Technologia zmienia modę szybciej niż kiedykolwiek wcześniej

fot. ITMA 2015

20–26 czerwca 2019 w Barcelonie odbędą się, organizowane co cztery lata, targi technologiczne dla przemysłu włókienniczo-odzieżowego ITMA. O najbliższej edycji oraz o trendach w przemyśle mody rozmawiamy z Fritzem P. Mayerem, prezesem Europejskiego Komitetu Producentów Maszyn Włókienniczych CEMATEX, stowarzyszenia do którego należy ITMA.

Jaka jest iMr Fritz Mayer, CEMATEX Presidentdea targów ITMA? Co odróżnia je od innych imprez tego typu?

Targi ITMA stanowią globalny przegląd rozwiązań i innowacji, obejmujący całe spektrum procesów związanych z produkcją tekstyliów i odzieży. Mimo, że na początku, czyli w 1951 roku, gdy ITMA powstała, koncentrowaliśmy się na maszynach włókienniczych, przez lata swego istnienia targi ewoluowały dotrzymując kroku potrzebom kupców i stając się dla nich dogodnym miejscem, gdzie mogą nabyć zarówno maszyny, jak i materiały.

Dzisiaj ITMA jest powszechnie uznawana za jedyną na świecie zintegrowaną platformę zaopatrzeniową, która dostarcza rozwiązania dla całego łańcucha produkcji włókienniczej i odzieżowej, w tym oferując także włókna, przędze i tkaniny. Obecnie odgrywa ona kluczową rolę jako wiodąca na świecie platforma przemysłowa, która stara się stworzyć cenne wartości i biznesowe możliwości dla wystawców i odwiedzających naszą imprezę, w tym profesjonalistów z branży mody.

Jakie nowości pojawią się w formule targów podczas najbliższej edycji?

ITMA jest organizowana z sukcesem już od 68 lat. Doceniana jest nasza wyjątkowa formuła, w tym wstęp na imprezę tylko dla producentów oraz demonstracje pracy maszyn „na żywo”, staramy się jednak z każdą edycją ulepszać targi, aby dostarczyć więcej korzyści dla branży przemysłowej.

Aby jeszcze bardziej wzmocnić innowacyjny przekaz skierowany do przemysłu włókienniczo-odzieżowego, wprowadziliśmy specjalny projekt ITMA Innovation Lab (Laboratorium Innowacji). Zawiera on elementy dobrze przyjęte na poprzedniej edycji oraz nowe inicjatywy i ulepszenia. Cztery główne części składowe Innovation Lab to: pawilon badań i innowacji, platforma wykładowa, wideoprezentacje innowacji i konkurs na innowacje z zakresu zrównoważonego rozwoju ITMA Sustainable Innovation Award.

Współpracujemy również z większą liczbą partnerów branżowych, dzięki czemu wystawcy i zwiedzający biorący udział w targach zyskują wartości dodane. Wśród nowych wydarzeń znajdą się na przykład Planet Textiles i Sustainable Apparel Coalition’s Manufacturer Forum.

Mówi się, że targi są zwierciadłem branży. Co, jako organizator imprezy dla przemysłu lekkiego, mógłby Pan powiedzieć o zmianach dokonujących się w sektorze mody?

Branża odzieżowa przechodzi ogromne transformacje spowodowane zjawiskami fast fashion, masowej personalizacji i zrównoważonego rozwoju. Technologia zmienia modę szybciej niż kiedykolwiek wcześniej: poczynając od robotów, które kroją tkaniny i szyją, druk cyfrowy, poprzez sztuczną inteligencję prognozującą trendy za pomocą algorytmów, po lustra łączące nas z wirtualną rzeczywistością w przymierzalniach. Coraz częstsze stosowanie ekologicznych materiałów i przyjaznych środowisku chemikaliów to również bardzo ważne trendy w sektorze odzieżowym. Szeroki wachlarz najnowszych technologii prezentowanych na ITMA 2019 będzie odzwierciedlał najlepsze w tej klasie rozwiązania dla przemysłu mody.

Jak Pan postrzega przyszłość przemysłu mody?

Przemysł mody jest dynamiczny, ponieważ odzwierciedla zmieniający się styl życia; jest również pod silnym wpływem kultury popularnej. Moda to złożony biznes obejmujący długie łańcuchy dostaw i produkcji – od surowców, produkcji włókienniczej, konfekcjonowania odzieży, poprzez spedycję, sprzedaż detaliczną, po użytkowanie odzieży i jej utylizację. W związku z tym usprawnienie procesów, opracowanie bardziej wydajnych systemów i modernizacja działań w branży modowej mają kluczowe znaczenie dla sukcesu firm.

Jednak innowacje w przemyśle odzieżowym nie nadążały do tej pory za modernizacją produkcji i tempem wprowadzania produktów na rynek. Moda będzie rozwijała się w przyszłości w bardziej zrównoważony sposób, dzięki większej roli nowatorskich tekstyliów i procesów recyklingu. Właśnie dlatego, moim zdaniem, ITMA może być użyteczną globalną platformą dla producentów tekstyliów i odzieży oraz liderów branży modowej, oferującą, oprócz całościowego przeglądu zintegrowanych rozwiązań i innowacyjnych materiałów, okazję do nawiązania korzystnych kontaktów i współpracy.

Rozmawiała Ewa Fijałkowska

ITMA 2019 W LICZBACH
19 sektorów wystawienniczych
220 000 mkw. powierzchni wystawienniczej
1600 wystawców z 46 krajów
120 000 spodziewanych odwiedzających ze 147 krajów

Data publikacji: 12.06.2019
Przeczytaj również

Targi:
Targi RetailShow 2023 już w tym tygodniu

Międzynarodowe Targi Wyposażenia Sklepów RetailShow odbędą się 22-23 listopada br.  w Centrum EXPO XXI w Warszawie. To najważniejsze… więcej »

Szkolenia i konferencje:
Wiodący eksperci przemysłu włókienniczego wygłoszą prezentacje na forach ITMA

Podczas targów ITMA 2023, które odbędą się w Mediolanie w czerwcu tego roku, zorganizowane zostaną ponownie dwa fora branżowe poświęcone… więcej »