Pierwsze zagraniczne Centrum Dystrybucyjne LPP Logistics rozpoczęło działalność operacyjną w Rumunii

LPP Logistics uruchomiło w Rumunii pierwsze zagraniczne Centrum Dystrybucyjne zaledwie po roku od rozpoczęcia jego budowy. Magazyn wzmocni sieć dystrybucji Grupy w Europie Południowej, zaopatrując salony sprzedaży marek LPP oraz rumuńskie Fulfillment Center dedykowane obsłudze zamówień internetowych w regionie. Centrum jest drugim obiektem magazynowym zarządzanym przez polskiego operatora na tym rynku i ósmym w całej sieci zaopatrzenia, wynoszącej obecnie blisko 0,5 mln mkw. Zaprojektowane rozwiązania z zakresu automatyki umożliwią LPP Logistics obsługę 450 salonów sprzedaży jednocześnie i wysyłkę do 6 mln sztuk asortymentu tygodniowo na rynek rumuński, bułgarski, węgierski, chorwacki, macedoński, serbski czy grecki.

Nowe Centrum Dystrybucyjne, zlokalizowane w CTPark Bucharest West pod Bukaresztem, w gminie Bolintin-Deal, to już drugi obiekt magazynowy zarządzany przez gdańską spółkę w Rumunii i ósmy w całym portfolio Grupy. Obecnie łączna powierzchnia magazynowa LPP Logistics wynosi blisko 0,5 mln mkw. Budowę centrum rozpoczęto w styczniu 2023 roku, natomiast wraz z początkiem grudnia spółka przystąpiła do zatowarowania obiektu oraz pierwszych rozruchowych operacji logistycznych. Nowy magazyn dedykowany jest zaopatrzeniu klastra rynków południowych – rumuńskiego, bułgarskiego, węgierskiego, chorwackiego, serbskiego oraz greckiego, a także Macedonii Północnej.

Lokalizacja centrum dystrybucyjnego na południu Europy została wyznaczona poprzez tzw. środek grawitacji względem odległości sieci salonów stacjonarnych Grupy. Na koniec czwartego kwartału roku obrotowego 2023/24 w portfelu marek LPP w tym regionie znajdzie się już przeszło 500 sklepów, a w najbliższych latach spółka zamierza kontynuować ekspansję m.in. w Rumunii czy Grecji. Logistyczne wsparcie dostaw do tak rozbudowanej sieci sprzedaży jest więc kluczowe dla realizacji strategii biznesowej Grupy – wskazuje Sebastian Sołtys, prezes LPP Logistics.

Magazyn wspierać ma także dostawy do rumuńskiego Fulfillment Center oraz pełnić rolę hubu cross dockowego dla części dostaw z Polski. Dzięki strategicznemu położeniu magazyn daje możliwość dywersyfikacji transportu morskiego poprzez czarnomorski port Konstanca, a także stanowi doskonałe zabezpieczenia alternatywnego szlaku dostaw na rynek ukraiński. Wykorzystanie infrastruktury największego portu w Rumunii pozwala również na odbiór zamówień Grupy bezpośrednio od dostawców z Azji.

Uruchomienie pierwszego zagranicznego centrum dystrybucyjnego to punkt zwrotny w funkcjonowaniu naszego modelu łańcucha dostaw. Dotychczas wszystkie salony marek odzieżowych LPP były zaopatrywane z Polski, a głównym miejscem przyjęcia zamówień od dostawców były krajowe porty. Teraz, dzięki wykorzystaniu potencjału portu w Konstancy optymalizujemy trasy i czas transportu towarów z Azji. Oznacza to skrócenie tzw. „ostatniej mili” dla salonów z Południowej Europy, a w efekcie lepsze tempo realizowania dostaw i obniżenie kosztów transportu – podkreśla prezes LPP Logistics.

Nowy model dystrybucji obejmuje też zmiany w kwestiach formalnych, procesach operacyjnych oraz mechanizmach współpracy z partnerami zewnętrznymi biorącymi udział w obsłudze transportów. W jego przygotowanie zostały zaangażowane zespoły Supply Chain Management z LPP Logistics, odpowiedzialne za dostawy importowe, dystrybucję oraz odprawy celne, które zadbały, by wszystkie procesy były dostosowane do wymagań celnych rynku rumuńskiego.

Z uwagi na interdyscyplinarność projektu, koniecznym było połączenie całego wachlarza specjalistycznych kompetencji. Zespół odpowiedzialny za realizację inwestycji składał się z ekspertów w dziedzinie inżynierii i automatyzacji procesów, projektowania nowych rozwiązań cross-systemowych, definiowania kolejnych punktów w obszarze łańcucha dostaw i dystrybucji czy organizacji struktury operacyjnej. Obecnie polski zespół projektowy wraz z lokalnym zespołem operacyjnym uruchamia kolejne procesy i stopniowo powiększa wydajności magazynu zgodnie z harmonogramem wdrożenia.

