Od mikrofabryk po personalizację. Przyszłość przemysłu mody

fot. Messe Frankfurt

Automatyzacja, personalizacja i zrównoważony rozwój to tematy przewodnie nadchodzącej edycji targów dla przemysłu lekkiego Texprocess, które będą trwały od 14 do 17 maja 2019 we Frankfurcie.

Przedstawiciele przemysłu mody, branży obić meblowych oraz wszyscy zainteresowani technologiami produkcji i wykańczania tekstyliów oraz odzieży znajdą w tym roku na targach Texprocess jeszcze większy zakres maszyn i technik, bowiem lista wystawców, którzy zgłosili się na najbliższą edycję jest – jak chwalą się organizatorzy – jeszcze dłuższa niż poprzednim razem.

– Nadchodzące wydanie Texprocess będzie jeszcze bardziej wybiegające w przyszłość. Podczas gdy wielu dyskutuje o Przemyśle 4.0, my mówimy już teraz o Efekcie 4.0. Branżowcy znajdą tu imponującą gamę technologii, które pod każdym względem mają wpływ na sposób, w jaki produkujemy i wykańczamy tkaniny, a także umożliwiają uzyskanie efektów, które będą rozwijane w przyszłości – zapowiada Olaf Schmidt, wiceprezes ds. tekstyliów i technologii włókienniczych w Messe Frankfurt.

Wystawcy z około 29 krajów zaprezentują technologie dla poszczególnych etapów całego procesu produkcyjnego: od projektowania, poprzez krojenie, szycie i ozdabianie, druk cyfrowy, uszlachetnianie i wykańczanie, po logistykę i recykling. Wśród nich nie zabraknie międzynarodowych liderów branży, takich jak: Amann, Brother, Dürkopp Adler, Human Solutions, Juki Central Europe, Morgan Tecnica, Pfaff, Tajima, Veit and Vetron. Po chwilowej nieobecności powróci także Sunstar. Wśród nowych wystawców zobaczymy Browzwear Solutions, Lasembor, INL International Technology, Siruba Latin America I Summa NV. Na frankfurckich targach będziemy mogli także odwiedzić pawilony narodowe – chiński, japoński oraz tajwański.

Kurs na mikrofabryki
W centrum zainteresowania podczas tej edycji znajdą się mikrofabryki – w pełni zintegrowane, pozwalające na indywidualizację produktów, a także szybkie, elastyczne, których zaletą jest również lokalność. Na Texprocess będzie można zobaczyć cztery przykłady takich mikroskopijnych zakładów. Jeden z nich to cyfrowa mikrofabryka z trzema liniami produkcyjnymi: dla odzieży, dzianinowego obuwia 3D i tekstyliów technicznych. Będzie ona zlokalizowana w hali 4.1. Tuż obok, między tym pawilonem a 5.1, natrafimy na mikrofabrykę inteligentnych tekstyliów, która będzie produkowała inteligentną poduszkę.

Zainteresowani branżą odzieżową powinni odwiedzić, oprócz pawilonu 4.1, również halę 4.0, gdzie w ramach konceptu „Świat cyfrowej mody” firmy działające na różnych polach (m.in. wizualizacji, CAD, obliczeń masy ciała i automatyzacji procesów) połączą swoje siły, aby pokazać na żywo zintegrowany cyfrowy łańcuch produkcji, który umożliwia generowanie wartości dodanych – organizatorzy skoncentrują się zwłaszcza na personalizacji odzieży. Oprócz tego Efka i Gemini będą demonstrowały, jak wyprodukować indywidualnie projektowane koszulki piłkarskie. Okazuje się, że mikrofabryki to proste rozwiązanie, które może wdrożyć większość przedsiębiorstw wykorzystując istniejące zasoby i struktury.

Warto dodać, że we wspomnianej wcześniej hali 4.1 impreza Texprocess po raz pierwszy spotka się bezpośrednio z towarzyszącymi jej targami tekstyliów technicznych Techtextil. Obok linii produkcyjnych cyfrowej mikrofabryki oraz stoisk wystawców Texprocess z ofertą technik wykończeniowych znajdą się tu bowiem, prezentujący się w ramach Techtextil, dostawcy tkanin, dzianin, tekstyliów powlekanych czy maszyn włókienniczych. Tu też będą ulokowani producenci funkcjonalnych tekstyliów odzieżowych.

Program towarzyszący
Po raz pierwszy targi Texprocess i siostrzane Techtextil docenią dokonania swoich wystawców w zakresie zrównoważonego rozwoju przyznając im nagrody za innowacyjne tekstylia i procesy produkcji, które wpisują się w ten przyjazny człowiekowi i planecie nurt. Zrównoważonemu rozwojowi w przemyśle mody będzie też poświęcony cały blok tematyczny Texprocess Forum. Nagrodzonych Texprocess Innovation Award we wszystkich przyznawanych na targach kategoriach poznamy 14 maja, a wyróżnione produkty będą prezentowane w specjalnej strefie wystawienniczej.

Odwiedzający będą mogli również zapoznać się z nowymi rozwiązaniami informatycznymi dla branży odzieżowej w IT @ Texprocess. Znajdą się tu prezentacje wystawców poświęcone oprogramowaniu do zarządzania relacjami z klientami (CRM), planowania zasobów przedsiębiorstwa (ERP), zarządzania cyklem życia produktu (PLM) i zarządzania łańcuchem dostaw.

W poprzedniej edycji Texprocess, dwa lata temu, wzięło udział 312 wystawców z 35 krajów. Targi odwiedziło wtedy 13 718 gości ze 109 krajów. Wspólnie z Techtextil udało im się w sumie zgromadzić 1789 stoisk i przyciągnąć 47 500 odwiedzających. Czy tegoroczna edycja prześcignie poprzednią pod względem wyników? Według stowarzyszenia producentów maszyn VDMA w 2017 r. niemieccy producenci technologii szwalniczych i odzieżowych zarobili o 7 proc. więcej w porównaniu z poprzednim rokiem, osiągając najwyższy wynik eksportowy od 2003 r. – Przy sprzedaży zagranicznej na poziomie 603 mln euro Niemcy zajmują trzecie miejsce wśród eksporterów, po Chinach i Japonii – mówi Elgar Straub, dyrektor generalny VDMA. Wygląda więc na to, że koniunktura sprzyja organizatorom.

Ewa Fijałkowska

Data publikacji: 8.02.2019
Przeczytaj również

Aktualności:
Ruszyła rejestracja na Cross-Border E-commerce! Dowiedz się, jak zwiększyć e-sprzedaż za granicą!

Można już rejestrować się na konferencję Cross-Border E-commerce, która odbędzie się 16 maja 2024 r. w Warszawie. To wydarzenie dla… więcej »

Targi:
Techtextil i Texprocess 2024:
Wgląd w przyszłość przemysłu odzieżowo-tekstylnego

23 - 26 kwietnia we Frankfurcie odbędą się targi Techtextil i Texprocess. To świetna okazja, aby zobaczyć, w jakim kierunku zmierza produkcja… więcej »

Targi:
Targi RetailShow 2023 już w tym tygodniu

Międzynarodowe Targi Wyposażenia Sklepów RetailShow odbędą się 22-23 listopada br.  w Centrum EXPO XXI w Warszawie. To najważniejsze… więcej »