Moda męska w 2015 roku

O trendach modzie, zmianach na rynku i w handlu odzieżą rozmawiamy z Peterem Grossem, szefem i współwłaścicielem niemieckiej firmy Creation Gross (marka Carl Gross).

Jakich oczekiwań wobec mody możemy się spodziewać po mężczyznach w 2015 roku?
Przede wszystkim męska sylwetka ulegnie dalszemu wyszczupleniu, odzież będzie bliżej ciała, a kolekcje jeszcze bardziej slim. Wizerunek szczupłego mężczyzny promowany jest w mediach, dlatego panowie chcą właśnie tak wyglądać. Rosnący nacisk na komfort użytkowania odzieży umocni trend na konfekcję lekką i wygodną, stąd miedzy innymi ramiona w marynarkach są miękkie, z cienkimi wkładami lub nawet bez nich. Styl casual pojawia się też we flanelowych lub dżinsowych koszulach i dzianinowych krawatach, które towarzyszą eleganckim, klasycznym garniturom. Im starszy jest mężczyzna, tym młodziej chce się czuć, dlatego młodszy niż dotychczas model będzie promował kolekcję Carl Gross na sezon jesień–zima 2015/16.

Z jakimi trendami możemy liczyć się w handlu detalicznym?
Konsumenci oczekują zarówno coraz wyższej jakości produktów, jak i serwisu, chcąc je otrzymać w nie wyższej niż dotychczas cenie. Oferowanie coraz lepszego stosunku jakości do ceny to recepta na sukces. Będzie rósł rynek e-commerce, który coraz częściej będzie współpracował z tradycyjnym handlem. Na przykład produkt kupiony w internecie chętnie odbierzemy w tradycyjnym sklepie. Patrząc na handel od strony zaopatrzenia, warto zwrócić uwagę na zmieniającą się rolę targów. Coraz bardziej stają się one platformą komunikacji marketingowej, a coraz mniej miejscem podpisywania zamówień. Te realizowane są coraz częściej w showroomach.

Jaką ma Pan receptę na eksport, w kontekście zmian wywołanych obecną sytuacją na rynkach wschodnich?
Spodziewamy się spadku obrotów w Rosji o ok. 20–30 proc., dlatego już teraz zwiększyliśmy sprzedaż w krajach Europy Zachodniej. Dzięki temu łącznie nasze przychody w roku 2014 wzrosły o 7 proc., a w roku 2015 spodziewamy się kolejnego wzrostu o ok. 6–8 proc. Rozpoczęliśmy eksport do USA. To bardzo obiecujący rynek, m.in. ze względu na swoją wielkość i zaufanie do europejskich marek. Rozmowy między Stanami Zjednoczonymi i Unią Europejską o umowie ułatwiającej wzajemną wymianę handlową dają szansę na jeszcze większą atrakcyjność rynku amerykańskiego dla europejskich producentów.

Rozmawiał Jerzy Osika

Data publikacji: 20.02.2015
Przeczytaj również

Aktualności:
Dariusz Miłek wraca na stanowisko prezesa zarządu Grupy CCC

Dariusz Miłek, dotychczasowy przewodniczący Rady Nadzorczej Grupy CCC, ponownie objął fotel prezesa zarządu, nadzorując dalszy rozwój marek… więcej »

Rynek:
Zalando poprawia rentowność i notuje wzrosty dzięki klubowi zakupowemu i partnerom

Zalando, jedna z wiodących europejskich platform modowych i lifestylowych, w pierwszym kwartale 2023 zanotowała wzrost sprzedaży brutto o 2,8%… więcej »

Rynek:
LPP podsumowuje rok: 16 mld przychodu i ponad 1 mld zysku

Wydarzenia w Ukrainie i zakończenie działalności w Rosji były jednym z kluczowych determinantów zmian w strategii LPP realizowanej w 2022/2023 r/r,… więcej »