Naukowcy na tropie idealnej odzieży sportowej

Instytut Hohenstein opracował receptę na wzorcowy asortyment sportowy na lato – ubrania, które nie tylko zapewniają komfort termiczny, ale także chronią przed nowotworem skóry. Według naukowców, odzież wykonana z materiału z dodatkiem poliamidu, farbowana na czerwono lub czarno daje najlepszą ochronę przed szkodliwymi promieniami. Instytut zaleca też luźne fasony i koszulki z długim rękawem.

W ramach projektu badawczego pt. „Łączna przepuszczalność energii przez odzież” (IGF nr 17655 N), Instytut Hohenstein badał, w jaki sposób struktura materiału i długość ubrania wpływa na komfort termiczny ludzi, którzy znajdują się w intensywnym świetle słonecznym. Na podstawie swoich prac, naukowcy określili wytyczne, jak zaprojektować odzież sportową, zapewniającą najlepszą możliwą ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV i ciepłem, a jednocześnie bardzo wygodną w noszeniu. Wyniki te dają producentom i dystrybutorom odzieży sportowej możliwość stworzenia nowych ulepszonych linii produktów, a konsumentom dostęp do ubrań, które pomogą im zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka skóry.

Problemy z letnimi tekstyliami

W okresie letnim sportowcy i ludzie, którzy pracują na zewnątrz, są narażeni na bezpośrednie działanie promieni słonecznych przez kilka godzin dziennie. Odzież z długimi rękawami i kremy przeciwsłoneczne oferują pewną ochronę przed promieniowaniem UV, jednak podczas intensywnej aktywności fizycznej zmniejszają one odprowadzanie ciepła przez skórę, co obniża wydajność i samopoczucie. Z drugiej strony, ubrania z krótkim rękawem, które umożliwiają odparowanie potu, a więc chłodzą ciało, nie dają żadnej ochrony przed rakotwórczym działaniem słońca.

Punkt wyjścia i struktura

Celem badań było zweryfikowanie relacji pomiędzy termoregulacją, a ochroną przed słońcem. Innowacyjną koncepcją tego projektu było zbadanie po raz pierwszy wpływu budowy włókien tekstylnych (ich materiału, koloru, wykończenia) na właściwości fizjologiczne odzieży i ochronę przed promieniami UV i IR.

W pierwszym etapie badacze wybrali sześć różnych surowców, w których występują włókna poliestru (PES), poliamidu (PA) i lyocellu/polipropylenu (CLY/PP). Następnie, na kolejnym etapie, poddano je działaniu czerwonych i czarnych barwników i trzech środków chroniących przed promieniowaniem ultrafioletowym. Próbki tkanin zostały przetestowane pod względem ochrony przed UV według standardu UV Standard 801 oraz przed dużym nasłonecznieniem zgodnie z normą DIN EN 410 (całkowita przepuszczalność energii), a także w odniesieniu do ich gospodarowania ciepłem i wilgocią, z pomocą modelu Hohenstein Skin Model oraz urządzeń mierzących sensoryczność skóry.

Na następnym etapie, z próbek, które miały szczególne dobre wyniki, jeśli chodzi o termoregulację, uszyto koszule i spodnie. Powstały wersje z rękawami i nogawkami o różnych długościach. Następnie naukowcy nałożyli odzież na manekina termicznego, którego poddali działaniu określonej ilości ciepła, które symulowało działanie promieni słonecznych. Po zakończeniu badań laboratoryjnych i opracowaniu wyników, ubrania testowali ochotnicy, żeby wyselekcjonować najlepsze z nich.

Rezultat: jak stworzyć jak najlepszą letnią odzież sportową?

Okazało się, że idealna mieszanka powinna składać się z mieszanki włókien lyocellu, polipropylenu i poliamidu, ponieważ tkaniny polipropylenowe są bardzo wygodne w noszeniu, a w połączeniu z włóknami poliamidu mają również wysoki stopień ochrony przed promieniowaniem UV. Barwienie tekstyliów na czerwono lub czarno znacznie zwiększa ochronę przed szkodliwym działaniem słońca i jest bardziej skuteczne, niż stosowanie we włóknach środków chroniących przed promieniowaniem. Dodatkowo przez czerwone i czarne tekstylia przechodzi mniej promieniowania cieplnego, ale jest to niestety okupione kosztem większej ilości ciepła pochłanianej przez te materiały. Dlatego latem sportowcy narażeni na ekspozycję słoneczną powinni zdecydować się na luźną odzież. Absorbowane przez nią ciepło nie jest przekazywane bowiem wprost na skórę. Naukowcy zalecają także fasony zakrywające, jak najwięcej ciała. Jako, że ramiona są bardziej narażone na działanie słońca niż nogi, najlepiej łączyć koszulkę z długimi rękawami z szortami.

elo_charlie_sportbekleidung436947_LightboxImage

termiczny manekin Charlie, na którym testowano próbki materiałów

Data publikacji: 17.02.2016
Przeczytaj również

Targi:
Techtextil i Texprocess 2024:
Wgląd w przyszłość przemysłu odzieżowo-tekstylnego

23 - 26 kwietnia we Frankfurcie odbędą się targi Techtextil i Texprocess. To świetna okazja, aby zobaczyć, w jakim kierunku zmierza produkcja… więcej »

Technologia:
Jak będzie wyglądała przyszłość przemysłu mody?

O produkcji na żądanie oraz o trendach na rynku odzieżowym rozmawia z nami Łukasz Werski, Sales Manager Poland, Kornit Digital… więcej »

Technologia:
Co łączy biustonosze Corin ze światem nauki, medycyny i robotyki?

Rozwój eksportowej i krajowej sprzedaży firmy Corin w dużej mierze wynika z prac jej działu B+R. Dział badawczo-rozwojowy… więcej »