PIOT partnerem projektu EDTEX

EDTEX (International Strategic Partnership in Textile Education) to projekt, którego podstawowym założeniem jest kooperacja w zakresie innowacji oraz wymiana dobrych praktyk w dziedzinie kształcenia zawodowego. Partnerem projektu jest PIOT – Związek Pracodawców Przemysłu Odzieżowego i Tekstylnego.

Uczestnikami projektu są europejskie organizacje:

  • ATOK Association of Textile, Clothing and Leather Industry (Czechy)
  • TZU – Textilní zkušební ústav, s.p. Textile Testing Institute (Czechy)
  • SPŠT – Středni průmyslova škola textilni, Liberec (Czechy)
  • PIOT Związek Pracodawców Przemysłu Odzieżowego i Tekstylnego
  • CKZiU Sosnowiec – Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu (Polska)
  • FUENLLANA SP Fuenllana Centro Cultural Pedralta S.A. (Hiszpania)
  • ASECOM SP Asociación de Empresas de Confeccion y Moda de la Comunidad ( Hiszpania)
  • ASSOCIACAO TEXTIL E VESTUARIO DE PORTUGAL (Portugalia)
  • MODATEX Centro de Formação Profissional da Indústria Têxtil,Vestuário, Confeção e Lanifícios, Portugal (Portugalia)

Projekt kończy się w listopadzie 2018r. W jego ramach porównane zostały Krajowe Sektorowe Ramy Kwalifikacji krajów partnerskich. Ponieważ Polska, w chwili realizacji działania, nie miała swojej Sektorowej Ramy, mogła skorzystać z doświadczeń partnerskich i stworzyła polski dokument w oparciu o doświadczenia europejskie (KSRK – jednolity sposób opisania kwalifikacji zdobytych na każdym etapie uczenia się formalnego, pozaformalnego oraz nieformalnego).

Podczas projektu porównane zostały programy nauczania w zakresie odzieży i tekstyliów – na tej podstawie można dokonać korekty programów o ciekawe działania prowadzone w innych państwach UE w zakresie kształcenia formalnego na poziomie szkoły branżowej i technikum. Stworzony został także program szkoleń w zakresie formalnym i pozaformalnym oferowany przez państwa uczestniczące w  projekcie. Będą mogły z niego korzystać szkoły w ramach wymiany, ale również przedsiębiorstwa mogą wysyłać swoich przedstawicieli na kursy doszkalające.

Partnerzy projektu podpisali Międzynarodowe Wielostronne Porozumienie, na mocy którego zawiązane zostanie partnerstwo strategiczne między firmami, partnerami projektu i szkołami o profilu odzieżowym i tekstylnym w ramach którego organizowane będą wspólne przedsięwzięcia budujące kompetencje uczniów i pracowników sektorowych. Partnerzy zgodnie oświadczyli, że po zakończeniu projektu chcą kontynuować współpracę w zakresie edukacji formalnej i pozaformalnej i chcą wymieniać się „dobrymi praktykami” w tym zakresie.

W ramach działań na terenie Polski PIOT, jako partner projektu ze szkołą Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu, podpisał z dziewięcioma przedsiębiorstwami porozumienie o współpracy szkoły, organizacji i przedsiębiorcy w zakresie kształcenia kadr na miarę potrzeb przedsiębiorstw i stworzenia dogodnych warunków w zakresie prowadzenia praktyk uczniowskich w przedsiębiorstwach.

LogosBeneficairesErasmus+RIGHT_PL

Data publikacji: 18.10.2018
Przeczytaj również

Rynek:
Grupa Esotiq & Henderson ponownie notuje rekord sprzedaży i utrzymuje marże

Polski producent bielizny zanotował po trzech kwartałach br. 204,4 mln zł… więcej »

Rynek:
Grupa CCC podsumowuje Q3 2023: stabilny poziom przychodów i wzrost EBITDA

Grupa CCC utrzymała w trzecim kwartale 2023 r. (sierpień-październik) stabilny rdr poziom przychodów (2,4 mld PLN) oraz zanotowała wzrost… więcej »