O jakich pracownikach marzą producenci odzieży?

fot: spDuchamp / Foter / CC BY

Związek Przedsiębiorców Przemysłu Mody Lewiatan apeluje do producentów odzieży o nadsyłanie informacji o potrzebach kadrowych. Od zaangażowania firm zależy, czy niebawem nie będą miały problemów ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników w zakładach produkcyjnych. Warto więc poświęcić chwilę i wypełnić ankietę.

Brak wykwalifikowanych pracowników jest dziś jednym z największych problemów branży odzieżowej. Od 2004 roku liczba pracowników  w około 3 tys. zakładów odzieżowych zatrudniających powyżej 9 osób,  zmniejszyła się o ponad połowę i tendencja ta nadal się pogłębia. Dziś ponad dziewięcioosobowe przedsiębiorstwa produkcyjne z branży mody zatrudniają około 70 tys. ludzi. Natomiast w mniejszych zakładach odzieżowych, których jest około  28 000 pracuje ok. 110 000 osób. Jednak, pomimo spadków zatrudnienia, na rynku brakuje kadry, która mogłaby na bieżąco uzupełniać zasoby ludzkie w polskim przemyśle odzieżowym. W tym roku szkolnym na przykład szkoły przemysłu mody ukończyło tylko 445 osób (technika odzieżowe 330, szkoły zawodowe 115), z czego niecała połowa zdała egzamin.

Z problemem braku wykwalifikowanych kadr w przemyśle odzieżowym postanowiły się zmierzyć dwie organizacje pracodawców przemysłu mody – ZPPM Lewiatan i PIOT. Powołały one grupę roboczą do spraw edukacji zawodowej  przy Zespole Trójstronnym ds. Przemysłu Lekkiego. W efekcie powstał zespół ekspertów złożony z przedstawicieli najlepszych szkół odzieżowych w Polsce i przedsiębiorców. Przygotował on nowe podstawy programowe, skonsultowane ze wszystkimi szkołami odzieżowymi w Polsce oraz z ponad 1000 producentów odzieży. W efekcie zmieniono nazwę zawodu na „technik przemysłu mody” oraz wprowadzono dwie, zamiast trzech, kwalifikacje zawodowe.

Jak tłumaczy prezes Związku Przedsiębiorców Przemysłu Mody Lewiatan, Bogusław Słaby:

Właściwy program nauczania to pierwszy krok na długiej drodze do poprawy sytuacji. Aby ta edukacja była skuteczna musi być odpowiednia baza techno-dydaktyczna i odpowiednia kadra nauczającą. Propagujemy tworzenie CKZiU (na przykładzie szkolnictwa zawodowego w Niemczech wiemy jak je wyposażyć), na finansowanie których są środki w Urzędach Marszałkowskich. Są także środki na finansowanie praktyk i staży w zakładach odzieżowych, ale pierwsi absolwenci tych szkół będą dopiero za 3-4 lata, a branża nie może tak długo czekać. Możemy proponować także inne formy kształcenia, ale aby rozpocząć te działania potrzebne są m.in.  informacje o aktualnych potrzebach kadrowych  zakładów odzieżowych.  Stad prośba o wypełnianie ankiet i zachęcanie innych firm do tego samego, ponieważ bez zaangażowania Państwa w edukacje nie pozyskamy nowych fachowców – apeluje do polskich producentów odzieży Bogusław Słaby.

Pobierz ankietę

Data publikacji: 15.10.2015
Przeczytaj również

Aktualności:
60 proc. Polaków kupuje online częściej niż w poprzednich latach [raport]

Od wielu lat zakupy online cieszą się niesłabnącą popularnością. Mniejszy wysiłek, wygoda, elastyczność i brak konieczności wychodzenia… więcej »

Aktualności:
Ruszyła rejestracja na Cross-Border E-commerce! Dowiedz się, jak zwiększyć e-sprzedaż za granicą!

Można już rejestrować się na konferencję Cross-Border E-commerce, która odbędzie się 16 maja 2024 r. w Warszawie. To wydarzenie dla… więcej »

Aktualności:
LPP wyjaśnia proces wyjścia z rynku rosyjskiego i dementuje informacje Hindenburg Research

Spółka wyjaśnia, iż wbrew informacjom zawartym w materiale Hindenburg Research, od maja 2022 roku nie prowadzi na terenie Rosji działalności… więcej »