Techtextil i Texprocess: misja na Marsa

fot.: ESA/NASA

Pod hasłem „Życie w Kosmosie” i we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) oraz Niemieckim Centrum Lotniczym (Deutsches Zentrum für Luft- und Raumfahrt – DLR), Techtextil, międzynarodowe targi tekstyliów technicznych i włóknin oraz Texprocess, wiodące międzynarodowe targi technologii produkcji dla przemysłu lekkiego, zaprezentują w dniach 9-12 maja 2017 szerokie spektrum zastosowań dla materiałów hi-tech.

„Kosmos fascynuje ludzi na całym świecie. Wszystkie nasze misje kosmiczne są poprzedzone wieloma latami badań i innowacjami, w których decydującą rolę ogrywają nowe materiały i technologie produkcji ” – tłumaczy Frank Salzgeber, szef Biura Programu Transferu Technologii ESA (TTPO).

Dr Rolf-Dieter Fischer, dyrektor DLR Technology Marketing, dodaje: „Dzięki swojej ekstremalnej wytrzymałości i odporności na temperaturę, wiele materiałów opracowanych dla podróży kosmicznych znajduje zastosowanie w produktach codziennego użytku i vice versa. Sprawdza się to szczególnie w przypadku odzieży, np. materiały opracowane dla kombinezonów kosmicznych, które regulują ciepło i wilgoć, są obecnie stosowane w obuwiu i odzieży sportowej oraz tekstyliach domowych.”

„Minie jeszcze trochę lat, zanim będziemy mogli organizować targi na Marsie. Do tego czasu, na targach Techtextil i Texprocess będziemy prezentować produkty i procesy obejmujące niemal wszystkie aspekty życia ludzkiego, od odzieży, po pojazdy, medycynę czy technikę rolniczą – innymi słowy, wszystkie te obszary, które są niezbędne do podróży w kosmos, a następnie przetrwania w przestrzeni kosmicznej” – zapowiada Olaf Schmidt, wiceprezes Textiles and Textile Technologies, Messe Frankfurt.

Obok obszaru poświęconego przestrzeni kosmicznej, w sąsiedztwie funkcjonalnych tekstyliów odzieżowych, w hali 6.1, planowane są wystąpienia ekspertów. Techtextil zaprezentuje zaawansowane technologicznie tekstylia i technologie przetwarzania materiałów włókienniczych dla sektora kosmicznego, zgromadzone wokół czterech głównych tematów. „Mobilność” skupi przykłady rozwiązań związanych z poruszaniem się w przestrzeni, na przykład lekkie konstrukcje dla kapsuł kosmicznych i tkaniny spadochronowe. „Odzież” obejmie tematykę funkcjonalnych materiałów oraz zaawansowanej technologicznie mody, która jest inspirowana kosmosem. „Cywilizacja” to wyroby włókiennicze służące do przetrwania, na przykład, geowłókniny do uprawy żywności oraz wyroby włókiennicze do zastosowań medycznych, a także do produkcji energii lub filtracji. „Architektura” natomiast zaprezentuje przykłady zastosowań dla mieszkań i infrastruktury.

Data publikacji: 16.12.2016
Przeczytaj również

Szkolenia i konferencje:
Wiodący eksperci przemysłu włókienniczego wygłoszą prezentacje na forach ITMA

Podczas targów ITMA 2023, które odbędą się w Mediolanie w czerwcu tego roku, zorganizowane zostaną ponownie dwa fora branżowe poświęcone… więcej »

Targi:
ITMA 2023: Dokąd zmierza transformacja przemysłu tekstylno-odzieżowego

Od 8 do 14 czerwca 2023 r. w Fiera Milano Rho w Mediolanie będą trwały jedne z największych na świecie targów technologicznych dla… więcej »