Trendy 2019/2020 z Première Vision

Top Project

Trendy w materiałach i dodatkach odzieżowych na jesień–zimę 2019/2020 wydają się pełne sprzeczności. Jednak, paradoksalnie, tworzą one niezwykle udaną harmonię przeciwieństw.

ŚWIADOMA NONSZALANCJA
Elegancja i nonszalancja łączące się z wyrafinowaną prostotą to elementy nowego casualowego szyku w odzieży damskiej i męskiej. Jego wyznacznikami stają się komfort, miękkie materiały i sylwetki o wyważonych proporcjach.

Grube tekstylia i skóry o płynnej linii: dwuwarstwowe tkaniny i dzianiny, potrójne piki; mięsiste wełny, bawełny, syntetyki i jedwabie układające się miękko dzięki przemyślanej strukturze; bardzo delikatne skóry jagnięce i cielęce, które można zmysłowo drapować.

Delikatnie puszyste wełny oraz mieszanki wełny i lnu, drapane tkaniny koszulowe o przyjemnym chwycie, skóry o ziarnistej fakturze, rozbielone jedwabie i skóry, flokowane zawieszki; mocno szczotkowane dekoracje o rozmytych konturach, ledwie widoczne kratki i nieregularne paski; lekkie polary, cienkie aksamity, płynnie układające się sztuczne skóry, mięciutkie kaszmiry i jedwabie, żakardy, guziki i dekoracje z szenilu.

Gra fakturami – od dyskretnych po bardzo mocne. Powierzchnie pracują poruszając się wraz z ciałem. Nierównomierne faktury, mikrozakłócenia; warstwy i bruzdy przypominają delikatne blaszki grzybów. W śmielszych opcjach pojawiają się pomarszczone materiały, kreszowane tkaniny i skóry, zmierzwione ratyny, zniszczone guziki oraz wyszczerbione kamienie biżuteryjne.

Kraty odejdą od swojego tradycyjnego wylądu, podążając za modą na szczotkowane, rozmyte i poszarpane faktury. Mogą być całkowicie rozmazane, dzięki użyciu mnóstwa różnych nitek. W dodatkach kratki występują w postaci delikatnie grawerowanych, natomiast w skórach są wytłaczane lub nadrukowywane.

SUROWA SZLACHETNOŚĆ
Elementy z odzieży roboczej i sportowej zostają adaptowane na grunt mody. Ciężar i gęstość materiałów gwarantują trwałość oraz idealny kształt ubrania i luksusowy wygląd. Ten nowy kod wizualny jest utożsamiany z wysokiej jakości barwnikami i dodatkami oraz efektownymi pomysłami. Wróży on nadejście nowej idei męskości: silnej, odpowiedzialnej i wrażliwej.

Tkaniny inspirowane materiałami na odzież roboczą, głównie bawełna i wełna w jodełkę; diagonalne wzory w jedwabiach i dzianinach, pikowania; wytłaczane lub wycinane laserem skóry; wzory graficzne, nakładające się litery, typografia inspirowana oznakowaniami, desenie w głębokich jednolitych kolorach, tak duże, że stają się abstrakcyjne.

Plecionki wyglądające na sztywne, ale w rzeczywistości bardzo miękkie; lekko wypaczone wzory geometryczne, kształty będące czymś pomiędzy kwadratami a rombami, zygzakowate hafty, malowane ręcznie kraty na futrze, ziarniste skóry, sfilcowane wełny. Sprytne pikowania dostarczają objętości od wewnątrz, dzięki inteligentnym strukturom materiałowym.

Najwyższej jakości skóry, solidne i trwałe; elastyczne, gęste materiały poddane mechanicznym zabiegom; zwarte nierozciągliwe dzianiny; skompresowane, ale miękkie, filce; komfortowe produkty z solidnymi dodatkami – klamrami, hakami, nitami kojarzącymi się z funkcjonalnością; lżejsze wersje funkcjonalnych skór i tekstyliów w postaci zaawansowanych technicznie filców, wytrzymałych i leciutkich gabardyn oraz diagonali.

