Marka osobista – jak ją zbudować w branży modowej?

W dzisiejszym świecie mody marka osobista jest niezbędna, żeby zaistnieć w branży. Pojęcie marki osobistej jest bardzo szerokie i obejmuje nie tylko nazwę czy logo, ale przede wszystkim zbiór wartości, wizerunek i historię, które budują pozycję w działalności fashion. Budowa silnej marki osobistej stała się kluczowym czynnikiem przewagi konkurencyjnej, umożliwiając projektantom mody wyróżnienie się na tle coraz większej rywalizacji.

Poznaj swój styl i wartości

Podstawą budowy marki osobistej w modzie jest zrozumienie swojego unikalnego stylu i wartości. Jeśli chcesz zaistnieć w branży, przemyśl, jakie projekty są dla Ciebie charakterystyczne i jakie przesłanie niesie Twoja kolekcja. Twoje wartości stanowią fundament marki i powinny być odzwierciedlone w każdym aspekcie Twojej działalności.

Stwórz spójny wizerunek

Spójność to kluczowy element w budowaniu marki osobistej. Twój wizerunek powinien być jednakowy w każdym przejawie Twojej działalności – od sklepu, jeśli taki posiadasz lub chcesz założyć, przez media społecznościowe, stronę internetową, aż po materiały promocyjne. Styl wizualny, kolorystyka i typografia powinny być spójne, by odbiorcy od razu kojarzyli je z Tobą.

Aktywność w mediach społecznościowych

W dzisiejszych czasach obecność w mediach społecznościowych jest niezbędna. Regularne publikowanie treści związanych z modą, inspiracjami i procesem twórczym, pomoże Ci zbudować lojalną społeczność. Interakcja z obserwującymi pozwoli na jeszcze głębsze zrozumienie Twojej marki. Pamiętaj jednak o tym, żeby tworzyć wartościowe treści – to mogą być porady stylizacyjne, artykuły o trendach czy wywiady z innymi osobami z branży. Takie podejście pomoże Ci zbudować wizerunek eksperta i wiarygodnego źródła informacji.

Współpraca z influencerami i celebrytami

Współpraca z influencerami lub celebrytami może pomóc w szybszym dotarciu do większej liczby odbiorców. Wybierając partnerów do współpracy, upewnij się, że pasują do wizerunku Twojej marki i podzielają podobne wartości. Jeśli na przykład promowany przez Ciebie styl to lateksowe i skórzane elementy à la Thierry Mugler, nawiąż ścisły kontakt np. z influencerami polecającymi BDSM z EasyToys, rezygnując z podjęcia współpracy np. z propagatorami etno czy boho podkreślającymi ścisły związek z ekologią.

Opowiedz historię

Opowieści mają moc przyciągania uwagi i budowania więzi emocjonalnych. Opowiedz historię swojej marki – co Cię inspiruje, jakie są kulisy tworzenia kolekcji, jakie trudności udało Ci się pokonać. To sprawi, że zainteresujesz odbiorców, którzy dotąd Cię nie znali, a Twoi Klienci bardziej zwiążą się z Twoją marką, doceniając trud, jaki wkładasz w dostarczanie im wartości.

Nie ilość, lecz jakość

W modzie jakość zawsze przewyższa ilość. Skup się na tworzeniu doskonałych projektów, które wyróżniają się unikalnym stylem i solidnym wykonaniem. Nigdy nie idź na skróty i nie zastępuj najlepszych rozwiązań dobrymi. Pamiętaj, że z usług projektantów mody korzystają głównie osoby, które stać na produkty najwyższej jakości i tego właśnie oczekują po Twoich projektach. A zadowoleni klienci stanowią najlepszą reklamę.

Nieustanne doskonalenie

Budowa marki osobistej to proces nieustannego doskonalenia. Słuchaj opinii klientów, bierz pod uwagę zmiany w trendach i zawsze dąż do doskonałości. Otwartość na ewolucję jest kluczem do utrzymania marki osobistej na najwyższym poziomie na przestrzeni czasu obejmującej nawet kilka dekad.

Data publikacji: 28.08.2023
Przeczytaj również

Marketing:
Kappahl w kampanii „Denim Fit For You” przybliża proces produkcji dżinsów

Kappahl skupia się na przedstawieniu transparentności procesu produkcji dżinsów, dając klientom możliwość śledzenia pochodzenia i etapów… więcej »

Marketing:
Pokolenie Alpha. Jakie wartości są ważne w budowaniu marek
i doświadczeń dla najmłodszych klientów?

Mimo, iż najstarsi członkowie pokolenia Alpha  dopiero wkraczają w wiek nastoletni, to wielu marketerów już dziś skupia na nich uwagę… więcej »

Handel:
Potrzeby, emocje, odczucia w zakupach modowych. Jak wpływać na decyzje klientów w sklepie internetowym?

W Polsce jest około 55 tysięcy przedsiębiorstw, których główną działalnością jest sprzedaż w Internecie. Liczba wszystkich firm… więcej »