Polski program certyfikacyjny zmienia zasady gry w handlu internetowym na rynku rumuńskim. Respect to pierwszy tak kompleksowy program wsparcia dla sklepów internetowych planujących ekspansję na rynek rumuński. Stworzony przez Romania Express – firmę z wieloletnim doświadczeniem w logistyce transgranicznej. Respect wyznacza nowy kierunek rozwoju dla e-commerce, łącząc audyt, strategię sprzedaży oraz wsparcie w rozwoju biznesu.
W przeciwieństwie do tradycyjnych systemów zbierania opinii klientów Respect opiera się na dogłębnym zrozumieniu lokalnych realiów – od zwyczajów zakupowych, przez kwestie płatnicze, aż po przepisy prawa i specyfikę komunikacji. Dzięki temu program Respect nie tylko buduje zaufanie wśród rumuńskich konsumentów, ale realnie wpływa na wyniki sklepów internetowych. Zwiększa konwersję i ogranicza liczbę zwrotów.
Sklepy często powielają strategie z innych rynków, nie dostosowując ich do lokalnych oczekiwań. Respect to odpowiedź na ten problem. Pokazujemy, co działa w Rumunii, i wspieramy wdrożenie skutecznych rozwiązań – mówi Szymon Wcisło, CEO Romanii Express.
Program analizuje ponad 150 kluczowych obszarów działalności e-commerce – od UX, języka, płatności, po logistykę i zgodność z przepisami. Następnie przygotowuje indywidualny plan wsparcia. Sklep otrzymuje certyfikat Respect, który potwierdza jakość i dopasowanie do rynku, na którym chce sprzedawać.
Dzięki widocznej odznace Respect e-sklepy już od pierwszego dnia działania na rynku rumuńskim zyskują wiarygodność i przewagę konkurencyjną. Z kolei konsumenci – pewność, że kupują w miejscu, które zna i rozumie ich potrzeby.
Program Respect jest obecnie dostępny dla polskich sklepów internetowych i stanowi pierwszy krok w budowie europejskiego standardu jakości w e-commerce. Samo posiadanie certyfikatu Respect podnosi wiarygodność sklepu i buduje zaufanie klientów już od pierwszego dni działania na rynku. Dzięki temu firmy mogą szybciej zdobywać zaufanie klientów zwiększać konwersję i wyróżniać się na tle konkurencji.
Więcej o sprzedaży internetowej na rynku rumuńskim dowiesz się już 13 maja 2025, podczas konferencji Cross-Border E-commerce. Więcej informacji na stronie: www.crossborder.edu.pl
