez przegląd platform modowych, typu WGSN, style.com, blogów, czasopism, obserwując polską i europejską ulicę, a skończywszy na analizie wyników sprzedaży poszczególnych modeli i kolorystyk.

Odzież i akcesoria będące odpowiedzią na najnowsze trendy to zawsze większe lub mniejsze ryzyko…Wszystko zależy od tego, jak szybko nowinki modowe znajdują uznanie wśród klientek. A to zawsze wielka niewiadoma. Tak naprawdę nie da się określić proporcji między klasyką a trendami. Jest to zwykle nasze doświadczenie i kwestia wyczucia rynku, sposobu wyeksponowania danego trendu w sieci naszych sklepów. Podobnie jest ze sprzedażą tych produktów. W jednym sezonie są właśnie tym, czego poszukiwał rynek, w innym w ogóle nie ,,chwytają serca” klientek.

Oczywiście, preferencje klientek zmieniają się, czego codziennie jesteśmy świadkami. To wspaniałe uczucie obserwować, jak stylistyka i świadomość klientki ulega ewolucji. Myślę, że to nasz jeden z większych sukcesów.

Data publikacji: 13.10.2014
Przeczytaj również

Handel:
Co czeka handel w drugiej połowie 2024 roku? Oto pięć głównych prognoz [raport]

Salesforce opracował nowe prognozy dotyczące zakupów świątecznych w 2024 roku. Pokazują one, że kupujących i sprzedawców czeka sezon… więcej »

Rynek:
Kappahl Group publikuje raport zrównoważonego rozwoju za 2023 i przyspiesza transformację

Kappahl Group, właściciel marek modowych Kappahl i Newbie, opublikowała raport zrównoważonego rozwoju za 2023 rok. Firma… więcej »

Rynek:
LPP z bardzo dobrymi wynikami za I kwartał: ponad 4,3 mld zł przychodu, dwucyfrowy wzrost sprzedaży oraz rekordowy zysk operacyjny

Wiosenne propozycje modowe projektantów gdańskiej spółki spotkały się z pozytywnym przyjęciem klientów, dzięki czemu LPP po raz kolejny… więcej »