Techtextil i Texprocess: innowacje dla producentów odzieży

fot. Messe Frankfurt Exhibition GmbH / Pietro Sutera

W maju za sprawą dwóch imprez targowych Frankfurt stał się centrum nowych technologii dla produkcji odzieży i tekstyliów technicznych. Targi Techtextil i Texprocess po raz kolejny odnotowały rekordowe liczby wystawców i odwiedzających.

Od 4 do 7 maja 2015 we Frankfurcie nad Menem trwały największe na świecie targi branży tekstyliów technicznych i włóknin Techtextil oraz impreza z ofertą nowoczesnych maszyn, urządzeń i technologii dla przemysłu tekstylnego Texprocess. Ponad 42 000 odwiedzających z 116 krajów przyjechało do Frankfurtu nad Menem aby zobaczyć największy wybór materiałów, poznać najnowsze procesy oraz technologie branży tekstylnej (poprzednią edycję odwiedziło 39 546 branżystów z 113 państw). Podczas czterech dni targowych swoje nowości produktowe zaprezentowało łącznie 1 662 firm z 54 krajów (2013: 1 660 wystawców z 56 państw). Z Polski udział w targach wzięło łącznie 29 wystawców.

Wszyscy uczestnicy przyznali obu imprezom najwyższe noty w ankiecie zadowolenia z uczestnictwa. I tak 95 procent (2013: 94 procent) odwiedzających Texprocess oraz 96 procent (2013: 96 procent) odwiedzających Techtextil oceniła czas spędzony na targach jako efektywny. Poza Niemcami najliczniej reprezentowanymi krajami były Włochy, Francja, Turcja, Wielka Brytania, Polska, Holandia i Hiszpania. Odnotowano również istotny wzrost liczby odwiedzających z takich krajów, jak Egipt, Bangladesz, Chiny, Portugalia, Rumunia i Hiszpania.

Jeden z tematów przewodnich targów Texprocess był „Przemysł 4.0”, tzn. w pełni zautomatyzowania, cyfrowa i zdecentralizowana produkcja. – „Przemysł 4.0” ma ogromny potencjał w technologii produkcji odzieży oraz galanterii skórzanej, która wymaga w pełni zintegrowanych procesów produkcyjnych do wykorzystania przy wielu kolekcjach – mówi dr Andreas Seidl, dyrektor zarządzający Human Solutions, jednego z głównych dostawców trójwymiarowych systemów skanowania ciała. Te nowe urządzenia pozwalają nie tylko optymalizować koszty, ale również oszczędzać energię. Do nowości na targach Texprocess należały w pełni zintegrowane maszyny do szycia i łączenia, jak również trójwymiarowe tworzenie produktów w chmurze.

Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się pierwsza edycja pokazu innowacyjnej odzieży. – To wydarzenie, jedyne takie na świecie, to pokaz nowych możliwości dla branży kreatywnej, projektującej z wyobraźnią. Współorganizujące pokazy uniwersytety i szkoły mody zaprezentowały fascynujące i przyjemne dla oka połączenia elementów z branży odzieżowej i tekstyliów technicznych wyprodukowanych przy użyciu ręcznych oraz mechanicznych technik produkcji – wyjaśnia Olaf Schmidt, wiceprezes Textiles and Textile Technologies Messe Frankfurt.

W trakcie czterech dni targów publiczność mogła głosować na swoich faworytów. Zwycięzcą okazała się Maria Valdez z Mönchengladbach, studentka Uniwersytetu Nauk Stosowanych Hochschule Niederrhein, autorka czarno-białej sukienki wyprodukowanej przy użyciu techniki zgrzewania ultradźwiękowego.

Targom towarzyszył również konkurs Texprocess Innovation Award 2015. Nagrodzono cztery wyjątkowe projekty. W kategorii „nowe technologie” zwyciężył centralny system sterowania Fusing 4.0 autorstwa firmy Veit, który ułatwia w całości proces produkcji. Kolejną nagrodę otrzymała firma Xi’an Typical za Vetron Autoseam – model maszyny do szycia umożliwiający łączenie trójwymiarowych części bez konieczności obsługi przez operatora. Wygraną w tej kategorii mogła także świętować firma Brother Internationale Industriemaschinen, która jako pierwsza na świecie stworzyła maszynę do szycia stebnówki z elektronicznym systemem doprowadzającym bezpośrednio połączonym z silnikiem krokowym. W kategorii „nowy proces” zwyciężyła natomiast firma Dürkopp Adler, która zaprezentowała maszynę M-Type Premium. Urządzenie to umożliwia przeprowadzenie powtarzalnego procesu – w programie szwalnym, który wspiera operatora urządzenia także wizualnie w śledzeniu postępu procesu.

Następna edycja targów Techtextil oraz Texprocess odbędzie się we Frankfurcie nad Menem w terminie 9 – 12 maja 2017.

Data publikacji: 18.06.2015
Przeczytaj również

Aktualności:
Ruszyła rejestracja na Cross-Border E-commerce! Dowiedz się, jak zwiększyć e-sprzedaż za granicą!

Można już rejestrować się na konferencję Cross-Border E-commerce, która odbędzie się 16 maja 2024 r. w Warszawie. To wydarzenie dla… więcej »

Targi:
Techtextil i Texprocess 2024:
Wgląd w przyszłość przemysłu odzieżowo-tekstylnego

23 - 26 kwietnia we Frankfurcie odbędą się targi Techtextil i Texprocess. To świetna okazja, aby zobaczyć, w jakim kierunku zmierza produkcja… więcej »

Targi:
Targi RetailShow 2023 już w tym tygodniu

Międzynarodowe Targi Wyposażenia Sklepów RetailShow odbędą się 22-23 listopada br.  w Centrum EXPO XXI w Warszawie. To najważniejsze… więcej »