Sklep internetowy z ubraniami

fot.: Aptus.pl

Oferując asortyment, który zwykle przed zakupem trzeba przymierzyć, dotknąć i zobaczyć na własne oczy, możemy się spodziewać zwrotów. A jednak sklepów z ubraniami przybywa – dlaczego?

Przyczyna tkwi zapewne w coraz większych możliwościach oprogramowania sklepów internetowych i urozmaiceniu towaru. Przeglądając e-sklepy mamy znacznie większy wybór. Lokalna firma odzieżowa może stać się marką znaną znacznie szerszemu gronu odbiorców. Warunek jest jeden: ubrania muszą być konkurencyjne. Liczy się więc nie tylko jakość, ale również dostępność oferowanych produktów czy wygląd strony sprzedażowej.

Czy to jest nisza?

Jak wspomnieliśmy wcześniej branża odzieżowa w internecie jest coraz bardziej popularna. Jednak powtarzalny towar to nie jest dobry sposób na pozyskanie klientów. W takiej sytuacji odbiorcy szukają tego samego produktu, ale w jak najniższej cenie. Dlatego spróbujmy znaleźć takie odzieżowe marki, które nawet jeśli mało znane, mają potencjał, by szerzej zaistnieć na rynku. Choćby odzież dla alergików albo wykonana ze specjalnych materiałów, np. nieprzemakalna lub termoaktywna.

Funkcjonalności do sprzedaży ubrań

Na karcie produktu powinno być widoczne nie tylko dobrej jakości zdjęcie przedstawiające konkretny towar, ale również dostępna możliwość wyboru odpowiedniego koloru i rozmiaru. Obowiązkowym elementem będą tabele rozmiarów. Ważne, żeby zdjęcia przedstawiały towar dokładnie, bez retuszu. Opisy powinny uwzględniać również fakturę materiału, cechy charakterystyczne, np. to czy ubranie leży luźno, czy jest dopasowane, itp. dane, które odbiorca powinien znać, zanim dokona zakupu. Pamiętajmy, że obecnie, zgodnie z europejskim prawem klient może zwrócić towar w ciągu 14 dni.

Wygodna optymalizacja pod kątem SEO

Następna funkcjonalność, która przyda się w sklepie z ubraniami to moduł SEO umożliwiający edycję meta tagów. System sklepu internetowego powinien oczywiście generować je automatycznie na podstawie informacji wprowadzanych do opisów, ale równocześnie musi być dostępna możliwość ręcznego dodawania słów kluczowych i pozostałych znaczników. Dodatkowym modułem, w który warto zainwestować jest czytelnia – to miejsce, w którym mogą pojawiać się unikalne artykuły o tematyce związanej ze sprzedawanym asortymentem. Dobrym pomysłem będzie zbiór porad, jak dopasować ubranie do sylwetki z przykładami konkretnych towarów z naszego sklepu.

Wyszukiwanie produktów

Gdy klient znajdzie naszą stronę w sieci, zadbajmy o to, aby wygodnie mógł się po niej poruszać. Łatwe przeglądanie oferty e-sklepu zaoszczędzi cenny czas twojego odbiorcy. W przypadku odzieży i obuwia trudno stwierdzić, co będzie najważniejszym kryterium wyboru. Może to być kolor, fason, rodzaj materiału, itd. Dlatego postarajmy się udostępnić jak najwięcej opcji służących do wyszukiwania produktów. Zwykle mamy do dyspozycji trzy podstawowe możliwości przeglądania asortymentu. Najważniejsze są kategorie, według których porządkujemy produkty. To jest podstawowy nośnik informacji o ofercie e-sklepu – również dla robotów wyszukiwarek (a więc ma znaczenie dla pozycjonowania witryny). Kolejne to wyszukiwarka (dobrze, żeby sugerowała produkty na podstawie wpisywania pierwszych liter) i dynamiczne filtrowanie produktów. Nawigacja fasetowa, bo tak właściwie nazywa się ta opcja, służy do przeszukiwania bazy sklepu na podstawie kilku kryteriów jednocześnie. Mogą one dotyczyć parametrów lub rozpiętości cenowej, przeważnie występują w formie pól wyboru i suwaków.

Podsumowanie

Wszystkie sklepy oferujące ubrania lub buty muszą liczyć się z pewną ilością zwrotów dokonywanych przez klientów. Jednak pamiętajmy, że nasz sklep internetowy może równocześnie zanotować wzrost sprzedaży ze względu na asortyment lub warunki transakcji i zaoferowane rabaty. Ważne, żeby dobrze określić rozmiar ubrania. Oznaczenia na metkach nie zawsze oddają rzeczywistość, poza tym każdy z nas ma trochę inne proporcje ciała i nie we wszystkim wygląda dobrze. Funkcjonalności, które udsotępnimy naszym odbiorcom powinny sprawić, że będą mogli przed zakupem zobaczyć zdjęcie materiału w powiększeniu, obejrzeć go w razie potrzeby z kilku stron, itd. Jeśli uda nam się stworzyć w sklepie wirtualną przymierzalnię, z pewnością ułatwi to wybór odpowiedniego produktu i zmniejszy prawdopodobieństwo zwrotu.

Urszula Witkowska, specjalista ds. marketingu Aptus.pl

AptusShop.pl

Data publikacji: 18.03.2015
Przeczytaj również

Aktualności:
Ruszyła rejestracja na Cross-Border E-commerce! Dowiedz się, jak zwiększyć e-sprzedaż za granicą!

Można już rejestrować się na konferencję Cross-Border E-commerce, która odbędzie się 16 maja 2024 r. w Warszawie. To wydarzenie dla… więcej »

Handel:
Trendy w e-commerce 2024: sztuczna inteligencja, portfele cyfrowe oraz social media

W okresie przedświątecznym w 2023 r. odnotowano najwyższą średnią stopę rabatów od 2020 r. Innym zauważalnym trendem jest wyraźny wzrost… więcej »

Handel:
Potrzeby, emocje, odczucia w zakupach modowych. Jak wpływać na decyzje klientów w sklepie internetowym?

W Polsce jest około 55 tysięcy przedsiębiorstw, których główną działalnością jest sprzedaż w Internecie. Liczba wszystkich firm… więcej »