LPP podsumowuje kwartał i szykuje się na trudny koniec roku

W drugim kwartale roku obrotowego 2021/2022 sprzedaż właściciela marek Reserved, Cropp, House, Mohito i Sinsay wzrosła o 71% w porównaniu do ubiegłego roku i przekroczyła 3,6 mld zł. To efekt m.in. ponownego otwarcia sklepów stacjonarnych i zjawiska odroczonego popytu. Firma zakończyła pierwsze półrocze br. z blisko 6 mld zł przychodu i 480 mln zł zysku netto.

Okres od maja do końca lipca br. przyniósł odwilż pod względem obostrzeń pandemicznych i perspektywę powolnego stabilizowania się sytuacji branży retail w Polsce. Ponowne otwarcie sklepów stacjonarnych pozwoliło na odbicie sprzedaży i wypracowanie oczekiwanych od dłuższego czasu wzrostów. W drugim kwartale roku obrotowego 2021/2022 sprzedaż marek LPP w modelu wielokanałowym wyniosła 3,6 mld złotych przy marży brutto wynoszącej 55,4%. W analizowanym okresie spółka wypracowała blisko 800 mln zł w e-commerce, co stanowi 21,8% przychodów Grupy. W porównaniu do ubiegłego roku sprzedaż internetowa wzrosła o blisko 28%. W ujęciu omnichannelowym polski producent odzieży zakończył pierwsze półrocze br. z 6 mld złotych przychodu, poprawiając tym samym zeszłoroczny wynik o 81%.

– W ostatnich miesiącach czerpaliśmy korzyści z efektów odroczonego popytu. Klienci zatęsknili za zakupami w salonach stacjonarnych, a nasze kolekcje dobrze wpisały się w ich oczekiwania. Cały czas notowaliśmy też wzrosty w e-commerce, które obecnie są już niższe  – dwucyfrowe, ale mając na względzie gwałtowne skoki sprzedaży w tym kanale z roku ubiegłego, to ten trend jest nadal wysoki. Korzystnie na sprzedaż wpłynęły również okoliczności rynkowe i związane z tym relatywnie niskie koszty zakupu towarów, gdyż zamówienia na kolekcję Wiosna/Lato 21 składaliśmy jeszcze w roku 2020, w trakcie apogeum kryzysu. Dzięki temu mogliśmy zakończyć pierwsze półrocze z bardzo dobrym wynikiem. Jednak nasz entuzjazm nieco gaśnie w perspektywie kolejnych kwartałów. Przed nami wiele wyzwań związanych m.in. z opóźnieniami dostaw kontenerów z towarem i dużym wzrostem kosztów transportu, znacząco wyższymi cenami produkcji, wynikającymi z rosnących cen bawełny i surowców, brakiem dostępności chipów RFID, komputerów oraz materiałów do budowy sklepów. Nie pomaga też rozpędzającą się inflacja. Martwią nas również zgłaszane od niedawna przestoje w chińskich fabrykach spowodowane przerwami w dostawach prądu. Jako dobrze rozwinięta organizacja omnichannelowa, ze sprawnie działającą logistyką, wiele skutków tych zagrożeń jesteśmy w stanie niwelować. Widzimy jednak, że nad naszą firmą gromadzą się znów czarne chmury. Rok temu fabryki i logistyka działały, ale klient nie mógł kupować z powodu lockdownów. Dziś doświadczamy przerywania łańcuchów dostaw, skutkującego brakami i opóźnieniami – komentuje Przemysław Lutkiewicz, wiceprezes LPP.