Surowy wygląd, chropowate powierzchnie, nierówne faktury, porowate kamienie. Produkty i wzory przywodzą na myśl pierwotne krainy czekające na odkrycie, fantastyczne światy i wspaniałe mapy; zwarte wełny, włókna skręcone jak liny, celowa zgrzebność; kamienie szlachetne, minerały w nasyconych odcieniach, brokat, gwiezdny pył.

WYRAZISTE EKSCESY
Hybrydy, alianse między różnymi stylami zmieniają podejście do tradycyjnych podziałów na modne/sportowe, eleganckie/tanie, streetwearowe/wieczorowe etc. Moda skłania się ku awangardowym nowinkom i dziwacznym połączeniom uosabiającym wolność ekspresji. Sylwetki grają dysproporcjami i warstwowością. Harmonii przeciwieństw towarzyszą fantazyjne przędze oraz śmiałe kolory i wzory.

Zaspokajanie rosnącej potrzeby kreatywności i personalizacji. Tekstylia z jednej strony gładkie, z drugiej wzorzyste lub w podwójnych kolorach; wyrafinowane, ekologiczne materiały techniczne, sukna o niezwykłej lekkości, zestawienia błysku i matu, perforowane podwójne skóry; połączenia skóry, wełny i koronki; wzory żakardowe; nadruki i hafty zostają zmultiplikowane i nakładają się na siebie, ale nie wyglądają chaotycznie; wrażenie bogactwa, ale bez przeładowania; inspiracje borderowymi wzorami z chust, przenikające się grafiki, połączenia deseni kwiatowych i geometrycznych.

Płynne połączenia kolorów; wielokolorowe nitki tworzą efekty optyczne w tkaninach koszulowych i w dzianinach; kolorowe wibracje przyjmują subtelny charakter w grubych, ciepłych wełnach i stonowanych materiałach garniturowych. Dodatki są wzbogacone wielorakimi odcieniami; paski przyjmują formę wielokolorowych sznurków. Tekstylia, futra i skóry są przeplatane ze sobą.
Techniczne skóry, wełny i lekkie tekstylia zyskują lśniące, wypolerowane jak lustro powierzchnie. Subtelny błysk ożywia wszystko – od tkanin garniturowych po miękkie skóry. Powierzchnie woskowanych skór wyglądają jak mokry asfalt.

Zdobność, cechująca się rozmachem i splendorem, widoczna jest zarówno w jedwabnych żakardach i nadrukach, jak i w koronkach, gipiurach i haftach. Motywy arabesek i palmet są starannie dopracowane i wyrafinowane kolorystycznie, wykręcają się w różnych kierunkach i dokonują inwazji na wszystkie materiały. Wchodzą w interakcje z wzorzystymi tłami i strzyżonymi materiałami runowymi, grają efektami przezroczystości i krycia.

Połyskujące, pełne i gęsto rozsiane kwiaty przyjmują przesadnie dużą skalę. Płatki o niezwykłych kolorach i fakturach stają się niemal abstrakcyjne. Dodają splendoru koronkom, żakardom, a w nadrukach przywdziewają wygląd ilustracji malowanych zamaszystymi ruchami.

Tekst i zdjęcia: Première Vision

Data publikacji: 10.12.2018
Przeczytaj również

Aktualności:
LPP rozszerza współpracę ze start-upem Use Waste w zakresie technologii recyklingu odpadów tekstylnych  

Polska spółka LPP kontynuuje prace nad technologią recyklingu odzieży. W związku z sukcesem pierwszego etapu projektu badawczego… więcej »

Targi:
Techtextil i Texprocess 2024:
Wgląd w przyszłość przemysłu odzieżowo-tekstylnego

23 - 26 kwietnia we Frankfurcie odbędą się targi Techtextil i Texprocess. To świetna okazja, aby zobaczyć, w jakim kierunku zmierza produkcja… więcej »

Technologia:
Jak będzie wyglądała przyszłość przemysłu mody?

O produkcji na żądanie oraz o trendach na rynku odzieżowym rozmawia z nami Łukasz Werski, Sales Manager Poland, Kornit Digital… więcej »