Moda sportowa 2017

Trendy w materiałach na odzież sportową na sezon jesień–zima 2017/18 wskazują na coraz większe znaczenie innowacyjności i zrównoważonego rozwoju.

Targi ISPO w Monachium we współpracy z ekspertami w dziedzinie trendów stworzyły listę tendencji w tekstyliach sportowych. ISPO Textrends pokazują kierunki rozwoju produktów wynikające ze zmian zachowań konsumenckich oraz sytuacji w światowej ekonomii.

Megatrendy

Podstawą dla wszystkich trendów tego sezonu są trzy główne kierunki. Pierwszy z nich, Blind Faith, dotyczy pojęcia społecznej odpowiedzialności i zrównoważonego rozwoju. Konsumenci chcą mieć pewność, że firmy produkujące ubrania dbają o środowisko, szukają sposobów zmniejszenia zużycia energii i wody w produkcji i nie zapominają o recyklingu.

Drugi trend to Reasons To Be Cheerful. Wskazuje on na element zabawy i szczęścia w codziennym życiu. W tej tendencji łączy się aspekt dobrego samopoczucia i zdrowia z komfortem i atrakcyjnością wizualną odzieży.

Trzeci nurt, nazwany Neoretic, zachęca do innowacyjności i ciągłego odkrywania nowych możliwości w produkcji odzieży. Wskrzeszanie naturalnych włókien oraz eksperymentowanie z nowymi technologiami i materiałami może prowadzić do prawdziwej rewolucji.

Karta kolorów

Kluczowa paleta kolorystyczna w sezonie jesień–zima 2017/18 zawiera sporo jasnych tonów. Kolory są zdecydowane, uzupełnione o barwy szarości oraz biel i czerń.

karta kolorów

Towarzyszące palety kolorystyczne

Hazy Daze – delikatna paleta barw, inspirowana naturą

Jumpin’ – paleta energetycznych, nasyconych odcieni

Wizardry – mistyczna i zwiewna paleta kolorów, nawiązuje do bogactwa i błysku

Manga Mania – przykuwa uwagę intensywnością i syntetycznością odcieni

Trend 1 – Kontakt

Silny kierunek rozwoju tekstyliów dotyczy reagowania materiałów z ciałem i jego otoczeniem. Nie jest to już dziedzina zarezerwowana tylko dla odzieży wierzchniej, ale uwidacznia się ona też w modzie ulicznej i sportowej.

Począwszy od izolacji, poprzez regulację termiczną i wytrzymałość materiałów, aż po elementy odblaskowe, ten trend skupia się na ruchu i cieple ciała. Wszystko po to, aby chronić je przed zewnętrznymi warunkami, na które jest narażone. Wykorzystywane są do tego połączenia włókien syntetycznych i naturalnych, tkaniny wodoodporne, wiatroodporne i oddychające, przeznaczone główne dla odzieży sportowej (narciarstwo, bieganie, rower, siłownia), jak również codziennej.

Trend 2 – Sonda

Kluczem tego trendu jest badanie dostępnych materiałów i modyfikowanie ich w taki sposób, aby stworzyć nową generację tkanin. Kierunek ten wybiega w przyszłość, szuka nowości, sposobów adaptowania starych tradycji do nowych technologii i produktów.

Druk 3D, hiperrealistyczne printy wynoszą tu sportowe elementy na zupełnie nowy poziom. Tkaniny i wykończenia są bardzo lekkie, a zarazem bardzo funkcjonalne. Półmatowe, opalizujące wykończenia, odblaskowe nadruki, bardzo lekkie polary i wielofunkcyjne membrany to tylko niektóre z głównych elementów tego trendu. Materiały są przeznaczone przede wszystkim na bazowe elementy garderoby high-tech oraz sportowej, głównie dla biegaczy oraz na siłownię.

Trend 3 – Schizmatyk

W tym trendzie panuje buntowniczy i wolnomyślicielski nastrój. Charakteryzuje go naginanie zasad, łączenie swobodnego stylu z funkcjonalnością, oryginalny wygląd. Innowacyjność materiałów polega tutaj na ich fakturze, wykończeniu i wzorach. Wśród nich są m.in. szczotkowane powierzchnie, postarzane dzianiny oraz tłoczone elementy. Stosuje się mieszanie różnych technik w celu stworzenia innowacyjnych materiałów.

Trend 4 –Transcendencja

Jest to kierunek, w którym dominują ultralekkie materiały. Ich lekkość odnosi się nie tylko do wagi, ale także do zwiewnego wyglądu – przezroczyste, jasne i odblaskowe materiały, które podkreślają jednocześnie matową bazę kolorystyczną trendu. Ważnym aspektem, oprócz wizualnej lekkości, jest dostarczanie konsumentowi tej samej wysokiej jakości przy użyciu coraz lżejszych materiałów. Mają one zastosowanie głównie w odzieży dla narciarzy i snowboardzistów, zwiększając poczucie komfortu, przy zachowaniu odpowiedniej jakości i wytrzymałości.

Trend 6 – Osłona

Ochronne, wytrzymałe materiały i komponenty oraz ich antyścieralne właściwości mają zapewnić produktom długowieczność. Włókna aramidowe i gęste struktury zapewniają trwałość szczególnie w sferze wykończeń. Coraz bardziej widoczna jest korelacja pomiędzy naturalnymi i syntetycznymi włóknami przy tworzeniu mocnych, ochronnych elementów. Wytrzymałe przędze i innowacyjne struktury zmniejszają wagę materiałów, tworząc jednocześnie efekt prawdziwego pancerza, od warstw bazowych po ubrania wierzchnie. Zapewniają trwałość ubrań, odprowadzanie wilgoci i regulację termiczną.

Tekst i ilustracje: ISPO Textrends

Data publikacji: 29.07.2015
Przeczytaj również

Technologia:
Jak będzie wyglądała przyszłość przemysłu mody?

O produkcji na żądanie oraz o trendach na rynku odzieżowym rozmawia z nami Łukasz Werski, Sales Manager Poland, Kornit Digital… więcej »

Technologia:
Co łączy biustonosze Corin ze światem nauki, medycyny i robotyki?

Rozwój eksportowej i krajowej sprzedaży firmy Corin w dużej mierze wynika z prac jej działu B+R. Dział badawczo-rozwojowy… więcej »

Handel:
Jak technologia 5G zrewolucjonizuje modę i handel detaliczny

Technologia 5G zrewolucjonizuje branże mody i handlu detalicznego. Według raportu firmy McKinsey zatytułowanego State of Fashion 2022, więcej »