Z perspektywy ostatnich lat rozwój modelu omnichannelowego w LPP okazał się sprzyjającym czynnikiem wobec niekorzystnej koniunktury rynkowej i zmian wywołanych pandemią. Zgodnie z przyjętą strategią polski producent odzieży rozwija e-commerce i równolegle wzmacnia sprzedaż tradycyjną. Na koniec drugiego kwartału br. oferta marek LPP była dostępna w ponad 2000 salonów, a powierzchnia sieci wzrosła o 24% r/r. We wrześniu do rynków stacjonarnych dołączyła Macedonia Północna, z kolei oferta online wszystkich marek LPP pojawiła się w Bułgarii. W drugim kwartale br. większość rynków europejskich przyniosła spółce korzystne poziomy sprzedaży, ale najwyższe wzrosty zanotowano w regionie CIS. W  ślad za rozwojem potencjału sprzedażowego podążają inwestycje w obszarze logistyki – w lipcu spółka uruchomiła nowy, dwukrotnie większy magazyn w Rosji, który potroi wydajność obsługi e-commerce w tym kraju.

Wzmacniamy naszą pozycję na rynkach o największym potencjale sprzedażowym. Widzimy, że ta strategia ma uzasadnienie w wynikach sprzedaży – nasza pozycja na rynkach zagranicznych jest coraz silniejsza, czego odzwierciedleniem jest blisko 60% udział eksportu w przychodach Grupy. Równolegle do dynamicznego wzrostu za granicą cały czas jesteśmy zadowoleni z wyników w Polsce, gdzie notujemy dwucyfrowe wzrosty sprzedaży. Tutaj z kolei widzimy potencjał do rozwoju w retail parkach w mniejszych miastach. Martwi nas jednak zaostrzająca się sytuacja wzrostu liczby zakażeń na całym świecie, co w wielu krajach może wkrótce oznaczać przywrócenie blokady sprzedaży stacjonarnej – dodaje Przemysław Lutkiewicz.

Niezależnie od tego, zgodnie z założeniami strategii zrównoważonego rozwoju, spółka na bieżąco integruje swoje plany biznesowe z działaniami ograniczającymi wpływ firmy na otoczenie. Do 2025 r. polski producent chce zmniejszyć emisję CO2 o 15%. W drodze do tego celu realizuje kolejne inwestycje, m.in. wdrażając „zielone rozwiązania” w swoich budynkach. Na dachu nowo powstającego Centrum Dystrybucyjnego LPP w Brześciu Kujawskim zainstalowano 4000 paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 1,5 MW, które będą zasilać obiekt energią ze słońca. Firma stawia również na ekologiczne źródła w innych obiektach – zgodnie z listem intencyjnym podpisanym z FIGENE Energia od 2023 r. większość budynków biurowych oraz Centrum Dystrybucyjne w Pruszczu Gdańskim będą przez kolejne 10 lat zasilane energią pochodzącą z farm wiatrowych.

Konsekwentna realizacja postanowień strategii i transparentna komunikacja z rynkiem kapitałowym w obszarze zrównoważonego rozwoju znalazły odzwierciedlenie w wynikach najnowszego Badania Świadomości Klimatycznej Spółek, przeprowadzonego przez Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych, Fundację Standardów Raportowania i Bureau Veritas Polska. To kolejny rok z rzędu, w którym LPP znalazło się w wąskim gronie liderów, zajmując 3.  pozycję spośród 153 firm notowanych na warszawskiej giełdzie.

Data publikacji: 7.10.2021
Przeczytaj również

Rynek:
Spółka Greenpoint przejęła markę Top Secret wraz z jej sklepami stacjonarnymi oraz e-commerce

W dniu 30.12.2023 spółka Greenpoint podpisała z Redan S.A. warunkową umowę zakupu sieci sklepów stacjonarnych, a także e-commerce marki Top… więcej »

Rynek:
Społeczny wymiar sportu staje się coraz ważniejszy

O wyzwaniach minionego roku i perspektywach dla branży outdoorowej w 2024 roku opowiada Michael Levi, dyrektor sprzedaży na Europę w Columbia… więcej »

Rynek:
Grupa Esotiq & Henderson ponownie notuje rekord sprzedaży i utrzymuje marże

Polski producent bielizny zanotował po trzech kwartałach br. 204,4 mln zł… więcej »