MODA MĘSKA: Co dyktuje Pitti Uomo

W połowie czerwca odbyła się we Florencji kolejna, 94. już edycja najważniejszych dla mody męskiej targów Pitti Uomo.

Fortezza da Basso, na terenie której cyklicznie odbywa się ta prestiżowa impreza, została tradycyjnie już oblężona na kilka dni przez podekscytowany tłum profesjonalistów z branży fashion. W tym roku oglądając ekspozycje targowe wyczuwało się jednak pewne zamieszanie i brak spektakularnego „wow”, chociaż jak zwykle pokazywane w licznych pawilonach kolekcje zwracały uwagę kolorem, różnorodnością, innowacyjnym zastosowaniem nowych technologii, perfekcyjnym wykonaniem i kreatywnym podejściem do projektowania. Zauważalny był brak tradycyjnie już licznie zgromadzonych, napuszonych trendsetterów popisowo defilujących w tę i z powrotem ku uciesze sporej grupy obserwatorów i fotografów z całego świata. Słynne wyrafinowane włoskie stylizacje pełne sprezzatury stały się nagle jakby démodé. Bardziej liczy się obecnie swobodna, eklektyczna elegancja niż smart casual. Różnica niby nieduża, a jednak zasadnicza.

Pitti-immagine-uomo  Pitti-Umomotrendy-mody-outfit-pitti

pitti-uomo-trendy   trendy-mody-pitti-uomo

Na sezon wiosna–lato 2019 biuro trendów lansowało przede wszystkim gamę nasyconych kolorów: żółtego, pomarańczowego, czerwonego, niebieskiego wspartą bazowymi kolorami białym i granatowym. Nie potwierdzały tego jednak kolekcje ubiorów klasycznych i smart casual, w których zauważyć było można przede wszystkim wszechobecne odcienie zgaszonego różu, perłowej szarości, pastelowej żółci, wypłowiałej zieleni khaki, jasnego granatu i jasnego beżu. W sumie zszarzała i wyrafinowana paleta barw kreowała właśnie obraz nowej elegancji bez dominującego dotąd efektu smart, tak charakterystycznego dla mody włoskiej. Elementy ubioru sportowego, roboczego, militarnego, wpasowane w krój slim i w nowoczesne, miękkie tkaniny naturalne i techniczne, tworzyły liczne hybrydy kreujące nowy styl ubioru pełen komfortu. Wypracowane kolorowe stylizacje z garniturem stały się nagle nie tak już modne i nie tak nowoczesne. Silnie zaznaczone zostało również odniesienie do ubioru militarnego i tkanin moro łączonych z wzorami kwiatów, pasków oraz z elementami odblaskowymi. Ważną kwestią był także często podnoszony temat ochrony środowiska dzięki stosowaniu przyjaznych naturze technologii w produkcji ubrań i tkanin.

moda-meska-trendy-pitti  moda-pitti

  trendy-z-pitti-uomo  trendy-w-modzie-meskiej-pitti   moda-meska-pitti

Dobrymi przykładami dla zobrazowania tego, co w modzie męskiej jest ważne, były:

  • spokojna, ekskluzywna, zaprojektowana w zgaszonych tonacjach kolekcja Corneliani,

Corneliani 7Corneliani 4 Corneliani 8 Corneliani

  • nowoczesna, pulsująca pozytywną energią i kolorem kolekcja Z Zegna

Z Zegna 1 ZZegna 4 Z Zegna 3  Z Zegna

  • oraz eklektyczna kolekcja Gabriele Pasini łącząca klasykę, vintage lat 30. i 70. z łobuzerskim streetem.

Gabriele Pasini 5Gabriele Pasini 0 Gabriele Pasini 2

W oparciu o powyższe obserwacje wyróżnić można obowiązujące w przyszłych sezonach must have’y. Należą do nich niewątpliwie: lniane i wełniane strukturalne marynarki we wzory dużych krat (pozbawione podszewek, wkładów barkowych, konfekcjonowane na miękko), garnitury i marynarki solo, dwurzędowe o szerokich klapach w stylu neapolitańskim, koszule w drobne wzory kwiatowe, białe koszule, kolorowe lub białe sportowe obuwie w typie sneakersów do garniturów, sety ubiorów – garniturów w kolorach granatowym i niebieskim jako baza do dziennych stylizacji, białe spodnie w typie chino i five pockets, białe i kolorowe szorty, bluzy joggery, kurtki bomber jacket, dresowe spodnie w nowoczesnej opcji sportowej oferowane w nasyconych kolorach lub lansowane w opcji uzupełniającej eleganckie outfity produkowane ze szlachetnych, naturalnych i miękkich tkanin.

Jak widać z powyższej krótkiej relacji, moda męska nieustannie ewoluuje, tworząc dla projektantów nowe tematy do rozwiązania, a nowe możliwości prezentacji dla mężczyzn pragnących manifestować radość życia.

Andrzej Foder
Projektant PAWO

Foder

Data publikacji: 28.08.2018
Przeczytaj również

Moda:
Columbia Sportswear przedstawia kolekcję ICONS Chasing Waterfalls

Tegoroczna kolekcja Columbia ICONS, zatytułowana „Chasing waterfalls”, nawiązuje do korzeni marki w stanie Oregon w USA oraz jej… więcej »

Moda:
Patrizia Aryton: Nowoczesna klasyka w miejskim stylu

Marka Patrizia Aryton swoją kolekcją kapsułową „Summer in the City” zabiera nas w wymarzoną podróż do Lizbony, udowadniając, że… więcej »

Moda:
Speed hiking - włącz wyższy bieg z Columbia Sportswear

Speed hiking to aktywność szczególnie cenna w dobie nieustannego braku czasu, kiedy to weekendowy wyjazd w góry staje się wyprawą na wagę… więcej »