HFT71 – kompleksowe centrum zdobienia odzieży

Dzięki drukowi cyfrowemu firma HFT71 może uczestniczyć w procesie globalnej transformacji rynku w zakresie produkcji zdobień na odzieży, jednocześnie zapewniając klientom szerszy zakres oferowanych usług.

HFT71 to wrocławska firma, która rozpoczęła swoją działalność w 2012 roku początkowo skupiając się na doskonaleniu zdobień wykonywanych metodą haftu komputerowego. Z biegiem lat organizacja poszerzała swój wachlarz oferowanych usług, wyposażając skromną hafciarnię w nowe maszyny do haftu, karuzele do sitodruku oraz drukarki cyfrowe do druku bezpośrednio na odzieży. Dzisiaj ta wrocławska firma oferuje kompleksową obsługę zamówień, rozpoczynając od produkcji odzieży w Bangladeszu, przez sprzedaż produktów gotowych pod zdobienia, wykonywanie dekoracji na towarach własnych lub powierzonych, aż po wysyłkę do klienta końcowego, a także obsługę modelu biznesowego POD, czyli druku na żądanie.

CYFROWA TRANSFORMACJA BRANŻY TEKSTYLNEJ

Zdobienie odzieży metodą sitodruku od lat cieszy się dużą popularnością wśród firm poruszających się w branży modowej. Zdecydowaną zaletą tej technologii jest trwałość wykonywanych nadruków oraz niski koszt jednostkowy przy dużym nakładzie produkcyjnym. Sam proces sitodruku jednak ma swoje wyzwania i ograniczenia. Pierwszą kwestią, o której nie możemy zapominać jest odpowiednie przygotowanie grafiki do procesu produkcyjnego. W zależności od poziomu skomplikowania wzoru, niezbędne jest wykonanie separacji kolorów przez doświadczonego grafika, co wydłuża przebieg realizacji zlecenia. Kolejnym czasochłonnym i nieodłącznym elementem tego procesu jest przygotowanie siatek, klisz i matryc oraz konfiguracja samej maszyny. Biorąc pod uwagę wszystkie aspekty związane z rozpoczęciem działań pod zdobienie odzieży metodą sitodruku, możemy dojść do szybkich wniosków, że wyprodukowanie jednej sztuki jest zupełnie nieopłacalne.

Po wnikliwym przeanalizowaniu nowych możliwości technologicznych dostępnych na rynku, firma HFT71 dokonała w 2018 roku pierwszej inwestycji w systemy Kornit Digital do druku cyfrowego, wyposażając swoje zaplecze produkcyjne w maszynę Kornit Avalanche HD6.

Zdecydowaliśmy się na inwestycję w Kornit Digital, ponieważ naszym zdaniem to lider w dziedzinie przemysłowych rozwiązań w tej technologii. – mówi Robert Zachar, prezes firmy HFT71. – Dzięki drukowi cyfrowemu możemy uczestniczyć w globalnej transformacji rynku w zakresie produkcji zdobień na odzieży, jednocześnie zapewniając naszym Klientom szerszy zakres oferowanych usług.

NOWE MOŻLIWOŚCI TECHNOLOGICZNE

Nie minął rok, gdy firma HFT71 ponownie dokonała inwestycji, wyposażając swój park maszynowy w drugi system do druku cyfrowego Kornit Avalanche HD6, tym samym zwiększając swoją wydajność produkcyjną. Wraz z rosnącym zapotrzebowaniem rynku i zmieniającą się sytuację ekonomiczną kształtowaną przez pandemię koronawirusa, w 2021 roku wrocławska firma podjęła decyzję o wprowadzeniu nowego modelu biznesowego POD (Print On Demand), jako oferty skierowanej do branży e-commerce. W tym samym czasie swoją premierę miał nowy system MAX do druku cyfrowego od Kornit Digital. Nowa maszyna zapewniała nie tylko jeszcze większe możliwości produkcyjne, ale także oferowała możliwość uzyskiwania nowatorskich nadruków wypukłych, dzięki wbudowanemu systemowi do obsługi technologii XDi.

Trzeba podążać za rozwojem technologii, ponieważ wraz z nim zmieniają się oczekiwania naszych Klientów. Jeżeli nie wyjdziemy im naprzeciw, to zrobi to ktoś inny. – komentuje Zachar. – Inwestycja w nowy system Kornit Atlas MAX do innowacyjnych nadruków cyfrowych wyróżniła nas wśród firm o podobnym profilu działalności w Polsce. Obecnie, jako jedyni w kraju oferujemy naszym Klientom wysokojakościowe, cyfrowe nadruki płaskie i wypukłe (3D).

System, w który wyposażone są nowe maszyny Kornit Atlas MAX, umożliwia uzyskanie nadruku 3D przy użyciu pojedynczego, jednoetapowego procesu produkcyjnego, obsługiwanego przez jednego operatora. Skraca to czas operacyjny, podczas realizacji zleceń hurtowych i zmniejsza koszty związane z procesem okołoprodukcyjnym.

