ISPO Munich: zielone innowacje

Lutowa edycja monachijskich targów zagwarantuje świeży przypływ innowacji na kanwie zrównoważonego rozwoju. Udaną fuzję technologii z ekologią przedstawi branża dżinsowa: po latach ekscesywnego marnowania wody (11 tys. litrów na jedną parę spodni) i beztroskiego stosowania chemikaliów sektor denimowy wzmaga wysiłku naprawienia błędów. Pionierem zielonych trendów będzie firma Jeanologia, która do finiszu stosuje wyjątkową technikę laserową, całkowicie – sic! – rezygnując z wody. Również pralnie i farbiarnie mogą teraz sięgnąć po ekologiczne metody farbowania. Technologia Archroma Advanced Denim umożliwia zmniejszenie zużycia wody aż do 92 proc. Ilość bawełnianych odpadów ulega redukcji nawet o 87 proc., a nakład energii o jedną trzecią. Woda i chemia stosowane są jednak nie tylko przy obróbce, ale już przy zbiorze bawełny. Klasycznie uprawiana bawełna wciąż dominuje w przemyśle tekstylnym. Ale coraz więcej producentów i marek – między innymi Nike czy Adidas – przyłącza się do zrzeszenia Better Cotton Initiative. BCI informuje farmerów o ekologicznych technologiach, umożliwiających bardziej efektywne zbiory bez ekscesywnego zastosowania pestycydów i nadmiernego zużycia wody, a w konsekwencji dających wyższe zyski.

Tekstylne trendy i innowacje w lekko strawnej pigułce zaprezentuje platforma ISPO Textrends. Zainteresowani znajdą tam sportowo-outdoorowe innowacje w dziedzinie tkanin, włókien, krojów i dodatków. Dla branżowców, którzy w lutym nie mogą odwiedzić Monachium, organizatorzy targów przygotowali cyfrową bibliotekę tekstylnych nowości: ISPO Textrends App. Aplikacja ta zgromadzi wszystkie informacje o włóknach i komponentach, wybranych przez międzynarodowe jury. Użytkownik znajdzie tam zdjęcia, szczegółowe opisy produktów oraz dane kontaktowe firmy. W razie potrzeby będzie mógł też szukać konkretnych produktów i porównywać je z innymi. ISPO Textrends App jest dostępna dla iPada iOS 7.x i kosztuje 99 euro. Raz pobrana aplikacja funkcjonuje także bez dostępu do internetu.

Data publikacji: 1.12.2014
Przeczytaj również

Moda:
Recman i Modny Tata z wizytą na włoskich targach mody męskiej Pitti Uomo we Florencji

Jak co roku w połowie czerwca w słonecznej Florencji odbyły się najsłynniejsze targi mody męskiej – Pitti Uomo. Ich historia ma swoje… więcej »

Targi:
Texprocess: Sprawdź, dokąd zmierza przemysł mody. Poznaj innowacje i trendy

W dniach 21-24.06.2022 we Frankfurcie odbędzie się kolejna edycja Texprocess - targów nowoczesnych maszyn, urządzeń i technologii do… więcej »

Targi:
Targi mody we Frankfurcie przełożone na lato

Impreza o nazwie Val:ue, pierwotnie planowana na styczeń, została przeniesiona na 5-7 lipca 2022. Targi mają stanowić platformę spotkań… więcej »