Polak laureatem Amberif Design Award 2017

fot. Amberif

Peryferia – to one były tematem tegorocznej edycji międzynarodowego konkursu na projekt biżuterii z bursztynem Amberif Design Award. Konkurs odbył się w ramach 24. Międzynarodowych Targów Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich w Gdańsku. Nagrodę główną Amberif Design Award 2017 otrzymał wielokrotnie nagradzany na gdańskich targach Marcin Tymiński.

Temat tegorocznego konkursu obrała Barbara Schmidt – dyrektorka Akademii Wzornictwa w Monachium, ekspertka w zakresie współczesnego designu, pełniąca funkcję kuratora gdańskiego konkursu od 2015 roku. – Hasło przewodnie konkursu rzuca światło na teren pomiędzy tym co znane i utrwalone, a tym co swobodne i jeszcze niezdefiniowane. W podróż w ten trudny do określenia obszar wybrało się międzynarodowe grono artystów z 25 państw. Niektórzy, interpretując pojęcie peryferii w niezwykle kreatywny sposób posłużyli się światłem, barwą oraz teksturą bursztynu – skomentowała tegoroczne wyniki konkursu Barbara Schmidt.

Przewodniczącym jury został Stephan Bottomley – uznany projektant biżuterii, dyrektor programowy studiów jubilerskich na Uniwersytecie w Edynburgu. W ocenie towarzyszyło mu czterech cenionych w branży ekspertów: Ramon Puig Cuyas – kierownik katedry biżuterii w szkole złotniczej Escola Massana w Barcelonie; Inger Wästberg – kolekcjonerka, znawczyni i promotorka biżuterii skandynawskiej; Aleksandra Moskwa – specjalistka w zakresie marketingu w mediach społecznościowych, pasjonatka nowych mediów, technologii i sztuki; Arkadiusz Wolski – twórca, projektant przedmiotów użytkowych, w tym biżuterii. Międzynarodowy charakter konkursu odzwierciedlił w tym roku nie tylko skład komisji konkursowej, ale i grono nagrodzonych twórców. Jury wyselekcjonowało 16 najlepszych spośród 124 nadesłanych prac – pięć z Polski i Włoch, dwie z Francji i Niemiec, jedną z Czech oraz jedną z Iranu.

Nagrodę główną – w wysokości 10 tys. zł, ufundowaną przez Prezydenta Miasta Gdańska – otrzymał Marcin Tymiński. Nagroda bursztynowa trafiła do Annelise Mercier z Francji, a  nagroda srebrna do Susanne Elstner z Niemiec.

– W mojej pracy bursztyn stanowi centrum, peryferia zaś utkane zostały z polimerów, tworzą pewnego rodzaju naleciałość wokół jądra, są nierównomierne, dopiero się tworzą i powoli formują – powiedział o swoim dziele laureat konkursu. Pierścień Tymińskiego doceniony został właśnie za wyrafinowane zestawienie materiałów: bursztynu bałtyckiego, polimeru i stali, a także za sposób wykorzystania naturalnego światła, które przenika jego nierównomierną powierzchnię. Jury jednogłośnie wskazało pracę, jako zasługującą na zajęcie pierwszego miejsca.

Nagrody wręczone zostały laureatom konkursu w trakcie uroczystej Gali AMBER LOOK trends & styles 2017, zorganizowanej przez Międzynarodowe Targi Gdańskie w Teatrze Szekspirowskim.

Data publikacji: 4.05.2017
Przeczytaj również

Aktualności:
Cracow Fashion Awards rozstrzygnięty! Sprawdźcie, jaka kolekcja skradła serca jurorów

To był maraton kreatywności i wyjątkowe przeżycie dla miłośników mody! Tegoroczna edycja konkursu dla młodych projektantów Cracow Fashion… więcej »

Aktualności:
Pokaz dyplomowy SAPU otwiera Cracow Fashion Week 2023

14. edycja Cracow Fashion Week - jednego z najważniejszych modowych wydarzeń w Polsce, odbędzie się w dniach 18-26 marca 2023 r. Projekt jest… więcej »

Konkursy:
„Metamorphosis” najlepszą kolekcją Pokazu Dyplomowego Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru

Artur Ryba wygrał tegoroczny Pokaz Dyplomowy Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru SAPU w Krakowie! Jego kolekcja “Metamorphosis”… więcej »