Pyłki na ubraniu: jak zmniejszyć problem alergii?

Specjalne wykończenia tekstyliów i nowe testy na przyczepność pyłków już wkrótce ułatwią życie cierpiącym na katar sienny. Wspólny projekt naukowców z William Küster Institute z Instytutu Hohenstein i CHT R. Beitlich GmbH z siedzibą w Tybindze pokazał, że można dokładnie ocenić ryzyko alergii stwarzane przez powierzchnie materiałów.

Podczas, gdy ludzie uczuleni na roztocza są już w stanie uchronić się przed nimi dzięki specjalnym powłokom stosowanych w tekstyliach, nie było do tej pory skutecznej ochrony dla osób cierpiących na katar sienny. Pyłki łatwo przywierają do odzieży lub tekstyliów domowych, a następnie trafiają przez drogi oddechowe do organizmu, gdzie wywołują reakcję alergiczną. Ponadto przenoszone są one przez powietrze, a także na ubraniach i w rezultacie docierają również do wnętrza domu, gdzie mogą przez dłuższy czas pozostawać na zasłonach, kanapie, dywanie i pościeli.

W sukurs alergikom przyszli naukowcy z CHT R. Beitlich GmbH, którzy opracowali dwa specjalne anty-pyłkowe rozwiązania. Dwa biofunkcjonalne wykończenia działają w odmienny sposób: w zależności od materiału, który jest zastosowany na powłoce, albo odpychają pyłki albo wiążą je. Podejście to, oparte o zmianę właściwości fizycznych powierzchni, ma zwiększyć lub zmniejszyć przyczepność pyłków, które trafiają na powierzchnię tekstylną przez konwekcję lub dyfuzję. Na przykład dla odzieży lepsze może być wykończenie odpychające pyłki – dzięki temu wniesiemy ich mniej wracając z wiosennego spaceru. Natomiast w przypadku tekstyliów domowych, takich jak kanapy, dywany i zasłony, lepiej zastosować efekt wiązania pyłków, aby utrzymać uciążliwe alergeny jak najdalej od osób uczulonych na nie.

Aby ocenić ryzyko występowania alergii w przypadku konkretnych tekstyliów, naukowcy z Hohenstein opracowali laboratoryjny test na przyczepność i odpychanie pyłków. Symulują lot pyłku i badają, w jaki sposób przywiera on do tkanin. Ta metoda umożliwia naukowcom precyzyjną ocenę zdolności wykończeń tekstylnych do absorpcji pyłków. Nowo opracowane testy dają producentom tekstyliów szansę na rozwój optymalnej oferty odzieży i tekstyliów domowych dla uczulonych na pyłki, a alergikom nadzieję na złagodzenie uciążliwych objawów kataru siennego.

Źródło: Hohenstein Institute.

Opracowanie: Kamila Osika

Data publikacji: 1.07.2016
Przeczytaj również

Targi:
Techtextil i Texprocess 2024:
Wgląd w przyszłość przemysłu odzieżowo-tekstylnego

23 - 26 kwietnia we Frankfurcie odbędą się targi Techtextil i Texprocess. To świetna okazja, aby zobaczyć, w jakim kierunku zmierza produkcja… więcej »

Technologia:
Jak będzie wyglądała przyszłość przemysłu mody?

O produkcji na żądanie oraz o trendach na rynku odzieżowym rozmawia z nami Łukasz Werski, Sales Manager Poland, Kornit Digital… więcej »

Technologia:
Co łączy biustonosze Corin ze światem nauki, medycyny i robotyki?

Rozwój eksportowej i krajowej sprzedaży firmy Corin w dużej mierze wynika z prac jej działu B+R. Dział badawczo-rozwojowy… więcej »