LPP startuje z nową kampanią edukacyjną „Wear Your Story”. Uruchomi też akcję naprawiania ubrań w punktach krawieckich

Mimo iż Polacy mają coraz większą świadomość, że nadmierna konsumpcja i wyrzucanie ubrań mogą mieć negatywny wpływ na środowisko, rzadko naprawiają lub przerabiają drobne uszkodzenia w ulubionych elementach garderoby. Głównie dlatego, że nie posiadają odpowiednich umiejętności, których – co istotne – chcieliby się nauczyć. W odpowiedzi na wyraźną potrzebę edukacji, LPP inicjuje dialog z konsumentami i rusza z kampanią Wear Your Story, drugą odsłoną akcji Dbaj o Ubranie promującej świadome i odpowiedzialne korzystanie z ubrań. Firma chce zwiększyć świadomość i wrażliwość środowiskową konsumentów oraz zwrócić uwagę na konieczność zmiany codziennych nawyków w zakresie mody.

Wear Your Story to wyjątkowa historia o historiach. Tych osobistych, emocjonalnych, ukrytych w ubraniach towarzyszących nam w najważniejszych momentach naszego życia. W ramach kampanii LPP chce zaszczepić w konsumentach przekonanie, że to właśnie poprzez naprawianie i przerabianie często znoszonej lub delikatnie uszkodzonej odzieży, możemy nie tylko przedłużyć jej życie, ale zachować wspomnienia i emocje, które się z nią wiążą. Ubrania to bowiem dużo więcej niż moda i wymiar użytkowy. To przede wszystkim niepowtarzalne kapsuły czasu, kryjące w sobie wspomnienia i będące nośnikiem tego co warte zachowania w naszych ponadczasowych historiach.

Zrównoważone podejście do mody to jeden z elementów, któremu poświęcamy coraz więcej uwagi w naszej działalności. Zależy nam, aby tę ideę zaszczepić także w naszych klientach. W ramach kampanii Wear Your Story chcemy uświadomić Polakom, że przedłużając życie swoich ubrań poprzez ich naprawianie i przerabianie mogą dłużej cieszyć się ulubionymi elementami garderoby zmniejszając jednocześnie negatywny wpływ na środowisko – mówi Dorota Jankowska-Tomków, dyrektor ds. zakupów i ESG w LPP.

Chroń środowisko i zachowuj własne wspomnienia

W ramach kampanii LPP we współpracy z firmą ARC Rynek i Opinia przeprowadziło badanie opinii publicznej, na bazie którego przygotowany został raport będący inspiracją do zainicjowania kampanii. Respondenci wyraźnie wskazali bowiem, że Polaków interesuje „powrót do korzeni”. Aż 64 proc. zadeklarowało, że chciałoby nauczyć się podstawowych technik krawieckich, aby naprawiać ubrania.

Do połowy ubiegłego wieku naprawianie i przerabianie ubrań było powszechną praktyką. Jednak dzisiaj coraz rzadziej chcemy i potrafimy to robić, raczej wolimy wyrzucić zniszczone ubranie i kupić nowe. Celem kampanii Wear Your Story jest powrót do dawnych zwyczajów i odkrycie na nowo umiejętności, które posiadali nasi dziadkowie i rodzice – komentuje Katarzyna Stasiuk, doktor habilitowany psychologii i profesor w Instytucie Psychologii Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Jak zapewnia ekspertka, samodzielne naprawianie i przerabianie ubrań ma nie tylko praktyczną i ekonomiczną wartość. Pomaga również się odstresować i rozwija kreatywność, może też przywołać wspomnienia z życia rodzinnego. Oglądanie efektu własnej pracy daje też poczucie zadowolenia z siebie oraz satysfakcji, że zmniejszając ilość wyrzucanych ubrań dbamy o środowisko.

Co istotne, blisko ¾ badanych jest przekonana, że dostęp do prostych porad dotyczących naprawiania i przerabiania ubrań byłby dla nich wartościowy. Dlatego kluczowym aspektem kampanii Wear Your Story jest wymiar edukacyjny. Centralną osią akcji jest strona internetowa www.dbajoubranie.pl z różnorodnym kontentem poradnikowym, dzięki któremu każdy będzie mógł dokonać drobnych napraw ulubionych elementów garderoby. Do projektu zostały także zaproszone Mistrzynie Praktyki: Faustyna Szulfer, Monika Jurasik i Angelika Witek, które przygotowały zestaw praktycznych materiałów dla konsumentów. Są to przede wszystkim krótkie, instruktażowe filmy pokazujące różne metody naprawy i upcyclingu odzieży.

