Nowy, lepszy świat technologii

fot. www.itma.com

Maria AveryO najbliższej edycji targów ITMA, które odbędą się w dniach 12–19 listopada 2015 w Mediolanie, a także o trendach w produkcji odzieży rozmawiamy z Marią Avery, sekretarzem generalnym stowarzyszenia CEMATEX, właściciela imprezy.

Jakie zmiany szykują Państwo na najbliższą edycję ITMA?

Jako najbardziej na świecie zintegrowane targi produkcji tekstyliów i odzieży, ITMA są miejscem prezentacji nowych trendów oraz ekscytujących innowacji od 1951 roku. Odzwierciedlają one światowy rynek i stanowią kompleksową platformę zaopatrzenia. Impreza dobrze służy globalnemu przemysłowi włókienniczemu oraz odzieżowemu i wiele z jej unikalnych propozycji nie ulega zmianie.

Jednak ITMA wciąż ewoluuje, będąc na bieżąco ze zmianami, które następują w przemyśle. W edycji 2015 postanowiliśmy zwiększyć liczbę sektorów wystawienniczych do 19. Ponieważ większy nacisk kładzie się obecnie na zrównoważony rozwój, odpowiedzialne zaopatrzenie i przyjazne środowisku technologie, zostaną one również szczególnie wyróżnione na ITMA 2015. Położyliśmy też większy nacisk na innowacje, przemianowując sektor Badania i Edukacja na Badania i Innowacje. Wykładowcy w tym pawilonie przedstawią wiele prezentacji na temat najnowszych rozwiązań w dziedzinie zrównoważonego rozwoju.

Targi będą również okazją do nawiązania współpracy i dialogu pomiędzy wiodącymi partnerami branżowymi. W programie znajdą się bowiem spotkania organizowane przez stowarzyszenia i media: 2. Światowy Szczyt Tekstyliów (World Textile), Forum Liderów Chemii i Farbowania Tekstyliów (Textile Colourant and Chemical Leaders Forum), Forum Dzianin (Nonwovens Forum).

Targi są zawsze zwierciadłem branży. Jakie trendy w produkcji odzieży i marek można zauważyć na przykładzie najbliższej edycji ITMA?

Sektory tekstylny i odzieżowy napotykają wiele wyzwań z zakresu ochrony środowiska i odpowiedzialności społecznej w całym łańcuchu dostaw i produkcji. Główne problemy są związane z zanieczyszczeniem powietrza i wody, energią oraz zastosowaniem chemii. W związku z tym kluczowy dla właścicieli najlepszych marek modowych oraz producentów tekstyliów i odzieży staje się zrównoważony rozwój. Ze względu na obawy konsumentów, marki modowe i ich dostawcy muszą sprawić, że cały łańcuch produkcji, od surowców po produkt końcowy, jest przyjazny dla środowiska. Dlatego też od czasu ostatniej edycji ITMA przemysł włókienniczy i odzieżowy zwraca większą uwagę na odpowiedzialną produkcję i innowacje technologiczne, które redukują negatywny wpływ na ekosystem. Na ITMA 2015 będzie można więc zobaczyć nowatorskie i zrównoważone technologie produkcyjne. Wielu wystawców zaprezentuje maszyny z ekologicznymi funkcjami, jak również przyjazne dla środowiska procesy i produkty, głównie w dziedzinach barwienia i wykańczania, chemikaliów i barwników oraz włókien i przędzy.

ITMA odgrywa obecnie istotną rolę jako globalna platforma, która łączy różne podmioty poszukujące partnerów i możliwości współpracy w całym łańcuchu produkcji oraz usług w sektorze tekstylno-odzieżowym. Umożliwia na przykład komunikację między projektantami, właścicielami marek i producentami włókien.

Jaka jest idea targów ITMA? Jaka jest różnica pomiędzy ITMA a innymi podobnymi targami?

Od samego początku ITMA była skuteczną platformą marketingową dla producentów maszyn włókienniczych. Zawsze debiutowały tu nowe, ekscytujące technologie. Uznana za najważniejsze targi technologii włókienniczych i odzieżowych na świecie, ITMA to unikalna wystawa z następujących powodów: jako globalna i kompleksowa platforma zaopatrzenia oferuje rozwiązania od początku do końca łańcucha produkcyjnego pod jednym dachem, prezentuje 19 działów odzwierciedlających cały proces produkcji, w tym także ofertę surowców. ITMA ma także świetną reputację w kwestii jakości – surowe zasady wstępu zapewniają, że tylko najlepsi producenci mogą wziąć udział w targach, a wystawcy muszą zademonstrować na niej, jak działają ich maszyny „na żywo”. Istnieje tu także ochrona własności intelektualnej i środki zapobiegające naruszeniu patentów na wystawie.

Jakich wyników spodziewają się Państwo po najbliższej edycji?

Jesteśmy przekonani, że ITMA 2015 będzie wielkim sukcesem. Pod względem liczby wystawców i powierzchni ekspozycyjnej, nadchodząca impreza będzie większa niż ta w 2011 roku. Obecnie mamy ponad 1,5 tys. wystawców z ponad czterdziestu krajów. Będą oni prezentować swoje najnowsze rozwiązania na ponad 200 tys. metrów kwadratowych terenów targowych Fiera Milano Rho.

Jako że ITMA odbywa się co cztery lata, wielu czołowych graczy przemysłu z niecierpliwością wyczekuje imprezy, aby odkryć nowe, lepsze rozwiązania technologiczne, które pomogą zyskać przewagę konkurencyjną i wpisać się w trend zrównoważonego rozwoju. Mamy zapewnione wsparcie ze strony 150 stowarzyszeń branżowych, z których wiele będzie organizowało delegacje odwiedzających. Przedstawiciele przemysłu mogą liczyć na intensywnie spędzony czas na ITMA 2015.

Data publikacji: 20.07.2015
Przeczytaj również

Targi:
Techtextil i Texprocess 2024:
Wgląd w przyszłość przemysłu odzieżowo-tekstylnego

23 - 26 kwietnia we Frankfurcie odbędą się targi Techtextil i Texprocess. To świetna okazja, aby zobaczyć, w jakim kierunku zmierza produkcja… więcej »

Technologia:
Jak będzie wyglądała przyszłość przemysłu mody?

O produkcji na żądanie oraz o trendach na rynku odzieżowym rozmawia z nami Łukasz Werski, Sales Manager Poland, Kornit Digital… więcej »

Technologia:
Co łączy biustonosze Corin ze światem nauki, medycyny i robotyki?

Rozwój eksportowej i krajowej sprzedaży firmy Corin w dużej mierze wynika z prac jej działu B+R. Dział badawczo-rozwojowy… więcej »