Zara i jej młodsza siostra Zohara?

Źródło: https://alexanderliang.com/zara-is-back-at-cf-toronto-eaton-centre/

Czy powiązalibyśmy sklep „ZOHARA” oferujący biżuterie, torebki i inne akcesoria z high-street’ową marką „ZARA”? Brytyjski Urząd ds. Własności Intelektualnej uważa, że nie.

Spółka Inditex SA, właścicielka marki „ZARA”, złożyła sprzeciw co do rejestracji znaku towarowego o nazwie „ZOHARA”. Zgłoszenie „ZOHARA” nastąpiło 7 listopada 2017 r. przed Brytyjskim Urzędem ds. Własności Intelektualnej (Intellectual Property Office of the United Kingdom, dalej jako: „Urząd”) dla towarów takich jak: biżuteria, zegarki (klasa 14 Klasyfikacji Nicejskiej) oraz torebki, bagaż, portfele (klasa 18 Klasyfikacji Nicejskiej).

zara-zohara-prawo-mody-fashionbusinesszara-zohara-prawo-mody-2-fashionbusiness

(Zgłoszony krajowo słowny znak towarowy na rzecz Hilary-Anne Christie)
Źródło: https://trademarks.ipo.gov.uk/ipo-tmcase/page/Results/1/UK00003268877

Jako podstawę odrzucenia rejestracji „ZOHARA”, spółka Inditex przedstawiła unijne oraz krajowe (Wielka Brytania) znaki towarowe „ZARA”. Podniesione zarzuty zawierały ryzyko wprowadzenia w błąd w związku z podobieństwem oznaczeń i towarów, wykorzystanie renomy oraz działanie na szkodę oznaczenia „ZARA”.

zara-zohara-prawo-mody-3-fashionbusiness

zara-zohara-prawo-mody-4-fashionbusiness

(Zarejestrowany krajowo słowny znak towarowy na rzecz Industria de Diseño Textil, S.A. (Inditex, S.A.))
Źródło: https://trademarks.ipo.gov.uk/ipo-tmcase/page/Results/1/UK00001574846

Brytyjski Urząd nie uznał ryzyka wprowadzenia w błąd potencjalnych konsumentów. Organ rozpoznający sprawę stwierdził, że konsumenci dokonują zakupów kierując się odbiorem wizualnym znaków, a oznaczenie „ZARA” nie jest podobne do „ZOHARA”.

Renoma marki „ZARA” została potwierdzona przez Urząd w stosunku do większości zgłoszonych towarów, m.in. dla „artykuły odzieżowe męskie i damskie oraz torebki, biżuteria, torby na ramię, portmonetki i kopertówki”. Jednakże, jednostkowe wspólne elementy znaków, nie są w ocenie Urzędu wystarczające do uznania możliwości powiązania oznaczeń i naruszenia renomy „ZARA”. W związkuz powyższym, sprzeciw Inditexu został odrzucony.

Wydawałoby się, iż taki gigant branży fashion jak „ZARA” jest w stanie powstrzymać rejestracje oznaczeń nawet w niewielkim stopniu zagrażających jego renomie. Decyzja brytyjskiego Urzędu jest o tyle zaskakująca, że przy porównaniu oznaczeń można doszukać się elementów znaków świadczących o ich podobieństwie wizualnym i fonetycznym. Dlatego prawdopodobne wydaje się wniesienie przez Inditex odwołania od decyzji brytyjskiego Urzędu i kontynuowanie powyższego sporu w kolejnej instancji.

Co ciekawe do zupełnie innych wniosków doszedł w podobnej sprawie sąd polski. W przychylnym dla spółki Inditex wyroku, Sąd zakazał używania oznaczenia „ZARINA” na terytorium Polski, uznając naruszenie znaku towarowego „ZARA”. W związku z powyższym, rosyjski potentat odzieżowy Melon Fashion Group zmuszony był do szybkiej wyprzedaży swoich produktów oraz do zamknięcia wszystkich sklepów w Polsce.

zara-zohara-prawo-mody-LOGO-fashionbusiness zara-zohara-prawo-mody-LOGOTYPY-fashionbusiness

Źródło: https://zoharauk.com/zohara-bay-coin-purse-navy.html; https://brandingmonitor.pl/zara-zaskoczyla-wszystkich-nowym-logo/

Podstawa prawna:
art. 5(2)(b), 5(3), 5(4)(a) brytyjskiej ustawy o znakach towarowych z 1994 r. (Trade Marks Act 1994)
Podstawa faktyczna:
Decyzja nr O-344-19 z dnia 19 czerwca 2019 r. w sprawie zgłoszenia nr 3268877

AgataStachowiak_foto z tłemAutorka: Agata Stachowiak, prawnik w kancelarii KONDRAT i Partnerzy.

Data publikacji: 16.09.2019
Przeczytaj również

Prawo:
Rewolucyjne zmiany w ochronie praw konsumenta. Czy to koniec z tzw. fałszywymi promocjami?

W przypadku obniżki cen towarów, sklepy - tradycyjne oraz internetowe - będą miały obowiązek podawania informacji o najniższej cenie tego… więcej »

Prawo:
Nieuczciwa konkurencja pracowników – jak jej zapobiegać?

Coraz częściej zdarza się, że pozycja pracodawcy na rynku pogarsza się z uwagi na działalność pracowników, którzy korzystając z… więcej »

Prawo:
Pojawia się i znika, czyli o prawnych aspektach sklepów tymczasowych

Sklepy tymczasowe, czyli tzw. pop-up stores, stanowią nowy kanał kontaktu z klientami i cieszą się coraz większą popularnością. Polscy… więcej »