Zalando na fali optymizmu

fot. www.zalando.pl

Jeden z największych modowych sklepów internetowych w Europie zanotował w pierwszym półroczu 2016 przychody w wysokości 1,713  mld euro. To spory wzrost w porównaniu z rokiem ubiegłym, gdy firma zarobiła 1,376 mld euro. Wygląda na to, że będzie to bardzo dobry rok dla Zalando.

Silny wzrost obrotów i rentowności pozwoliły firmie na podniesienie prognozowanego poziomu skorygowanej marży EBIT za cały rok do poziomu 4,0–5,5%. Za wzrostem obrotów stały inwestycje w ofertę, a także konsekwentna realizacja wieloletniej strategii platformy modowej. Poczynione na dużą skalę inwestycje, spółka zrekompensowała sobie dobrymi wynikami operacyjnymi, które miały kluczowy wpływ na jej rentowność w pierwszej połowie 2016 roku. Wyniki te, w połączeniu z odpowiednim zarządzaniem kapitału obrotowego, przełożyły się na dodatnie przepływy wolnych środków pieniężnych w kwocie 50 mln euro.

Zalando cały czas pracuje nad ulepszeniem obsługi klienta doskonaląc proces realizacji zamówień. Obecnie buduje centrum logistyczne w Lahr, w Niemczech, w którym rozpoczęto już testy operacyjne. Z kolei pierwsze satelickie centrum logistyczne spółki we włoskiej Stradelli, które rozpoczęło działalność na początku 2016 roku, realizuje już 60% zleceń z Włoch.

Spółce udało się zwiększyć rozpoznawalność i zasięg marki. W drugim kwartale 2016 roku przeprowadziła udaną kampanię z firmą Ivy Park. W przyszłości planuje kontynuować współpracę ze znanymi markami. Na targach mody Bread&Butter, które Zalando organizuje we wrześniu, włoski producent towarów luksusowych Marni zaprezentuje kolekcję obuwia przygotowaną specjalnie dla Zalando. Na imprezie swój debiut będzie również miała kolekcja „Tommy X Gigi” przygotowana przez Tommy’ego Hilfigera we współpracy z Gigi Hadid.

Stały nacisk na mobilne kanały sprzedaży pozwolił firmie Zalando podwoić liczbę pobranych aplikacji w ciągu minionych 12 miesięcy i osiągnąć 90-proc. wzrost zamówień składanych z poziomu aplikacji mobilnych w ujęciu rok do roku. Liczba aktywnych klientów wzrosła do rekordowych 18,8 mln na koniec drugiego kwartału, a średnia częstotliwość zamówień aktywnego klienta osiągnęła najwyższy w historii poziom 3,3 zamówienia rocznie.

Za sukcesem Zalando stoją także inwestycje w wykwalifikowany personel. Od 30 czerwca 2015 roku liczba pracowników wzrosła z 9079 do 10 639 osób. Na koniec drugiego kwartału dział techniczny liczył 1340 pracowników w siedmiu lokacjach, a liczba podań o pracę w firmie wzrosła do 2200 zgłoszeń miesięcznie. Rozwój spółki odbywa się również poprzez ukierunkowane przejęcia. Pozyskanie takich firm jak Tradebyte Software GmbH i Amaze pozwoliło firmie poszerzyć ofertę dla swoich partnerów i podnieść swój potencjał marketingowy.

W związku z doskonałymi wynikami w pierwszym półroczu firma Zalando utrzymała roczną prognozę silnego wzrostu przychodów w górnym pułapie przedziału 20–25% oraz podniosła prognozę rocznej skorygowanej marży EBIT do poziomu 4,0–5,5%. Celem firmy pozostaje zasadniczo neutralny kapitał obrotowy na koniec roku przy wydatkach kapitałowych w roku 2016 na poziomie ok. 200 mln euro z wyłączeniem fuzji i przejęć.

Data publikacji: 24.08.2016
Przeczytaj również

Rynek:
Polscy producenci mody na krawędzi. Widmo masowej redukcji zatrudnienia

Jak wygląda sytuacja polskich producentów odzieży, na jakim poziome jest sprzedaż towarów oraz zamówienia i co stara się robić… więcej »

Rynek:
DeeZee wchodzi na rynek odzieży damskiej

Marka DeeZee, należąca do Grupy Kapitałowej CCC, rusza z pierwszą kolekcją ubrań damskich, uzupełniających ofertę obuwia… więcej »

Rynek:
Modivo rozpoczyna sprzedaż na Ukrainie

Korzystając z doświadczenia www.eobuv.com.ua, które obecne jest na Ukrainie od 2016 r., spółka eobuwie.pl uruchamia na tym rynku swój… więcej »