Techtextil i Texprocess 2024:
Wgląd w przyszłość przemysłu odzieżowo-tekstylnego

23 – 26 kwietnia we Frankfurcie odbędą się targi Techtextil i Texprocess. To świetna okazja, aby zobaczyć, w jakim kierunku zmierza produkcja w sektorze mody itekstyliów. Innowacje w technologiach i usługach dla przemysłu lekkiego zaprezentuje w ramach obydwu imprez ponad 1600 wystawców z około 50 krajów.

Innowacje, badania, wymiana pomysłów i informacji, inspiracje oraz udane transakcje biznesowe – to obietnice, jakie składają branży organizatorzy Techtextil i Texprocess. Na targach tradycyjnie poznamy laureatów konkursów Techtextil Innovation Award i Texprocess Innovation Award. O innowacjach i przyszłości oraz wyzwaniach dla przemysłu odzieżowo-tekstylnego będzie można dowiedzieć się także sporo na Texprocess Forum. Nadchodzące edycje wyróżnią się kilkoma nowymi specjalnymi sekcjami, takimi jak strefa Nature Performance i specjalna wystawa Future Materials na Techtextil oraz Denim Hub i obszar Emerging Markets na Texprocess.

Na Techtextil najnowsze osiągnięcia w dziedzinie włókien i nici, włóknin, kompozytów, tekstyliów powlekanych, itp., zostaną zaprezentowane przez firmy często po raz pierwszy publicznie. Wśród wystawców Techtextil znajdą się m.in. Concordia Textiles (Belgia), Datacolor (Belgia), Everest Textile (Tajwan), Franz Miederhoff (Niemcy), Groz-Beckert (Niemcy), Kuraray (Japonia), Kusumgar Corporates (Indie), Outlast Technologies (Niemcy), Sandler (Niemcy), Tanatex Chemicals (Holandia) i Textilcolor (Szwajcaria).

Texprocess to międzynarodowa platforma wystawiennicza dla dostawców najnowszych maszyn, urządzeń, procesów i usług do produkcji odzieży, a także materiałów tekstylnych, komponentów i dodatków. Spektrum prezentowanych na tych targach produktów obejmuje technologie szycia, haftowania, CAD/CAM i krojenia, a także technologie recyklingu i wiele więcej. Firmy, które zapowiedziały swoje uczestnictwo w Texprocess 2024, to m.in. Amann & Söhne (Niemcy), Assyst/Style3D (Niemcy), ASTAS (Turcja), Barudan Co., Ltd. (Francja), Brother Internationale Industriemaschinen (Niemcy), Bullmer (Niemcy), Dürkopp Adler (Niemcy), IMA (Włochy), Kai Corporation (Japonia), Morgan Tecnica (Włochy), Natific (Szwajcaria), Orox Group (Włochy), Tajima Industries (Japonia). Nie zabraknie też firm z Polski. Nasz kraj będą reprezentowały: Allcomp Polska, Ariadna, Contec, DSW Polska, Impall, Juki Central Europe, Semaco, Strima i Rexel.

Ekonogia: zrównoważony rozwój + ekonomia napędzają innowacje

Zrównoważony rozwój i efektywność ekonomiczna są mocno promowane przez targi Messe Frankfurt – Texpertise Network. Obejmuje to nie tylko ogólny kierunek „Ekonogia”, który łączy ekologię i ekonomię, ale przede wszystkim standaryzację kryteriów oceny zrównoważonych produktów oszczędzających zasoby i co za tym idzie ocenę pod tym kątem wystawców. Usługi związane z Ekonogią na Techtextil i Texprocess obejmują katalog certyfikowanych dostawców zrównoważonych produktów, co pozwala odwiedzającym skierować się prosto do nich. W ramach wymiany pomysłów i informacji, podczas targów Techtextil organizowane będą ekonogiczne wycieczki i dyskusje poświęcone tej przyszłościowej idei.

Na Techtextil producenci ekologicznych włókien i materiałów pokażą, jakie możliwości mają naturalne tekstylia. Zrównoważone produkty będzie można znaleźć w specjalnej strefie Nature Performance w segmencie produktów Włókna i Nici. Na pewno atrakcyjnym punktem dla odwiedzających będzie także prezentacja progresywnych innowacji materiałowych przez agencję trendów Franklin Till na specjalnym pokazie Future Materials.

Na znaczeniu zyskuje również recykling, wpisując się w trend zrównoważonego rozwoju i zapobiegania niedostatkowi zasobów, co daje mu unikalny potencjał rozwoju i innowacji. Organizatorzy poświęcą temu tematowi sekcje Włókna i Nici do Recyklingu w Hali 9.1 oraz Materiały do Recyklingu w Hali 12.1.

Wszystko o dżinsie

Sekcja poświęcona dżinsowi Denim Hub skupi uwagę na zrównoważonej produkcji, przetwarzaniu i recyklingu tej tkaniny. Wystawcy zaprezentują swoje strategie cyrkularne, a w ramach Denim Talks, odwiedzający będą mogli dowiedzieć się więcej o zrównoważonych podejściach do prania, niszczenia, wybielania, grawerowania, farbowania, recyklingu i upcyklingu oraz customizacji dżinsu.

Odzież funkcjonalna na scenie

Specjalny pokaz Performance Apparels on Stage, Techtextil 2024 zaprezentuje różnorodne funkcjonalności tekstyliów dla przemysłu odzieżowego. Będzie można zobaczyć wykorzystanie tekstyliów technicznych w przemyśle modowym, w dziedzinie odzieży sportowej i rekreacyjnej oraz zawodowej i ochronnej.

Sektor rynków wschodzących: odkrywanie globalnego potencjału

Na Texprocess 2024 zadebiutuje sektor rynków wschodzących, dedykowany dla krajów o wysokim potencjale rozwoju w dziedzinie przerobu tekstylnego. W strefie rynków wschodzących odwiedzający i wystawcy będą mogli przedyskutować swoje pomysły biznesowe, nawiązać i zacieśnić kontakty oraz zbadać nowe możliwości.

Jerzy Osika

Data publikacji: 27.03.2024
Przeczytaj również

Aktualności:
Ruszyła rejestracja na Cross-Border E-commerce! Dowiedz się, jak zwiększyć e-sprzedaż za granicą!

Można już rejestrować się na konferencję Cross-Border E-commerce, która odbędzie się 16 maja 2024 r. w Warszawie. To wydarzenie dla… więcej »

Targi:
Targi RetailShow 2023 już w tym tygodniu

Międzynarodowe Targi Wyposażenia Sklepów RetailShow odbędą się 22-23 listopada br.  w Centrum EXPO XXI w Warszawie. To najważniejsze… więcej »