Powrót do korzeni

Kampania, oprócz waloru edukacyjnego, będzie miała także wymiar praktyczny. W ramach kolejnych jej odsłon, LPP uruchomi także akcję naprawiania ubrań w punktach krawieckich, chcąc tym samym zwrócić uwagę konsumentów na fakt, że uszkodzenia odzieży nie muszą oznaczać konieczności zakupu nowej garderoby. Dzięki współpracy z woshwosh firma udostępni Polakom vouchery na konkretną kwotę do wykorzystania na naprawę ubrań w wybranych punktach w Polsce.

– Moda powinna być odpowiedzialna. Przemysł odzieżowy stoi obecnie przed wyzwaniami związanymi z koniecznością wprowadzenia realnych zmian i przejęcia odpowiedzialności za wpływ na środowisko naturalne. W myśl zasady nadawania ubraniom długowieczności, która przyświeca działaniom w woshwosh, wierzę, że kluczowym kierunkiem zmian jest promowanie zasady „care & repair”. Dlatego też angażujemy się w edukowanie i działania mające na celu podniesienie świadomości środowiskowej biznesu i konsumentów – mówi Martyna Zastawna, założycielka marki woshwosh. – W ostatnich latach zauważalna jest istotna zmiana w percepcji konsumentów oraz podejściu firm do zrównoważonej produkcji. Wspólnie możemy przyczynić się do stworzenia rzeczywistości, w której moda nie tylko inspiruje, ale dzięki bardziej zrównoważonym nawykom konsumenckim mniej wpływa na naszą planetę – dodaje.

Zaangażowanie Reserved i Sinsay

W ramach kampanii Wear Your Story, LPP wdraża szeroko zakrojoną strategię komunikacyjną w salonach Reserved i Sinsay. W przymierzalniach znajdą się naklejki zachęcające do zapoznania się z kampanią, a w aplikacjach mobilnych obu marek pojawią się banery przekierowujące bezpośrednio na stronę kampanii. LPP wierzy, że dzięki tym działaniom dotrze z przekazem kampanii do licznego grona odbiorców i będzie realnie wpływać na ich przejście na gospodarkę cyrkularną także w zakresie mody.

Świadome, zrównoważone projektowanie stało się koniecznością w branży odzieżowej. Chcemy, aby nasze ubrania nie tylko zachwycały estetyką, ale także były funkcjonalne i przyjazne środowisku. Od lat zajmuję się tematyką przedłużania życia ubrań, widząc zanik tradycyjnych usług naprawczych i rosnącą potrzebę edukacji konsumentów. Transformacja branży w kierunku bardziej zrównoważonych praktyk jest nieunikniona, a popularność podejścia „zrób to sam” pokazuje, że konsumenci są gotowi na zmiany. Kampania Wear Your Story ma szansę stać się źródłem wiedzy i inspiracji oraz wypromować naprawę i upcycling odzieży jako sposób na ochronę środowiska i zachowanie unikalnych wspomnień zawartych w naszych ubraniach – mówi Małgorzata Czudak, projektantka ubioru, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi i wykładowca projektowania w Instytucie Ubioru łódzkiej ASP.

Główny cel

Wear Your Story to kampania nastawiona na zmianę myślenia i codziennych nawyków Polaków. Edukacja i promowanie odpowiedzialnego użytkowania ubrań, poprzez ich naprawę i upcycling, mogą przynieść realne korzyści środowiskowe. W ten sposób LPP chce wspólnie ze swoimi klientami dokonać zmiany w kierunku gospodarki cyrkularnej i dążenia do bardziej zrównoważonej przyszłości mody.

Data publikacji: 7.06.2024
Przeczytaj również

Handel:
Digitalizacja w służbie mody: jak zarządzanie kolekcjami odzieżowymi zmienia się w erze nowych technologii

W świecie mody, gdzie liczy się nie tylko styl, ale i szybkość reagowania na zmieniające się trendy, digitalizacja stała się kluczowym… więcej »

Marketing:
Przewodnik dla firm: influencerzy a rozliczenia podatkowe – co musisz wiedzieć jako przedsiębiorca?

W dzisiejszym marketingu influencerzy odgrywają kluczową rolę, łącząc marki z… więcej »

Aktualności:
Zbliża się 13. Fashion Business Congress: E-commerce w modzie. Sprawdź, jak zdobyć bilet

Już 16 września przedstawiciele e-sklepów odzieżowych, obuwniczych, galanteryjnych, bieliźnianych i jubilerskich spotkają się na 13. edycji… więcej »