ITMA: nowe technologie i trendy

fot. serwis prasowy ITMA

„Innowacje w świecie tekstyliów” to hasło przewodnie 18. edycji targów technologii dla przemysłu lekkiego ITMA. Tegoroczna odsłona organizowanej co cztery lata imprezy miała miejsce w czerwcu w Barcelonie, gdzie zgromadziła rekordową liczbę wystawców.

Swoje nowe produkty, w tym innowacyjne technologie wykorzystujące internet rzeczy, zaprezentowało aż 1717 firm z 45 krajów – najwięcej w całej historii targów ITMA. Impreza przyciągnęła ponad 105 tys. zwiedzających ze 137 krajów. Najliczniejsze grupy stanowili goście z Hiszpanii, Włoch, Indii, Turcji i Niemiec.

– Cyfrowa transformacja łańcucha wartości w przemyśle tekstylnym i odzieżowym oraz temat zrównoważonego rozwoju przyczyniły się do wzrostu zainteresowania odwiedzających targami ITMA 2019. Mieliśmy dobrą frekwencję, pomimo napięć w branży i nie najlepszych nastrojów biznesowych. Wielu naszych wystawców było mile zaskoczonych dużą liczbą poważnych kupców uczestniczących w imprezie – komentuje Fritz P. Mayer, prezes komitetu CEMATEX, właściciela ITMA. – Byli również pozytywnie zaskoczeni pojawieniem się odwiedzających z nowych segmentów oraz większą liczbą przedstawicieli marek modowych i sportowych.

Na targach można było znaleźć sporo propozycji unowocześnienia produkcji, począwszy od technologii tkania i dziania 3D, po ekologiczne chemikalia czy szeroką gamę rozwiązań służących automatyzacji produkcji. O szybkim postępie w przemyśle lekkim świadczą komentarze odwiedzających. – Nie byłem na ostatniej edycji targów ITMA w Mediolanie. Widzę, że przez te osiem lat nastąpił duży skok technologiczny. Pojawiło się wiele interesujących nowych rozwiązań, takich jak cyfryzacja i automatyzacja, a także sporo bardziej przyjaznych dla środowiska produktów – zauważył Kihak Sung, założyciel Youngone Corporation i prezes Międzynarodowej Federacji Producentów Tekstyliów. Podobnego zdania jest Rakhil Hirdaramani, dyrektor Hirdaramani i przewodniczący Światowej Federacji Producentów Artykułów Sportowych, który stwierdził: – ITMA to spotkanie umysłów, chodzi o zrozumienie nowych technologii, spotkanie z kolegami z różnych sektorów w celu omówienia problemów i sposobów ich rozwiązania. Jednym z kluczowych trendów, które widzieliśmy w tym roku, jest zrównoważony rozwój i przemysł 4.0.

O wyzwaniach i nowych trendach w produkcji można było zaczerpnąć wiedzy uczestnicząc w dyskusjach oraz wykładach w ramach Speakers Platform, gdzie w sumie odbyło się około 60 prezentacji, które zgromadziły ponad 900 słuchaczy. Targom towarzyszyły również specjalistyczne fora, m.in. dla branży dziewiarskiej, chemicznej i farbiarskiej, bawełniarskiej czy też konferencja poświęcona cyfryzacji. Ciekawą inicjatywą było także ogłoszenie kompleksowego programu modernizacji egipskiego przemysłu tekstylnego, którego wartość oszacowano na około 1 miliarda euro.

Tradycyjnie na targach wręczono nagrodę ITMA Sustainable Innovation Award dla innowacyjnych produktów opartych na zasadach zrównoważonego rozwoju. Tym razem trofeum zdobył jeden z największych w Europie producentów dżinsów, Candiani SpA. Firma została doceniona za tkaninę Candiani Re-Gen, produkowaną z poddanych recyklingowi surowców. Pięćdziesiąt procent materiału składa się z włókien tencel x refibra lyocell powstałych ze skrawków bawełny i masy drzewnej, pozostałą połowę stanowią włókna z recyklingu Candiani. Tkaniny są również barwione za pomocą ekologicznych technologii, co powoduje znaczne zmniejszenie zużycia wody i chemikaliów w procesie produkcji tkaniny i prania dżinsu.

Następna edycja targów ITMA jest zaplanowana za kolejne cztery lata, na 8–14 czerwca 2023 roku. Tym razem branżowcy spotkają się w Mediolanie.

Data publikacji: 9.07.2019
Przeczytaj również

Aktualności:
Ruszyła rejestracja na Cross-Border E-commerce! Dowiedz się, jak zwiększyć e-sprzedaż za granicą!

Można już rejestrować się na konferencję Cross-Border E-commerce, która odbędzie się 16 maja 2024 r. w Warszawie. To wydarzenie dla… więcej »

Targi:
Techtextil i Texprocess 2024:
Wgląd w przyszłość przemysłu odzieżowo-tekstylnego

23 - 26 kwietnia we Frankfurcie odbędą się targi Techtextil i Texprocess. To świetna okazja, aby zobaczyć, w jakim kierunku zmierza produkcja… więcej »

Targi:
Targi RetailShow 2023 już w tym tygodniu

Międzynarodowe Targi Wyposażenia Sklepów RetailShow odbędą się 22-23 listopada br.  w Centrum EXPO XXI w Warszawie. To najważniejsze… więcej »