ITMA Innovator Xchange – cztery najważniejsze tematy, którymi żyje przemysł tekstylny i odzieżowy

Pięciodniowe wydarzenie Innovator Xchange, które będzie towarzyszyło nadchodzącej edycji targów ITMA 2023, skupi się na czterech kluczowych dla przemysłu mody tematach: zaawansowanych materiałach, automatyzacji i cyfrowej przyszłości, innowacyjnych technologiach oraz zrównoważonym rozwoju i obiegu zamkniętym.

Funkcjonalność

10 czerwca głównym wykładowcą na sesji Advanced Materials będzie Parikshit Goswami, profesor University of Huddersfield, specjalizujący się w technicznych tekstyliach. Przedstawi on szczegóły dotyczące szeregu realizowanych obecnie projektów w Wielkiej Brytanii, w tym ambitnej multidyscyplinarnej Fabryki Mody Przyszłości.

„Będę krytycznie dyskutował, w jaki sposób należy podchodzić do zrównoważonego rozwoju z perspektywy materiałów i jak ważne jest przyjęcie holistycznego podejścia do badań nad materiałami” – zapowiada profesor. – „Pokażę znaczenie w rozwoju produktu współpracy obejmującej cały łańcuch dostaw, a także wykorzystania elastycznych materiałów i zastosowania chemii do funkcjonalizacji tekstyliów”.

Relokacja produkcji

Z kolei w sesji Automation and Digital Future, która odbędzie się 11 czerwca, w roli głównego mówcy wystąpi Kevin McCoy, wiceprezes New Balance Athletics. Przedstawi on coś, co postrzega jako rewolucję w amerykańskim przemyśle produkcji obuwia sportowego, głównie w wyniku automatyzacji i relokacji producji.

„Trendy obserwowane obecnie w obuwiu są napędzane zrównoważonymi surowcami, tekstyliami w pełni zaprojektowanymi pod kątem wydajności oraz nowymi kombinacjami funkcjonalnych przędz w tekstyliach” – tłumaczy McCoy. – „Obserwujemy również wzrost liczby materiałów adaptacyjnych, a z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju wprowadzane jest nowe podejście do materiałów regeneracyjnych, które w przeszłości były trudne do rozbicia, takich jak guma, pianka EVA i TPU”.

Inteligentne tekstylia

12 czerwca Dr Jesse S. Jur, dyrektor ds. technologii ekosystemów w firmie Advanced Functional Fabrics of America (AFFOA) poprowadzi sesję dotyczącą innowacyjnych technologii. W ramach Manufacturing USA Innovation Institute dr Jur prowadzi prace mające na celu odkrywanie i wspieranie zaawansowanych technologii tekstylnych dla rynku obronnego w krytycznych obszarach związanych z potrzebami myśliwców wojennych.

„Dziedzina inteligentnych tekstyliów jest przygotowana do dodawania wartości do istniejących produktów, a także opracowywania nowych produktów w szerokim zakresie zastosowań komercyjnych” – wyjaśnia. – „W bardzo ogólnym ujęciu inteligentne tekstylia można zdefiniować jako te, które zapewniają funkcję, która pozwala użytkownikowi być bardziej wydajnym. Należy zauważyć, że inteligentne tekstylia nie muszą być aktywne ani elektroniczne, aby były inteligentne – mogą również zapewniać rozwiązania pasywne. Dobrym tego przykładem są materiały stanowiące barierę termiczną, które zapewniają użytkownikowi bardziej efektywne poruszanie się w ekstremalnych temperaturach.” Jak dodaje, rozwiązania pasywne przynoszą jednak tylko takie ograniczone korzyści. „Rozwiązania aktywne lub elektroniczne, takie jak ogrzewanie termiczne, rozszerzają możliwości funkcjonalne inteligentnych tekstyliów” – podsumowuje

Materiały nowej generacji

Zrównoważony rozwój i obieg zamknięty będą tematem ostatniego dnia Innovator Xchange. Główny mówca Germán García Ibáñez, szef ds. zrównoważonych surowców i obiegu zamkniętego w Inditex, szczegółowo przedstawi wyniki swojej codziennej współpracy z markami i dostawcami w celu wdrażania zrównoważonych praktyk i zwiększania skali innowacji.

Finansowanie

Poza seminariami na wiodące tematy, 9 czerwca po południu odbędzie się sesja poświęcona wszystkim aspektom finansowania niezbędnym do umożliwienia zrównoważonej transformacji przemysłu włókienniczego.

Na imponującej liście wykładowców, znaleźli się m.in.:

  • Alberto Casorati, Investment Officer, Thematic Impact Finance Operations Unit Equity, Growth Capital & Project Finance Department European Investment Bank
  • Bob Assenberg, Fund Director, Good Fashion Fund
  • Dirk Vantyghem, Director General, The European Apparel and Textile Confederation
  • Kurt Kipka, Chief Impact Officer, Apparel Impact Institute
  • Valentina Superti, Director, European Commission, DG GROW-Internal Market, Industry, Entrepreneurship and SMEs

Innovator Xchange zagości w hali 3 na terenie Fiera Milano Rho i będzie trwać od 9 do13 czerwca, towarzysząc targom technologii dla przemysłu tekstylnego i odzieżoweg ITMA 2023 . Zarejestruj się teraz!

Data publikacji: 12.05.2023
Przeczytaj również

Targi:
Targi RetailShow 2023 już w tym tygodniu

Międzynarodowe Targi Wyposażenia Sklepów RetailShow odbędą się 22-23 listopada br.  w Centrum EXPO XXI w Warszawie. To najważniejsze… więcej »

Szkolenia i konferencje:
Wiodący eksperci przemysłu włókienniczego wygłoszą prezentacje na forach ITMA

Podczas targów ITMA 2023, które odbędą się w Mediolanie w czerwcu tego roku, zorganizowane zostaną ponownie dwa fora branżowe poświęcone… więcej »

Targi:
ITMA 2023: Dokąd zmierza transformacja przemysłu tekstylno-odzieżowego

Od 8 do 14 czerwca 2023 r. w Fiera Milano Rho w Mediolanie będą trwały jedne z największych na świecie targów technologicznych dla… więcej »