Nowy numer „Vogue Polska”: Nicole Kidman, Joanna Rajkowska, Valentino

Śródziemnomorskie słońce, przejrzysta woda, wakacyjny luz. Sesja okładkowa podwójnego wydania „Vogue Polska” powstała na Ibizie. Przed obiektywem Chrisa Collsa stanęła litewska modelka Edita Vilkevičiūtė.

Zanim została modelką, z osobowości branży słyszała tylko o Naomi Campbell i Claudii Schiffer. Dzisiaj elitarny portal Models.com zalicza Litwinkę do ikon branży, a ona sama ma na koncie kampanie dla największych światowych marek i sesje okładkowe dla najważniejszych magazynów mody. W 2006 roku wzięła udział w konkursie dla modelek, który zorganizowano w nadmorskiej miejscowości, gdzie spędzała wakacje z rodzicami. Błyskawicznie zadebiutowała na wybiegu Just Cavalli, by chwilę później pojawić się na łamach francuskiego „Vogue’a”. W wakacyjnym wydaniu „Vogue Polska” top modelka pozuje m.in. w projektach Gucci, Saint Laurent, Maison Margiela czy Max Mara.

Australijska aktorka i zdobywczyni Oscara za rolę w filmie „Godziny” to kolejna bohaterka wakacyjnego numeru. Nicole Kidman aktualnie możemy podziwiać na małym ekranie w hitowej produkcji HBO „Wielkie kłamstewka”. Serial, który doczekał się drugiego sezonu, to opowieść o pięciu kobietach z małego kalifornijskiego miasteczka, które skrywają mroczną tajemnicę. Kidman w serialu wciela się w postać Celeste White, która wiedzie z pozoru perfekcyjne życie. Piękna willa z widokiem na ocean, dwoje dzieci i przystojny mąż, który za zamkniętymi drzwiami zmienia się w oprawcę. Kwestie przemocy wobec kobiet są zresztą bliskie aktorce, która od 2006 roku jest Ambasadorką Dobrej Woli ONZ. Produkcja i praca przy serialu zbliżyły do siebie Kidman i jej koleżanki z planu: Reese Witherspoon, Zoe Kravitz i Shailene Woodley. Kobiety zaprzyjaźniły się, a sam serial stał się nie tylko hołdem dla silnych kobiet, ale także produkcją poruszającą problemy macierzyństwa.

Polak laureatem najważniejszej nagrody dziennikarskiej świata? Antoni Słodkowski tuż po maturze wyjechał z rodzinnej Łodzi. Najpierw studiował japonistykę w Londynie, by następnie przeprowadzić się do Tokio na staż w tamtejszej agencji Reuters. W tym roku on i jego zespół dziennikarzy w Mjanmie otrzymali Pulitzera. Nagroda dotyczyła serii poruszających tekstów o czystkach etnicznych w tej części Azji dokonywanych przez wojsko i lokalnych buddystów. Z 32-letnim reporterem, który opowiedział „Vogue Polska”, skąd się wzięła jego fascynacja Azją, i o tym, dlaczego odgraża się, że za kilka lat będzie go trzeba szukać w Ameryce Południowej, rozmawiała Anna Sańczuk.
W dwugłosie Dorota Kolak, aktorka filmowa i teatralna od 40 lat związana z Teatrem Wybrzeże, rozmawia z Eweliną Marciniak, reżyserką teatralną, która w swojej pracy nie boi się walczyć ze stereotypami, także tymi związanymi z ciałem i nagością. Artystki dzielą się swoimi doświadczeniami i we wspólnej rozmowie poruszają temat cielesności, który dla każdej z nich wykracza daleko poza sfery zawodowe. Obie podkreślają, że swoboda związania z cielesnością może być nieskończonym źródłem siły i odwagi.

Ale to tylko przedsmak tego, co znajdziecie w wakacyjnym wydaniu „Vogue Polska”. W dziale kultury można przeczytać rozmowę z Jaśminą Polak i Sebastianem Fabijańskim, odtwórcami głównych ról w filmie „Mowa ptaków”. Ona – aktorka teatralna, okrzyknięta twarzą nowego pokolenia, on rozchwytywany aktor filmowy i telewizyjny, który nie stroni od kasowych produkcji. Spotkali się na planie filmu Xawerego Żuławskiego na podstawie scenariusza Andrzeja Żuławskiego. – Duch Andrzeja unosił się nad tym przedsięwzięciem. Mieliśmy istne wakacje z duchami – wyznała Jaśmina w rozmowie z Agatą Michalak. Artystyczny eksperyment, przy którym trudno mówić o klasycznej fabule, przypomina wycieczkę po osobistym świecie Andrzeja Żuławskiego.
W numerze znalazł się również materiał o wystawie „Balenciaga y la pintura española”, która już od 18 czerwca będzie dostępna dla zwiedzających w Muzeum Thyssen-Bornemisza w Madrycie, a także wystawie „Niebezpieczne ujęcia”, która pozwoli prześledzić fotografię polskiej mody od dwudziestolecia międzywojennego, przez PRL, do dziś. W magazynie zamieszczono również wywiad z brytyjską artystką Quentin Jones, która specjalnie dla „Vogue Polska” sfotografowała najmodniejsze dodatki sezonu i – zainspirowana polską szkołą plakatu – wykonała ze zdjęć kolaże.

Najnowszy, wakacyjny numer Vogue Polska w kioskach już od 13 czerwca.

Data publikacji: 13.06.2019
Przeczytaj również

Aktualności:
“Fashion and Technology” hasłem przewodnim Cracow Fashion Week

Jedno z najważniejszych modowych wydarzeń w Polsce odbędzie się już 17-26 marca 2024 r., a rozpocznie je Pokaz Dyplomowy SAPU – Cracow… więcej »

Aktualności:
Firma edrone pozyskała 20 mln na rozwój w Polsce i Brazylii

edrone – firma tworząca system Marketing Automation i CRM dedykowany dla e-commerce ogłosiła kolejną rundę finansowania. Fundusze, w tym… więcej »

Aktualności:
Ranking blogów w e-commerce dla branży moda. Sprawdź, kto jest liderem

Sklepy internetowe z branży modowej mają na swoich blogach średnio 683 opublikowane artykuły, które generują około 48 tys. odwiedzin… więcej »