Szybka ścieżka – szansa na rozwój w 2019 roku

Czynnik wyznaczający siłę danego przedsiębiorstwa to jego potencjał do innowacyjności. Dlatego też coraz więcej firm z branży odzieżowej i tekstylnej opiera swoją działalność na szukaniu nowych, lepszych rozwiązań. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przygotowało na 2019 rok nową ofertę programów horyzontalnych dedykowanych przedsiębiorcom inwestującym w rozwiązania przyszłości.

Moda na innowacje
Spektrum działań Narodowego Centrum Badań i Rozwoju jest szerokie. Jako agencja wykonawcza ministra nauki i szkolnictwa wyższego, realizuje ono zadania z zakresu polityki naukowej, naukowo-technicznej i innowacyjnej państwa. Od momentu powstania, czyli przez ponad dekadę, jako platforma skutecznego dialogu między środowiskiem nauki i biznesu, Centrum przeznaczyło już 50 mld złotych na wsparcie prac badawczo-rozwojowych polskich przedsiębiorstw, uczelni oraz instytutów badawczych. Największym źródłem finansowania projektów B+R skierowanym do przedsiębiorców jest Program Operacyjny Inteligentny Rozwój, w ramach którego NCBR realizuje konkurs „Szybka Ścieżka”. O dofinansowane mogą starać się projekty, których efektem będzie stworzenie i wprowadzenie na rynek nowego lub znacząco ulepszonego produktu, usługi czy procesu.

– Polski rynek odzieżowy należy do najatrakcyjniejszych i największych w Europie Środkowo-Wschodniej, a o jego przewadze świadczy m.in. poziom innowacyjności. Nowe rozwiązania w przemyśle odzieżowo-włókienniczym obejmują nie tylko badania nad materiałami czy proces projektowania i produkcji, ale także cały szereg innowacji biznesowych, takich jak np. rozwój e-commerce –  mówi dyrektor NCBR prof. Maciej Chorowski. – Dlatego też w 2019 roku liczymy na zwiększenie zainteresowania firm związanych z szeroko rozumianym rynkiem mody programami horyzontalnymi NCBR, takimi jak „Szyba Ścieżka”.

Szybką ścieżką do innowacji
Dlaczego warto zwrócić szczególną uwagę na „Szybką Ścieżkę”? Program NCBR jest skierowany do mikro, małych, średnich oraz dużych przedsiębiorstw i konsorcjów. „Szybka Ścieżka” to większa szansa dla przedsiębiorców na uzyskanie dofinansowania, ze względu na tak istotne kwestie, jak chociażby: brak ograniczeń zakresu tematycznego, większe kwoty możliwego dofinansowania, czy też znacznie częstsze nabory wniosków.

Brak nakierowania „Szybkiej Ścieżki” na projekty dotyczące jedynie konkretnego obszaru tematycznego jest ogromną zaletą, ponieważ nie ogranicza przedsiębiorców. Każdy kto przedstawi projekt, który w sposób szczególny poprawi poziom innowacyjności przedsiębiorstwa, dzięki wykorzystaniu rezultatów prac badawczo-rozwojowych, spełniając kryteria konkursowe ma szansę na uzyskanie dofinansowania. Wymagania ogólne odnośnie tematyki projektu zostały zapisane w wykazie Krajowych Inteligentnych Specjalizacji, które swym zakresem obejmują zarówno zagadnienia związane z całym niemal procesem produkcji i jej unowocześnienia, jak i samym produktem, a nawet jego dystrybucją czy sprzedażą. Co więcej od bieżącego roku firmy, posiadające swoje konkretne projekty, mogą zgłaszać wnioski, zarówno indywidualnie, jak i w konsorcjach z innymi przedsiębiorcami czy jednostkami naukowymi.

Dofinansowanie – ile i na co?
W ramach konkursu „Szybka Ścieżka” otrzymać można nawet do 80% dofinansowania na realizacji projektu B+R. Na co konkretnie można przeznaczyć te środki? NCBR wesprze przedsiębiorcę m.in. w wypłacie wynagrodzeń dla kadry badawczo-rozwojowej, zarządzającej czy personelu pomocniczego. Wśród kosztów kwalifikowanych ująć można także usługi badawcze, amortyzację lub leasing aparatury oraz wynajem laboratorium. Pieniądze z dofinansowania można przeznaczyć również na zakup materiałów niezbędnych do realizacji projektu.

Dodatkowo istnieje możliwość sfinansowania do 90% kosztów prac przedwdrożeniowych, czyli np. badania rynku przed wprowadzeniem nowego produktu czy usługi lub kosztów wymaganej certyfikacji rozwiązania.

Całkowita wartość kosztów kwalifikowanych projektu nie może przekroczyć 50 mln euro.

Terminy i budżety konkursów
Budżet 4 konkursów, które NCBR przeprowadzi w 2019 roku to aż 2,25 mld zł.
•    „Szybka Ścieżka” dla MŚP z certyfikatem Seal of Excellence, budżet: 50 mln zł, nabór wniosków:  1 kwietnia-29 listopada;
•    „Szybka Ścieżka” dla MŚP, dużych firm oraz konsorcjów (także z udziałem jednostek naukowych), budżet I konkursu: 1 050 mln zł, nabór wniosków: 1 kwietnia-1 lipca;
•    „Szybka Ścieżka” dedykowana projektom na rzecz dostępności, budżet: 50 mln zł, nabór wniosków: 1 kwietnia-1 lipca;
•    „Szybka Ścieżka” dla MŚP, dużych firm oraz konsorcjów (także z udziałem jednostek naukowych), budżet II konkursu: 1 100 mln zł, nabór wniosków: 16 września-16 grudnia;
Więcej informacji dostępnych jest na stronie internetowej Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Data publikacji: 6.03.2019
Przeczytaj również

Aktualności:
Firma edrone pozyskała 20 mln na rozwój w Polsce i Brazylii

edrone – firma tworząca system Marketing Automation i CRM dedykowany dla e-commerce ogłosiła kolejną rundę finansowania. Fundusze, w tym… więcej »

Aktualności:
Ranking blogów w e-commerce dla branży moda. Sprawdź, kto jest liderem

Sklepy internetowe z branży modowej mają na swoich blogach średnio 683 opublikowane artykuły, które generują około 48 tys. odwiedzin… więcej »

Aktualności:
Pierwsze zagraniczne Centrum Dystrybucyjne LPP Logistics rozpoczęło działalność operacyjną w Rumunii

LPP Logistics uruchomiło w Rumunii pierwsze zagraniczne Centrum Dystrybucyjne zaledwie po roku od rozpoczęcia jego budowy. Magazyn wzmocni sieć… więcej »