EcoMade Festival 2017

Marble painting, szycie płaszczy dla osób bezdomnych czy ekologiczna impregnacja drewna – tym między innymi zajmować się będą uczestnicy bezpłatnych warsztatów odbywających się w ramach EcoMade Festival 2017, który rusza już 30 listopada br. i sprawi, że Łódź znów stanie się najbardziej ekologicznym miastem w Polsce.

Na trzydniowe święto ekologicznej mody i designu, którego organizatorem jest Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, składają się m.in. bezpłatne warsztaty dla dzieci i dorosłych, ogólnopolski konkurs na najlepsze realizacje upcycklingowe czy wystawa połączona z pokazem mody. W tym roku program wydarzenia został wzbogacony o międzynarodową konferencję naukową zatytułowaną „Odnawialna przestrzeń projektowania”.

To już czwarta edycja festiwalu, który stał się marką samą w sobie. Z każdym kolejnym rokiem wzrasta jego znaczenie, co widzimy chociażby po ilości prac nadesłanych na konkurs – powiedział Jarosław Skotnicki, rzecznik prasowy łódzkiej ASP.

Uczestnicy wydarzenia od najlepszych specjalistów z dziedziny ekologicznej mody i designu dowiedzą się, że starym przedmiotom można nadać drugie życie, a wszystko to małym kosztem i w trosce o środowisko. Naszą misją jest stałe zwiększanie świadomości ekologicznej społeczeństwa, a warsztaty mają pokazać, jak łączyć dbałość o środowisko z myśleniem projektowym – podkreśla dr Anna Wrzesień, koordynator EcoMade Festival 2017.

Dlatego przykładowo na zajęciach prowadzonych przez Magdalenę Salamon uczestnicy będą szyć przeciwdeszczowe kurtki z materiałów, które nie zostały użyte przy produkcji ubrań jednej z firm odzieżowych. Z pozornie niepotrzebnych resztek powstaną praktyczne, funkcjonalne peleryny, które po zakończeniu festiwalu zostaną przekazane do schronisk dla osób bezdomnych. W tajniki marble painting (technika nakładania plam koloru na różnego rodzaju materiały) zainteresowanych wprowadzi Natalia Suwara, a Łukasz Kaczmarek z InWoodWeTrust pokaże, jak prostymi domowymi, a przede wszystkim naturalnymi metodami zaimpregnować drewno oraz w jaki sposób je wybarwić.

Nie zabraknie także warsztatów z ekologicznego przygotowywania potraw. Antoni Rochala, finalista I edycji programu Bake off, pokaże, że bio wcale nie musi być nudne, a eko nie jest bez smaku. Tematem zajęć będą desery pojedyncze, czyli tak zwane monoporcje, które idealnie sprawdzą się na każdym przyjęciu. Zajęcia odbędą się w strefie Street Food Market na ul. Piotrkowskiej 2017.

Gościem specjalnym tegorocznej edycji festiwalu będzie Ista Boszhard z Waag Society w Amsterdamie – poprowadzi ona warsztaty ze studentami łódzkiej ASP.

Punktem kulminacyjnym festiwalu będzie uroczysta Gala, podczas której poznamy laureatów EcoMade Contest 2017 – ogólnopolskiego konkursu na najciekawsze projekty powstałe w oparciu o filozofię upcycklingu. Spośród 174 zgłoszeń jury, którego przewodniczącym jest Andrzej Pągowski, do drugiego etapu zakwalifikowało 42 realizacje zgłoszone w kategorii Fashion, 48 w kategorii Design oraz 24 w kategorii Art & Craft. Część z nich zostanie zaprezentowana podczas pokazu mody, a resztę będzie można zobaczyć na festiwalowej wystawie. Wstęp na Galę finałową, która odbędzie się 1 grudnia br. o godz 20:00 w auli Centrum Promocji Mody ASP jest wolny. Warsztaty są bezpłatne, ale liczba miejsc jest ograniczona. Zapisywać można się pod adresem: ecomade@asp.lodz.pl. Więcej informacji na temat festiwalu znaleźć można pod adresem: www.ecomadefestival.pl.

Data publikacji: 21.11.2017
Przeczytaj również

Szkolenia i konferencje:
Relacja z 12. Fashion Business Congress: E-commerce w modzie. Powrót w wielkim stylu

24 października 2023 r. w Łodzi odbyła się 12. edycja Fashion Business Congress. Celem wydarzenia, organizowanego przez firmę Promedia Jerzy… więcej »

Szkolenia i konferencje:
Fashion Business Congress: Zgłoszenia jeszcze tylko do czwartku (19.10). Zarejestruj się!

Już 24 października 2023 r. w Łodzi odbędzie się 12. Fashion Business Congress. To spotkanie biznesu mody, którego celem jest dostarczanie… więcej »

Aktualności:
Sprawdź, jak najlepiej sprzedawać modę w internecie. Weź udział w Fashion Business Congress

24 października firmy z branży mody spotkają się na 12. edycji Fashion Business Congress w Łodzi. Tegoroczne spotkanie będzie poświęcone… więcej »