Odkrywamy okrycia – słowniczek kurtek i płaszczy

okrycia fot. camel active


Bosmanka to niekoniecznie kobieta bosman, husky nie musi oznaczać rasy psów, a anorak to nie rodzaj egzotycznej nalewki. Krótki przewodnik po najważniejszych fasonach kurtek i płaszczy pomoże ci rozszyfrować, co kryje się pod popularnymi nazwami, szybko zidentyfikować odpowiedni model i nie dać się zaskoczyć klientowi żonglującemu modowymi terminami.

Anorak

Nazwa tego okrycia pochodzi od eskimoskiego skafandra wkładanego przez głowę. Cechy charakterystyczne jego klasycznej wersji to duża przednia kieszeń typu kangurka, kaptur oraz rękawy wykończone ściągaczami. To baza, z której wyewoluowały inne fasony z kapturami.

Liu Jo

Budrysówka (duffle coat)

Kurtka z doszywanym kapturem, nastębnowanymi karczkami z przodu i z tyłu oraz dużymi nakładanymi kieszeniami, zapinana na kołeczki i skórzane pętelki. Jej rodowód sięga brytyjskiej marynarki wojennej. Pod modowe strzechy trafiła po II wojnie światowej.

Dufflecoatshop.pl

Bosmanka (pea coat)

Podobnie jak budrysówka, została zaprojektowana jako okrycie żołnierzy marynarki wojennej. Oryginalnie szyta z grubej wełny w granatowym kolorze. Jej cechy charakterystyczne to szerokie klapy, dwurzędowe zapięcie oraz ukośnie kieszenie.

Dufflecoatshop.pl

Bomberka (bomber jacket)

Wzorowana na modelach kurtek amerykańskich pilotów – skórzanym A2 oraz nylonowym MA1, bomberka rozpowszechniła się w świecie mody w latach 70., w dużej mierze dzięki gwiazdom dużego ekranu. Od kilku sezonów ten zapinany na suwak fason wykończony ściągaczami jest obowiązkowym elementem każdej kolekcji.

Red Valentino / Modivo

Dyplomatka (chesterfield)

Płaszcz przypominający krojem marynarkę. Może być jedno- lub dwurzędowy. Jedno z najbardziej eleganckich okryć z brytyjskim rodowodem sięgającym XIX wieku. Wynalezienie tego fasonu przypisuje się hrabiemu Chesterfield, stąd jego angielska nazwa.

Patrizia Aryton

Harringtonka

Krótka kurtka ze stójką oraz skośnymi kieszonkami z patką, zapinana na zamek. W oryginalnej wersji z raglanowymi rękawami (przebiegającymi od pachy do wykroju szyi) oraz podszewką w kratę. Dół i rękawy są wykończone ściągaczami. Została zaprojektowana przez firmę Baracuta z myślą o golfistach.

River Island

Kurtka polowa (field jacket)

Fason bazujący na modelu kurtki żołnierzy amerykańskich, który został opracowany w latach 60., głównie na potrzeby wojny w Wietnamie. W klasycznej wersji ma cztery naszywane kieszenie z przodu (na klatce i biodrach) oraz stójkę, w której ukryty jest kaptur.

Timberland

Kurtka pikowana (husky)

Wymyślona przez emerytowanego amerykańskiego pułkownika, który osiedlił się na brytyjskiej wsi i potrzebował kurtki do jazdy konnej oraz na polowania; w latach 80. podbiła męską garderobę. Jej cechy charakterystyczne to pikowana tkanina i – w klasycznej wersji – sztruksowy kołnierz, który jednak coraz częściej zastępowany jest stójką.

Recman

Parka

Kurtka pierwotnie zaprojektowana dla żołnierzy armii amerykańskiej, tak by jak najlepiej chroniła ich przed silnym deszczem i chłodem. Jej znakiem rozpoznawczym jest kaptur (często wykończony futerkiem), ściągana talia i długość poniżej pośladków. W klasycznej wersji ma tzw. rybi ogon ściągany na troczki.

Moodo

Prochowiec (mackintosh)

Płaszcz z nieprzemakalnej tkaniny. W klasycznej formie jest okryciem o prostej linii, jednorzędowym, zapinanym pod szyją i z raglanowymi rękawami. Jego nazwa pochodzi od wynalazcy wodoodpornego materiału pokrytego gumowym laminatem – Charlesa Mackintosha.

Benetton

Ramoneska

Zaprojektowana w 1928 roku przez Irvinga Schotta motocyklowa kurtka skórzana perfecto, zapinana na asymetrycznie umieszczony zamek oraz pasek na dole, została spopularyzowana przez zespół Ramones, stąd jej dzisiejsza nazwa. Zyskała status kultowej, dzięki filmowi „Dziki” z Marlonem Brando.

Paprocki & Brzozowski x Ochnik

Trencz

W klasycznej wersji dopasowany dwurzędowy płaszcz z kołnierzem, szerokimi klapami i luźnymi karczkami, zawiązywany paskiem. Został stworzony dla brytyjskiej armii przez Thomasa Burberry, a po II wojnie światowej upowszechnił się i zyskał status kultowego okrycia, m.in. dzięki ikonom kina, takim jak Humprey Bogart.

Patrizia Pepe / Modivo

Tekst: Ewa Fijałkowska

Zdjęcia: materiały prasowe firm

Data publikacji: 8.11.2019
Przeczytaj również

Moda:
Artykuł promocyjny: Srebrna biżuteria na prezent
- dlaczego to znakomity pomysł

Biżuteria ze srebra to znakomity pomysł na prezent, czego dowodem jest to, że od wieków jest jedną z tych, po które najchętniej sięgają… więcej »

Konkursy:
Pokaz Dyplomowy SAPU: “Freak Show” Julii Korzeniowskiej zdobyło tytuł Kolekcji Roku 2024!

Na wybiegu w Centrum Konferencyjnym Open Source zobaczyliśmy 49 kolekcji dyplomowych absolwentów Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru oraz… więcej »

Moda:
Columbia Sportswear przedstawia KONOS™ - nową serię obuwia do szybkich wędrówek

W tegorocznej kolekcji wiosna-lato Columbia przedstawia KONOS™ - nową serię obuwia do szybkich wędrówek, wyposażoną w technologię… więcej »