Obecnie, firma HFT71 posiada sześć systemów Atlas MAX i gwarantuje swoim klientom określony w SLA (umowa o gwarantowanym poziomie świadczenia usług) czas realizacji zamówień. Od momentu otrzymania zlecenia, wrocławska firma realizuje zgłoszone zapotrzebowanie produkcyjne w przedziale czasowym od 24 do 72 godzin, liczone do chwili wysłania zamówienia.

Nasi klienci są zachwyceni tak krótkim SLA. – wyjaśnia nam sam prezes firmy HFT71. – Dzięki technologii utrwalania w locie (Fixation on the Fly, FoF) jesteśmy w stanie dużo szybciej otrzymać końcowy nadruk, co przekłada się na zwiększoną produktywność, ale jednocześnie pozwala nam tworzyć innowacyjne wzory 3D, zbudowane z wielu warstw farby, nakładanej w ramach jednej serii pracy wykonywanej wewnątrz maszyny.

Robert Zachar wspomina również o technologii Intensifier, która w porównaniu z sitodrukiem zapewnia grafikom żywsze kolory i przyjemniejszy w dotyku, końcowy odbiór nadruku.

Uczynienie technologii cyfrowej niezastąpionym ogniwem w strategii produkcyjnej, realizowanej przez HFT71 było kluczem do zaspokojenia zmieniających się potrzeb rynku – dodaje. – Nasi kluczowi klienci wymagają bardzo szybkiej reakcji i bardzo krótkich terminów realizacji, a technologia cyfrowa daje nam możliwość dostosowania rozmiaru tekstu i zapewnienia nieograniczonej liczby wariantów kolorystycznych przy naprawdę szczegółowym druku – wyjaśnia. – Workflow DTG jest w pełni zautomatyzowany, co pomaga minimalizować koszty stałe i natychmiast realizować zamówienia, zaś integracja API wspiera naszych kluczowych klientów w ich operacjach e-commerce.

W DUCHU ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU

Technologia MAX i maszyna Atlas MAX zostały zaprojektowane w duchu zrównoważonego rozwoju. Po pierwsze maszyny umożliwiają produkcję na żądanie, eliminując tym samym wytwarzanie zbędnych zapasów i odpadów. Po drugie kompleksowe i bezwodne rozwiązania firmy Kornit oszczędzają energię. Po trzecie dzięki certyfikatom GOTS i OEKO TEX oraz zobowiązaniu firmy do posadzenia drzew, nowa maszyna staje się neutralna pod względem emisji CO2. System drukujący Atlas MAX jest łatwy w obsłudze, oferuje zwiększoną trwałość zdobień, a dodatkowo tworzy nadruki miękkie w dotyku (nawet te bardzo grube). Maszyna wykorzystuje atramenty Eco-Rapid QFix oraz autorską technologię XDi, pozwalającą na uzyskanie efektu nadruku przestrzennego 3D.

Zdaniem Roberta Zachara niezbędnym elementem każdej decyzji podejmowanej przez HFT71 i jej Klientów jest zrównoważony rozwój. Kornit Digital odpowiedział na tę potrzebę, umożliwiając firmie uzyskanie kluczowych certyfikatów środowiskowych.

Gdyby ktoś zapytał czy warto zainwestować w cyfrową maszynę Kornit do druku, odpowiedziałbym twierdząco. Nasza firma stanowi doskonały przykład na to, jak rozwijać swoją działalność będąc częścią cyfrowej transformacji – mówi prezes. – Jestem podekscytowany możliwościami na przyszłość, jakie zapewnia nam Kornit, ponieważ teraz możemy rozmawiać z naprawdę dużymi markami o bezpośredniej integracji z naszą produkcją na miarę ich potrzeb, co stanowi element naszej strategii.

Data publikacji: 3.08.2023
Przeczytaj również

Aktualności:
LPP rozszerza współpracę ze start-upem Use Waste w zakresie technologii recyklingu odpadów tekstylnych  

Polska spółka LPP kontynuuje prace nad technologią recyklingu odzieży. W związku z sukcesem pierwszego etapu projektu badawczego… więcej »

Targi:
Techtextil i Texprocess 2024:
Wgląd w przyszłość przemysłu odzieżowo-tekstylnego

23 - 26 kwietnia we Frankfurcie odbędą się targi Techtextil i Texprocess. To świetna okazja, aby zobaczyć, w jakim kierunku zmierza produkcja… więcej »

Technologia:
Jak będzie wyglądała przyszłość przemysłu mody?

O produkcji na żądanie oraz o trendach na rynku odzieżowym rozmawia z nami Łukasz Werski, Sales Manager Poland, Kornit Digital… więcej »