Centrum Dystrybucyjne w Rumunii powstało na kanwie opracowanego i ustandaryzowanego przez nas konceptu magazynowego. W jego myśl obiekt został uruchomiony, gdy tylko osiągnął niezbędną podstawową funkcjonalność. W grudniu, tuż po odbiorze budynku, rozpoczęliśmy testy procesowo-systemowe i wstępny rozruch magazynu z jego pierwszym, regularnym zatowarowaniem. W ciągu zaledwie dwóch dni od przyjęcia dostawy do magazynu przesortowaliśmy i wysłaliśmy pierwszą partię zaopatrzenia do salonów. Od stycznia realizujemy już regularne wysyłki do sieci sprzedaży oraz wspieramy zaopatrzenie naszego Fulfillment Center w Rumunii – informuje Michał Moteka, Logistics Process and Automation Development Manager, LPP Logistics.

Obiekt o powierzchni 65 tys. mkw. ma pojemność 45 tys. miejsc paletowych i pozwala na składowanie do 720 tys. kartonów. Dzięki zaprojektowanym optymalnym rozwiązaniom procesowym i nowoczesnym urządzeniom magazynowym jego docelowa przepustowość umożliwi wysyłkę nawet 6 mln sztuk asortymentu tygodniowo. Działanie Centrum Dystrybucyjnego w Rumunii wspierane będzie przez automatyczny sorter o długości 140 m. Technologia, która sprawdziła się już w poprzednim projekcie Centrum Dystrybucyjnego w Brześciu Kujawskim, kilkukrotne zwiększy efektywność sortowania towaru, umożliwiając obsługę aż 450 sklepów stacjonarnych jednocześnie. W strefie przyjęcia i wysyłki zaprojektowano linię automatycznych przenośników o długości 1,2 km, zintegrowanych z aplikatorami etykiet czy bramkami wolumetrycznymi. Uwzględniono również rozwiązania przyspieszające proces załadunku samochodów poprzez wyposażenie bram wysyłkowych w przenośniki teleskopowe. Wsparcie obsługi magazynu zapewnia także flota ok. 40 wielofunkcyjnych wózków widłowych. Wszystkie zastosowane w obiekcie rozwiązania mają na celu zapewnić nie tylko wysoką sprawność operacyjną magazynu, ale też wspomóc pracę zespołu.

Zachowanie balansu pomiędzy zaawansowaniem technologicznym i innowacyjnością, a standaryzacją i powtarzalnością rozwiązań pozwala nam przyspieszyć tempo wdrażania i uruchamiania kolejnych magazynów – komentuje Anna Goćwin, Program Manager, LPP Logistics.

Docelowo zatrudnienie w nowym obiekcie znajdzie blisko 300 osób różnych specjalizacji. Spółka kładzie nacisk nie tylko na nowoczesne i przyjazne miejsce pracy, ale także na szkolenia lokalnego zespołu w zakresie standardów i dobrych praktyk logistycznych. Zadbano też o udogodnienia w zakresie dojazdu – zaplanowano dwie zatoczki na potrzeby transportu miejskiego, z możliwością uruchomienia linii autobusowych przeznaczonych dla pracowników. Na firmowym parkingu przygotowano też 7 ładowarek dla samochodów elektrycznych.

Budowa zrealizowana na potrzeby polskiego operatora logistycznego przez dewelopera, spółkę CTP Invest, trwała niespełna rok i stała się częścią CTPark Bucharest West, największego parku przemysłowego w Europie Środkowo-Wschodniej.

Współpraca z LPP pokazuje spektrum możliwości CTP w zakresie obsługi regionalnych centrów dystrybucyjnych w naszych głównych parkach, takich jak CTPark Bucharest West. Jest też dowodem naszych umiejętności szybkiego dostosowywania się do konkretnych potrzeb klientów. Wieloletnie doświadczenie pozwala na wnikliwą analizę i wdrożenie wytycznych projektu, dostarczając oczekiwanych rezultatów. Obejmuje to budowę obiektu spełniającego najnowsze i najwyższe standardy zrównoważonego rozwoju w czasie krótszym niż rok komentuje Andrei Bentea, Senior Business Developer, CTP Romania.

Obiekt zaprojektowano przy uwzględnieniu norm certyfikacji ISO14001 dla konstrukcji i zarządzania nieruchomością oraz zasad zrównoważonego budownictwa. Obecnie znajduje się w trakcie certyfikacji w systemie BREEAM. Centrum Dystrybucyjne korzysta z zasilania OZE dzięki zamontowanym na dachu panelom słonecznym o pow. 10 tys. mkw. i łącznej mocy 2 MW. Zasilanie z instalacji fotowoltaicznej pokryje 30 proc. jego zapotrzebowania na energię.

Data publikacji: 10.01.2024
Przeczytaj również

Aktualności:
Zapraszamy na 13. edycję Fashion Business Congress: E-commerce w modzie! Bezpłatna rejestracja dla firm z sektora fashion!

Jeśli działasz w branży mody i chcesz zwiększyć swoją sprzedaż internetową, nie możesz przegapić 13. edycji Fashion Business Congress!… więcej »

Aktualności:
Zentrada: „Stop subwencjom od UE dla Temu & Shein“

Platforma Zentrada uruchamia ogólnoeuropejską petycję w celu powstrzymania dotacji dla Temu & Shein. "Wielu naszych członków, zwłaszcza… więcej »

Aktualności:
Bezpłatny webinar: Cross-border e-commerce w praktyce / Mastering Cross-border e-commerce

Zapraszamy 18 czerwca na webinar poświęcony optymalizacji strategii e-commerce oraz zarządzaniu informacjami o produktach na różnych rynkach.… więcej »