Przemysł lekki stawia na innowacyjność i zrównoważony rozwój

fot. serwis prasowy Messe Frankfurt

Podczas tegorocznych targów Techtextil i Texprocess, branża tekstylna zaprezentowała swoje innowacyjne oblicze, co pomimo wymagających czasów, pozytywnie nastroiło branżystów. Olbrzymia liczba wystawców oraz wysoki poziom umiędzynarodowienia po raz kolejny sprawiły, że Frankfurt stał się ważnym miejscem spotkań przedstawicieli sektora.

Tegoroczną edycję targów Techtextil i Texprocess odwiedziło łącznie 47 000 branżystów ze 116 krajów, a swoją ofertę zaprezentowało 1 818 wystawców z 59 państw świata. W wydarzeniu wzięło udział 1196 osób z Polski (2016 rok: 1160), a swoje produkty zaprezentowało 29 polskich firm. Na cztery dni centrum wystawiennicze we Frankfurcie nad Menem stało się największą platformą biznesową dla firm z branży tekstyliów technicznych i włóknin, kierujących swoją ofertę do szerokiego wachlarza odbiorców. Targi zgromadziły dostawców nowoczesnych maszyn, urządzeń i technologii dla producentów odzieży oraz gotowych wyrobów tekstylnych.

Inteligentne tekstylia oraz funkcjonalna odzież w pełnej okazałości
W ramach targów Techtextil przedstawiono szeroką ofertę „inteligentnych” tekstyliów oraz odzieży funkcjonalnej: roboczej, outdoorowej czy kąpielowej. Takie firmy jak: Schoeller, Freudenberg, Rudolf i Lenzing zachwyciły projektantów, menedżerów ds. produktu oraz kupców z największych przedsiębiorstw w branży. „Nasze stoisko przyciągnęło branżystów, którzy szukali konkretnych rozwiązań. Gościliśmy przedstawicieli wielu znanych firmy, takich jak: Alpha Tauri, Mammut, North Face and Tommy Hilfiger” – podkreśla Hendrikus van Es z Schoeller Textil AG. Na targach Techtextil swoją ofertę zaprezentowali także producenci akcesoriów oraz komponentów funkcjonalnej odzieży. Dużą część wystawców stanowili światowi producenci zamków błyskawicznych, na czele z japońską firmą YKK. „Odwiedzający przybyli z całego świata: od USA, Pakistanu, Azji po Kolumbię. Jesteśmy zachwyceni udziałem w wydarzeniu” – potwierdza Jan Cees van Baaren, sales manager w YKK.

Texprocess jako ogromny impuls rozwoju dla sektora
Targi Texprocess zgromadziły specjalistów z zakresu technologii produkcji odzieży oraz gotowych wyrobów tekstylnych. Dużo uwagi poświęcono kwestii cyfrowych rozwiązań dla sektora – od w pełni zintegrowanych linii produkcyjnych do systemów opartych na chmurze danych, umożliwiających współpracę pomiędzy projektantami, specjalistami ds. rozwoju produktu, producentami oraz sprzedawcami. „Cyfryzacja i powiązane sieci stale zyskują na znaczeniu. Już dzisiaj wykorzystywane są na szeroką skalę w naszym sektorze, także w sprzedaży detalicznej” – wyjaśnia Elgar Straub z niemieckiego stowarzyszenia VDMA. „Uważam, że w niedalekiej przyszłości rozwiązania w naszej branży coraz bardziej będą zmierzały w kierunku cyfryzacji. Współpraca z dostawcami oprogramowania oraz nowych technologii będzie dotyczyła całego łańcucha produkcji” – twierdzi Alexander Behm z firmy H. Stoll AG & Co. KG.

Warto dodać, że w ramach Texprocess swoje nowości dla branży odzieżowej zaprezentowało osiem firm z Polski:  Strima, Contec, Impall, Allcomp, Ariadna, Juki Central Europe, Semaco i Rexel.

Przemysł tekstylny coraz bardziej zaangażowany w ideę zrównoważonego rozwoju
Poprzez hasło „Sustainability at Techtextil and Texprocess” organizatorzy skupili uwagę odwiedzających na wystawcach proponujących rozwiązana zgodne z ideą zrównoważonego rozwoju. Specjalnie przygotowany przewodnik pomógł branżystom w znalezieniu takich firm na targach.  „Posiadamy menedżera ds. zrównoważonego rozwoju, który konsekwentnie zajmuje się tą kwestią. Nie tylko mówimy o zrównoważonym rozwoju – wcielamy to w życie” – podkreśla Marc W. Lorch, dyrektor generalny Zwissler Holding AG.

Kolejne targi Techtextil i Texprocess odbędą się w dniach od 4 do 7 maja 2021 roku.

Data publikacji: 7.06.2019
Przeczytaj również

Aktualności:
Ruszyła rejestracja na Cross-Border E-commerce! Dowiedz się, jak zwiększyć e-sprzedaż za granicą!

Można już rejestrować się na konferencję Cross-Border E-commerce, która odbędzie się 16 maja 2024 r. w Warszawie. To wydarzenie dla… więcej »

Targi:
Techtextil i Texprocess 2024:
Wgląd w przyszłość przemysłu odzieżowo-tekstylnego

23 - 26 kwietnia we Frankfurcie odbędą się targi Techtextil i Texprocess. To świetna okazja, aby zobaczyć, w jakim kierunku zmierza produkcja… więcej »

Targi:
Targi RetailShow 2023 już w tym tygodniu

Międzynarodowe Targi Wyposażenia Sklepów RetailShow odbędą się 22-23 listopada br.  w Centrum EXPO XXI w Warszawie. To najważniejsze… więcej »